Ето 2 кратки разказа на един гении от нашия форум. Как ги мисли не знам:
За всички фенове на „Стар Трек”
Roads. The final frontier. These are the voyagers of unleaded-fuel-only-ship Opel Omega. To explore a strange new roads, to seek out new pot-holes and new parking places. To boldly go to the next gas-station.
„Капитански дневник, звездна дата 0147635....”Компютър – изтрии датата. Това беше номера на застрахователната полица. Датата няма значение. Важното са километрите до следващата смяна на маслото. Получихме подпространствено съобщение от командващия флотата/жена ми/ . Текстът беше лаконичен и се състоеше от една единствена дума – „Картофи”. Използвайки бордовия анализатор на подпространствени съобщения успях да дешифрирам истинския смисъл на това опростено кодирано послание. Явно главнокомандващият е имал предвид липсата на този артикул. Насочваме се към звездна база „Билла” за да осигурим крещящата нужда от този продукт на главнокомандващия. Въпреки това, шестото чувство ми подсказва, че има още нещо, което ми убягва...”
Интерком : Мостика до капитан Ксенон. Червен голф двойка току що излезе от светлинна скорост от суб-трасе без предимство и се приближава към нас.
Капитан Ксенон: Поддържай курса, офицер Ремус. Сканирайте регистрацията на голфа използвайки задните рефлектори.
Офицер Ремус: Задни рефлектори,сър?
Капитан Ксенон: Огледалата бе, момче. Огледалата.
Офицер Ремус: Ъ-ъ. Пернишка регистрация. Приближава ни.
Капитан Ксенон: Хм. Интересно. Явно Фолксвагенините са решили да попречат на мисията ни. Увеличете оборотите на 2500 и сканирайте голфа за повече подробности.
Офицер Ремус: Слушам. /след кратка пауза/. Корабът на Фолксвагенините е червен голф, по всяка вероятност с комплексионно-избиващ двигател. Уловихме и визиулационен надпис в горната част на предният илюминатор.
Капитан Ксенон: Какво гласи надписа?
Офицер Ремус: WD-40.
Капитан Ксенон: Това е послание.
Офицер Ремус: Какво послание? Капитане... Какво послание? Голфът ни застига. Явно е настроен за битка.
Капитан Ксенон: Надписът е знак, че те знаят. Знаят слабото място на най-многобройната ни флотилия – Астрите.
Офицер Ремус: Голфът подаде ляв пътепоказателен сигнализатор. Какво слабо място? Застига ни.
Капитан Ксенон: Фолксвагенините знаят, че Астрите имат предразположение към корпусна деградация. Увеличете оборотите до 6000.
Офицер Ремус: След кратка преднина корабът на Фолксвагенините отново се приближава. Мисля, че е на края на силите си, но отчаяно скъсява дистанцията. Бордовия ни компютър показва разход от 48 на сто.
Капитан Ксенон: Ами включи на втора бе, момче.
Офицер Ремус: Това свърши работа. Отдалечаваме се от корабът на Фолксвагенините. С това ускорение скоро ще ги загубим от обхвата на задните ни рефлектори.
Капитан Ксенон: Това е логичният изход. Офицер Ремус, ако по някаква вероятност отново доловите на рефлекторите фолксвагенинският кораб включете на трета. До тогава не ме безпокойте.
„Капитански дневник, километраж 213 456. Претърпяхме кратко състезание с кораб от расата на Фолксвагенините. Разбира се без сериозни последствия. Случилото се обаче ми даде повод да се замисля. Явно расата на Фолксвагенините е взела на сериозно религиозната си вяра, че те са способни да произвеждат автомобили. Още по-лошото е, че започват да постулират това, открито прокламирайки слабите места на нашата флотилия. Явно тяхното скрито оръжие е Голф 6 или новият Широко. Мисля, че когато това стане, може би ще трябва да извикам на помощ Астра OPC. Между другото успях да разбера скритото послание на главнокомандващия зад думата «Картофи». Използвайки дедукцията на съветник Екотек съумях да дешифрирам истинското послание – «Изпържих картофи. Купи бира». Компютър- край на записа.
А това е другото:
Понеже съм болничен и няма какво да правя надрасках това за забавление. Дано ви хареса. За всички фенове на доктор ви Хаус.
Как би се отнесъл доктор Хаус ако бе специалист по автомобилна диагностика.
Д-р Чейс: 12 годишен Опел Вектра. X20XEV.Със склонност към внезапно прегряване.
Д-р Хаус: Откога започнахме да се занимаваме с елементарни случаи? Да си смени термостата. И без повече глупости.
Д-р Чейс: Термостата е сменен преди няколко седмици. Симпомът си остава.
Д-р Камерън: Стария антифриз може да бъде причината.
Д-р Чейс: И той е сменен.
Д-р Хаус: Хм. Интересно. Ще поемем случая. Направете проба от антифриза.
Д-р Чейс: Няма нужда. Антифризът е сменен съвсем скоро. Собственикът ми каза.
Д-р Хаус: Правило номер едно. Всички лъжат. Направете пробата.
/////
Д-р Чейс: Етилен – гликолът е в нормата. Определено не е антифриза.
Д-р Камерън: Ерозиралото работно колело на водната помпа би могло да доведе до лоша циркулация и от там проблемът с прегряването.
Д-р Хаус: Хей. Говорим за внезапно прегряване. Ако нещо не е наред с водната помпа симптомът щеше да е постоянен. Защо не се върнеш обратно в университета и да учиш механици сукалчета как се сменят накладки. Предложения?
Д-р Чейс: Запушване на радиатора също отпада от списъка на възможните повреди. Отхлабен ремък?
Д-р Хаус: Ремъкът на водната помпа на X20XEV е ангренажният. Ако беше разхлабен би довел до превъртане на зъби. Моторът отдавна щеше да се е окончил.
Д-р Камерън: Лошо гориво? Все пак не знаем анамнезата.
Д-р Хаус: Добра идея. Като за жена. Въпреки това не съм убеден. Да сложим вектрата на Дино тест.
Д-р Чейс: Според шофьора, мощността на автомобила не се е променила. Има ли смисъл да подлагаме колата на такова мъчение?
Д-р Хаус: Непостоянните симпоми са най-страшните. За това такива случаи идват при мен. Направете дино тест.
/////
Д-р Камерън: Имаме нов симптом- По време на теста лампата на АБС-а примигва.
Д-р Чейс: Проблемът може да е в генератора. Износените четки на генератора създават променливо зарядно напрежение.
Д-р Хаус: Чудесно. Но това не обяснява проблемът с прегряването.
Д-р Камерън: Може двата симптома да са свързани по някакъв начин.
Д-р Хаус: Запомнете едно. Нещата никога не са такива каквито са. Имаме проблем с АБС-а, който не би трябвало да се задейства при дино тест и непостоянно прегяване. Искам да докарате този мотор до изтощение. Прегрейте го.
Д-р Чейс: Датчикът за температурата на маслото може да интерферира в компютъра. Може би става въпрос за проблем в мениджмънта на двигателя.
Д-р Хаус: Малко вероятно. Но направете тест и рестартирайте компютъра.
/////
Д-р Камерън: Лог файла от компютъра не показва никакви грешки. Мозъкът на двигателя е чист.
Д-р Чейс: Двигателя вече не прегрява. Но лампата за АБС п родължава да примигва.
Д-р Камерън: Само че чистачките се задействат без причина.
Д-р Хаус: Идеално. Сега пък чистачките.
Д-р Чейс: И двигателя губи антифриз.
Д-р Камерън: Това е абсурдно. Трябва да пристъпим към основен ремонт.
Д-р Хаус: Няма да отворя един двигател само защото отвреме навреме му се приисква да прегрява и чистачките му се задействат току така. АБС-а е вторично заболяване.
Д-р Чейс: Би трябвало да има връзка.
Д-р Хаус: Загуба на антифриз и електрически проблем. Плюс прегряването, което вече го няма.
Д-р Камерън: Може би прегряването да е било бутафорно. Може просто да е лъжлива информация. Шофьорът вижда, че на арматурното табло температурата се е покачила. Това не означава, че това е така.
Д-р Хаус: Това би обяснило внезапното прегряване. Ако изобщо е имало такова.
Д-р Чейс: А и няма загуба на мощността.
Д-р Хаус: Какъв е ефекта ако течност попадне между няколко протрити кабела?
Д-р Камерън: Късо съединение. Тогава би имало изгорял предпазител.
Д-р Чейс: Не и ако късото съединение се разпределя между няколко отделни вериги.
Д-р Хаус: Това обяснява и примигването на АБС-а. На двигателя му няма нищо. Натоварете го до краен предел.
Д-р Камерън: Това може да го убие....
Д-р Хаус: ...Или да ни покаже, че нямаме никакво прегряване. И всичко е лъжлива информация. Натоварете мотора.
/////
Д-р Чейс: Хаус, беше прав. Механиката е желязна. Двигателят си работи като по ноти. Охладителната система си работи нормално.
Д-р Камерън: Въпреки това двигателят губи по малко антифриз. И уредът на арматурното табло показва, че моторът прегрява.
Д-р Чейс: И лампата за АБС-а примигва.
Д-р Хаус: Този антифриз трябва да отива някъде. Проверихте ли маслото в картера?
Д-р Чейс: Нормално е. Няма покачване на нивото.
Д-р Камерън: Определено не е гарнитура на главата.
Д-р Хаус: Не съм те наел на работа за да ми казваш неща, които вече знам.
Д-р Чейс: И сега какво?
Д-р Хаус: Загубата на антифриз всъщност е разковничето. Шофьорът не е забязал това по-рано, защото е сменил антифриза си скоро и загубата на охладителна течност той е приел като изчистване на въздушните каверни в охладителната система. Всеки двигател след смяна на антифриз се нуждае от няколко последващи вливания вследствие на елиминирането на въздушните камери в мотора. Ако пациентът губи антифриз в голямо количество, то следва моторът да прегрее. Но прегряването не е постоянно, а загубата на антифриз минимална. След като загубата на антифриз се съчетава с електрически проблеми явно става дума за късо съединение. Намерете го.
Д-р Чейс: И как да стане това?
Д-р Камерън: Определено е около мотора.
Д-р Хаус: Изключете всички предпазители и консуматори. Включете 220 волта в инсталацията на автомобила. Това трябва да свърши работа.
Д-р Камерън: Това може да подпали цялата инсталация.
Д-р Хаус: Вземете си пожарогасители. И правете каквото ви казвам.
Д-р Камерън: Какво подозираш?
Д-р Хаус: Синдромът на Рено-Клио.
/////
Д-р Камерън: Появи се пушек. Бял пушек зад всмукателните колектори.
Д-р Чейс: Хаус, ти беше прав.
Д-р Хаус: Аз винаги съм прав. Намерете източника на белия пушек и започнете лечение чрез смяна на кабелите в този район.
Д-р Камерън: А загубата на антифриз?
Д-р Хаус: Имаме нужда от трансплантация на всмукателни колектори. Ще включа пациента в списъкът на чакащите от моргите.
Д-р Чейс: Сигурен ли си, че това е причината? Че това е синдром на Рено-Клио?
Д-р Хаус:. Определено. Внезапното прегряване без загуба на мощност не е никакво прегряване. Просто нещо лъже уредите. След като имаме минимална загуба на антифриз, присвяткване на лампата за АБС-а и спонтанно включване на чистачките това говори за напрежение във веригите. Всмукателния колектор е с двойни стени между които циркулира антифриз. За предпазване от спукване конструкторите са предвидили тапа като средство срещу замръзване и напукване на колектора. След като е сменен антифриза, миещите качества на новия етилен-гликол е предизвикал прокапване от тапата в колекторите. Капещият антифриз е влизал в снопа кабели под колектора и е предизвикал примигването на лампата на АБС-а и спонтанното включване на чистачките. Както и грешни показания на термометъра. Клиничен случай на синдромът на Рено-Клио.
За всички фенове на „Стар Трек”
Roads. The final frontier. These are the voyagers of unleaded-fuel-only-ship Opel Omega. To explore a strange new roads, to seek out new pot-holes and new parking places. To boldly go to the next gas-station.
„Капитански дневник, звездна дата 0147635....”Компютър – изтрии датата. Това беше номера на застрахователната полица. Датата няма значение. Важното са километрите до следващата смяна на маслото. Получихме подпространствено съобщение от командващия флотата/жена ми/ . Текстът беше лаконичен и се състоеше от една единствена дума – „Картофи”. Използвайки бордовия анализатор на подпространствени съобщения успях да дешифрирам истинския смисъл на това опростено кодирано послание. Явно главнокомандващият е имал предвид липсата на този артикул. Насочваме се към звездна база „Билла” за да осигурим крещящата нужда от този продукт на главнокомандващия. Въпреки това, шестото чувство ми подсказва, че има още нещо, което ми убягва...”
Интерком : Мостика до капитан Ксенон. Червен голф двойка току що излезе от светлинна скорост от суб-трасе без предимство и се приближава към нас.
Капитан Ксенон: Поддържай курса, офицер Ремус. Сканирайте регистрацията на голфа използвайки задните рефлектори.
Офицер Ремус: Задни рефлектори,сър?
Капитан Ксенон: Огледалата бе, момче. Огледалата.
Офицер Ремус: Ъ-ъ. Пернишка регистрация. Приближава ни.
Капитан Ксенон: Хм. Интересно. Явно Фолксвагенините са решили да попречат на мисията ни. Увеличете оборотите на 2500 и сканирайте голфа за повече подробности.
Офицер Ремус: Слушам. /след кратка пауза/. Корабът на Фолксвагенините е червен голф, по всяка вероятност с комплексионно-избиващ двигател. Уловихме и визиулационен надпис в горната част на предният илюминатор.
Капитан Ксенон: Какво гласи надписа?
Офицер Ремус: WD-40.
Капитан Ксенон: Това е послание.
Офицер Ремус: Какво послание? Капитане... Какво послание? Голфът ни застига. Явно е настроен за битка.
Капитан Ксенон: Надписът е знак, че те знаят. Знаят слабото място на най-многобройната ни флотилия – Астрите.
Офицер Ремус: Голфът подаде ляв пътепоказателен сигнализатор. Какво слабо място? Застига ни.
Капитан Ксенон: Фолксвагенините знаят, че Астрите имат предразположение към корпусна деградация. Увеличете оборотите до 6000.
Офицер Ремус: След кратка преднина корабът на Фолксвагенините отново се приближава. Мисля, че е на края на силите си, но отчаяно скъсява дистанцията. Бордовия ни компютър показва разход от 48 на сто.
Капитан Ксенон: Ами включи на втора бе, момче.
Офицер Ремус: Това свърши работа. Отдалечаваме се от корабът на Фолксвагенините. С това ускорение скоро ще ги загубим от обхвата на задните ни рефлектори.
Капитан Ксенон: Това е логичният изход. Офицер Ремус, ако по някаква вероятност отново доловите на рефлекторите фолксвагенинският кораб включете на трета. До тогава не ме безпокойте.
„Капитански дневник, километраж 213 456. Претърпяхме кратко състезание с кораб от расата на Фолксвагенините. Разбира се без сериозни последствия. Случилото се обаче ми даде повод да се замисля. Явно расата на Фолксвагенините е взела на сериозно религиозната си вяра, че те са способни да произвеждат автомобили. Още по-лошото е, че започват да постулират това, открито прокламирайки слабите места на нашата флотилия. Явно тяхното скрито оръжие е Голф 6 или новият Широко. Мисля, че когато това стане, може би ще трябва да извикам на помощ Астра OPC. Между другото успях да разбера скритото послание на главнокомандващия зад думата «Картофи». Използвайки дедукцията на съветник Екотек съумях да дешифрирам истинското послание – «Изпържих картофи. Купи бира». Компютър- край на записа.
А това е другото:
Понеже съм болничен и няма какво да правя надрасках това за забавление. Дано ви хареса. За всички фенове на доктор ви Хаус.
Как би се отнесъл доктор Хаус ако бе специалист по автомобилна диагностика.
Д-р Чейс: 12 годишен Опел Вектра. X20XEV.Със склонност към внезапно прегряване.
Д-р Хаус: Откога започнахме да се занимаваме с елементарни случаи? Да си смени термостата. И без повече глупости.
Д-р Чейс: Термостата е сменен преди няколко седмици. Симпомът си остава.
Д-р Камерън: Стария антифриз може да бъде причината.
Д-р Чейс: И той е сменен.
Д-р Хаус: Хм. Интересно. Ще поемем случая. Направете проба от антифриза.
Д-р Чейс: Няма нужда. Антифризът е сменен съвсем скоро. Собственикът ми каза.
Д-р Хаус: Правило номер едно. Всички лъжат. Направете пробата.
/////
Д-р Чейс: Етилен – гликолът е в нормата. Определено не е антифриза.
Д-р Камерън: Ерозиралото работно колело на водната помпа би могло да доведе до лоша циркулация и от там проблемът с прегряването.
Д-р Хаус: Хей. Говорим за внезапно прегряване. Ако нещо не е наред с водната помпа симптомът щеше да е постоянен. Защо не се върнеш обратно в университета и да учиш механици сукалчета как се сменят накладки. Предложения?
Д-р Чейс: Запушване на радиатора също отпада от списъка на възможните повреди. Отхлабен ремък?
Д-р Хаус: Ремъкът на водната помпа на X20XEV е ангренажният. Ако беше разхлабен би довел до превъртане на зъби. Моторът отдавна щеше да се е окончил.
Д-р Камерън: Лошо гориво? Все пак не знаем анамнезата.
Д-р Хаус: Добра идея. Като за жена. Въпреки това не съм убеден. Да сложим вектрата на Дино тест.
Д-р Чейс: Според шофьора, мощността на автомобила не се е променила. Има ли смисъл да подлагаме колата на такова мъчение?
Д-р Хаус: Непостоянните симпоми са най-страшните. За това такива случаи идват при мен. Направете дино тест.
/////
Д-р Камерън: Имаме нов симптом- По време на теста лампата на АБС-а примигва.
Д-р Чейс: Проблемът може да е в генератора. Износените четки на генератора създават променливо зарядно напрежение.
Д-р Хаус: Чудесно. Но това не обяснява проблемът с прегряването.
Д-р Камерън: Може двата симптома да са свързани по някакъв начин.
Д-р Хаус: Запомнете едно. Нещата никога не са такива каквито са. Имаме проблем с АБС-а, който не би трябвало да се задейства при дино тест и непостоянно прегяване. Искам да докарате този мотор до изтощение. Прегрейте го.
Д-р Чейс: Датчикът за температурата на маслото може да интерферира в компютъра. Може би става въпрос за проблем в мениджмънта на двигателя.
Д-р Хаус: Малко вероятно. Но направете тест и рестартирайте компютъра.
/////
Д-р Камерън: Лог файла от компютъра не показва никакви грешки. Мозъкът на двигателя е чист.
Д-р Чейс: Двигателя вече не прегрява. Но лампата за АБС п родължава да примигва.
Д-р Камерън: Само че чистачките се задействат без причина.
Д-р Хаус: Идеално. Сега пък чистачките.
Д-р Чейс: И двигателя губи антифриз.
Д-р Камерън: Това е абсурдно. Трябва да пристъпим към основен ремонт.
Д-р Хаус: Няма да отворя един двигател само защото отвреме навреме му се приисква да прегрява и чистачките му се задействат току така. АБС-а е вторично заболяване.
Д-р Чейс: Би трябвало да има връзка.
Д-р Хаус: Загуба на антифриз и електрически проблем. Плюс прегряването, което вече го няма.
Д-р Камерън: Може би прегряването да е било бутафорно. Може просто да е лъжлива информация. Шофьорът вижда, че на арматурното табло температурата се е покачила. Това не означава, че това е така.
Д-р Хаус: Това би обяснило внезапното прегряване. Ако изобщо е имало такова.
Д-р Чейс: А и няма загуба на мощността.
Д-р Хаус: Какъв е ефекта ако течност попадне между няколко протрити кабела?
Д-р Камерън: Късо съединение. Тогава би имало изгорял предпазител.
Д-р Чейс: Не и ако късото съединение се разпределя между няколко отделни вериги.
Д-р Хаус: Това обяснява и примигването на АБС-а. На двигателя му няма нищо. Натоварете го до краен предел.
Д-р Камерън: Това може да го убие....
Д-р Хаус: ...Или да ни покаже, че нямаме никакво прегряване. И всичко е лъжлива информация. Натоварете мотора.
/////
Д-р Чейс: Хаус, беше прав. Механиката е желязна. Двигателят си работи като по ноти. Охладителната система си работи нормално.
Д-р Камерън: Въпреки това двигателят губи по малко антифриз. И уредът на арматурното табло показва, че моторът прегрява.
Д-р Чейс: И лампата за АБС-а примигва.
Д-р Хаус: Този антифриз трябва да отива някъде. Проверихте ли маслото в картера?
Д-р Чейс: Нормално е. Няма покачване на нивото.
Д-р Камерън: Определено не е гарнитура на главата.
Д-р Хаус: Не съм те наел на работа за да ми казваш неща, които вече знам.
Д-р Чейс: И сега какво?
Д-р Хаус: Загубата на антифриз всъщност е разковничето. Шофьорът не е забязал това по-рано, защото е сменил антифриза си скоро и загубата на охладителна течност той е приел като изчистване на въздушните каверни в охладителната система. Всеки двигател след смяна на антифриз се нуждае от няколко последващи вливания вследствие на елиминирането на въздушните камери в мотора. Ако пациентът губи антифриз в голямо количество, то следва моторът да прегрее. Но прегряването не е постоянно, а загубата на антифриз минимална. След като загубата на антифриз се съчетава с електрически проблеми явно става дума за късо съединение. Намерете го.
Д-р Чейс: И как да стане това?
Д-р Камерън: Определено е около мотора.
Д-р Хаус: Изключете всички предпазители и консуматори. Включете 220 волта в инсталацията на автомобила. Това трябва да свърши работа.
Д-р Камерън: Това може да подпали цялата инсталация.
Д-р Хаус: Вземете си пожарогасители. И правете каквото ви казвам.
Д-р Камерън: Какво подозираш?
Д-р Хаус: Синдромът на Рено-Клио.
/////
Д-р Камерън: Появи се пушек. Бял пушек зад всмукателните колектори.
Д-р Чейс: Хаус, ти беше прав.
Д-р Хаус: Аз винаги съм прав. Намерете източника на белия пушек и започнете лечение чрез смяна на кабелите в този район.
Д-р Камерън: А загубата на антифриз?
Д-р Хаус: Имаме нужда от трансплантация на всмукателни колектори. Ще включа пациента в списъкът на чакащите от моргите.
Д-р Чейс: Сигурен ли си, че това е причината? Че това е синдром на Рено-Клио?
Д-р Хаус:. Определено. Внезапното прегряване без загуба на мощност не е никакво прегряване. Просто нещо лъже уредите. След като имаме минимална загуба на антифриз, присвяткване на лампата за АБС-а и спонтанно включване на чистачките това говори за напрежение във веригите. Всмукателния колектор е с двойни стени между които циркулира антифриз. За предпазване от спукване конструкторите са предвидили тапа като средство срещу замръзване и напукване на колектора. След като е сменен антифриза, миещите качества на новия етилен-гликол е предизвикал прокапване от тапата в колекторите. Капещият антифриз е влизал в снопа кабели под колектора и е предизвикал примигването на лампата на АБС-а и спонтанното включване на чистачките. Както и грешни показания на термометъра. Клиничен случай на синдромът на Рено-Клио.