• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Интересувам се от използването на ДТЗ при временно осветление на строителен обект.
- Разрешено ли е използването на 220В с ДТЗ вместо 36В?
- При 3-жилен кабела (3-тото жило е вързано в таблото към "земя") и осветителни тела тип "бъбрек" които са пласмасови, къде да бъде вързано третото жило?
plamen6100 - специалист
Забранено е 220V времянка! - 36V трябва да са, глобите не са малко - а при инцидент, малииии
"При 3-жилен кабела (3-тото жило е вързано в таблото към "земя") и осветителни тела тип "бъбрек" които са пласмасови, къде да бъде вързано третото жило?" - Освен на рефректора, ама какъв е смисъла при положение, че тялото ти е пластмаса :) /осветителни тела тип "бъбрек" не се ли слагат най-вече в асансьорни шахти
:)
Huhavela - специалист
Щом е времянка трябва да бъде 36V максимум.
Милен - майстор
Цитат от http://www.lex.bg/laws/ldoc/2135483644

ПРАВИЛНИК ЗА БЕЗОПАСНОСТ И ЗДРАВЕ ПРИ РАБОТА В ЕЛЕКТРИЧЕСКИ УРЕДБИ НА ЕЛЕКТРИЧЕСКИ И ТОПЛОФИКАЦИОННИ ЦЕНТРАЛИ И ПО ЕЛЕКТРИЧЕСКИ МРЕЖИ
Чл. 582. (1) В зависимост от характеристиката на работната среда по отношение на опасността за поражение от електрически ток номиналното напрежение на използваните преносими лампи е не по-високо от:

1. за среда с нормална опасност - 42 V;

2. за среда с повишена и особена опасност, вкл. и извън помещенията - 24 V;

3. в метални резервоари, котли, тунели, кладенци и други - 12 V.

(2) Допуска се използване на защитно изолирани преносими лампи (от клас II) за номинално напрежение 220 V в среда с повишена и особена опасност, ако дължината на захранващия кабел не превишава 10 m.


Чл. 583. (1) В зависимост от характеристиката на работната среда по отношение на опасността за поражение от електрически ток номиналното напрежение на използваните ръчни електрически инструменти и преносими трансформатори е не по-високо от:

1. за среда с нормална опасност - 220 V за еднофазните и 380 V за трифазните;

2. за среда с повишена и особена опасност, включително и вън от помещения - 42 V;

3. в метални резервоари, котли, тунели, кладенци и други - 24 V.

(2) За електрически инструменти и преносими трансформатори от клас II на защита срещу поражения от електрически ток (защитно изолирани) номиналното напрежение може да бъде 220 V за еднофазните и 380 V за трифазните независимо от характеристиката на средата.


Чл. 584. Допуска се работа с ръчни електрически инструменти от клас I на защита срещу поражения от електрически ток с номинално напрежение не по-високо от 380 V в помещения с повишена и особена опасност и извън помещенията, когато се използва защитно изключване или защитно разделяне.
Какво е тяло тип бъбрек? Има ли знак за двойна изолация ?
Последна промяна от Милен на чет мар 26, 2009 7:11 pm, променено общо 1 път.
Чл. 1868. (1) За захранване на осветители на местно стационарно осветление с лампи с нажежаема жичка се използват напрежения с най-голяма стойност:
1. в помещения без повишена опасност - 220 V;
2. в помещения с повишена опасност и особено опасни помещения - 42 V.
(2) Допуска се използване на напрежение до 220 (230) V за осветители, които имат специална конструкция (изключваща възможността за достъп до лампите без специални приспособления), в случаите:
1. осветителите са съставна част на аварийното или евакуационното осветление и получават захранване от независим източник;
2. осветителите са разположени в помещения с повишена опасност (без особено опасните).
3) При временно ползване на осветители за местно осветление се допуска захранване с напрежение до 220 (230) V, ако се използват разделителни трансформатори или се монтира защита от токове на утечка (защита от токове с нулева последователност) и се използват осветители от клас II на защита срещу поражения от електрически ток.
(4) Осветители с луминесцентни лампи с напрежение 220 (230) V се допускат за местно осветление при условие, че се обезопасят (направят недостъпни) тоководещите им части срещу случайни съприкосновения. Във влажни, особено влажни, горещи и с химическа активна среда помещения използването на осветители с луминесцентни лампи за местно осветление се допуска само в арматура със специална конструкция.
Милен - майстор
Е кво, май проблема ти се изясни. Според правилника и твоя цитат от наредба 3 може. Правилника казва защитно изолиран осветител с кабел до 10м, а наредбата е още по строга изисква се и ДТЗ. Като няма клема за защитния проводник не го свързваш. Важното тялото да бъде с двойна изолация - маркировка два вписани квадрата един в друг. А ДТЗ не е съвсем безмислена, защото на строителен обект вероятноста да пострада кабела е много по-голяма от колкото на самото тяло. Тялото е малко и свети силно и строителите "внимават" за него. Докато съм виждал меко казано небрежно отношение към временните кабели.
За ДТЗ ми се изясни ... но какво точно се има придвид под "двойна или усилена изолация"? в чл. 1868 не се споменава за "кабел до 10 метра", от къде се вземат тези 10м?
Trifun - специалист
iskar2000 написа:
...от къде се вземат тези 10м?
хихи, много се изкушавам да кажа : "от аптеката" ама ... ще се въздържа :razz: :wink: :lol:
___________________________________
Значи ... става въпрос за преносими лампи - нещо като те ТОВА. Та кабела на тая преносима лампа не трябва да е повече от 10 метра.
Милен - майстор
За 10те метра виж по горе в цитата от правилника по ТБ. Под двойна изолация се има впредвид буквално вда слоя изолация на тоководещите части, т.е. фасунката е изолирана и кутията е пластмасова, кабела има изолирани по отделно жила и общо изолирани в шланг. Точно тези изделия се водят клас II - защитно изолирани без защитна клема.

Обаче това не се определя по осмотрение на някой си, а трябва да е означено на корпуса с два квадрата един в друг.
когато осветителните тела са окачени на кабел, минаващ в отвора между 2 стълбищни рамена и е фиксиран към всяко едно рамо, смята ли се че осветителните тела са преносими. не попадам ли в случая за 'местно стационарно осветление' от точка 1868?
  • 1
  • 2

Тема "Осветление по стълбище на строителен обект" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: