Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
moni8888 - напреднал
Колеги,за използването на лампи с нажежаема жичка по апартаменти и барбекюта съм съгласен,но представете си една общесвена сграда(Мол или някакво предприятие)където таваните често са на височина над 5м. и рзп е над 100 000м2,тогава бихте ли изпълнили осветлението с тези вече "архаични" лампи?Съвременните осветителни тела позволяват димиране,цифрово управление с BMS,EIB и много други системи за управление в паралел, с които се постигат едни наистина сериозни икономии.Разбира се аз не пренебрегвам вредата,която нанасят на околната среда,но този проблем по скоро е в нас.
darken_nz - специалист
Това трябва да си е наш избор, а не да ни натрапват техния !
Мой проблем си е аз как ще се осветявам.
Дори не си направиха труда да ни питат какво мислим по въпроса.
Колкото до димирането ще трябва да платиш хубавичко защото евитините
''модерни лампи'' не го позволяват :)
И наистина както се спомена по - горе какво им пука колко ток горя нали
плащам ?
Ако имат някакъв проблем с това то той си е техен!
emil_v r - майстор
Д

Ее , добре , изтривам си го ....
Последна промяна от emil_v r на чет сеп 24, 2009 9:12 pm, променено общо 1 път.
John - специалист
Дали пък "rulom" да не се прояви отново?
lz1wvm - специалист
Ако сега се интересуваме от светодиодно осветление и енергоспестяващи лампи.След 5 години сигурно ще ни гони носталгията за лампите с нажежаема жичка.Както каза emil_v r май няма голям избор.
rulom - модератор
John написа:
Дали пък "rulom" да не се прояви отново?
Aз по принцип съм си тук :-D .....иииии, да ви напомня за какво беше темата и първия пост :
ProE написа:
Здравейте,
Интересувам се каква осветеност, колко лукса дава нормална (с нажежаема жичка) 100W крушка, каква дава аналогичната енергоспестявща и каква дава луничка 50W на 12V и 220V.
Милен - майстор
Не знам каква осветеност дава, като гледам не е много, но свети вече над 100 години и няма намерение да изгаря крушката :shock:
http://www.roadsideamerica.com/set/lightbulbs.html Не били трайни крушките, просто не искат да са такива.
2v6 - майстор
ProE написа:
Здравейте,
Интересувам се каква осветеност, колко лукса дава нормална (с нажежаема жичка) 100W крушка, каква дава аналогичната енергоспестявща и каква дава луничка 50W на 12V и 220V.
Зависи от рефлектора.
Луничките са крушки с нажежаема жичка и рефлектор :idea:
Какъв рефлектор ще ползваш :?:


--------------------------
naB4o написа:
Не само честото включване/изключване, ами и падовете и скоците във Ел.мрежата. Заради електрониката вътре те са доста чувствителни на тези влияния.
А за осветеноста, осветявате НЕ само площ, ами и обем.
По-свестните както ги нарекохте "компактни луминесцентни лампи" имат плавно електронно управление - при включване тръгват първоначално на около половин мощност. Така проблема с честото палене/гасене е значително е по-малък от лампите с нажежаема жичка - при мен издържат поне 5 пъти по-дълго време :wink:
А на електрониката вътре няма какво да и влияе - на входа има изправител и филтриращ кондензатор. Практически работят на всякакво напрежение (дори и право) :idea:
Има такива лампи със спектър близък до слънчевия. Лампите с нажежаема жичка нямат нищо общо с дневната светлина, а по-скоро със старите филми...
ProE написа:
Здравейте,
Интересувам се каква осветеност, колко лукса дава нормална (с нажежаема жичка) 100W крушка, каква дава аналогичната енергоспестявща и каква дава луничка 50W на 12V и 220V.
hygro - майстор
2v6 написа:
Има такива лампи със спектър близък до слънчевия.
Няма такива компактни луминесцентни лампи, нито в близко бъдеще се очертава да се появят такива. По физически причини луминесцентни лампи излъчват само на определени дължини на вълната и нямат непрекъснат спектър на излъчване. Това води до грешки в цветопредаването, тъй като цветните повърхности, които отразяват в спектрални зони, отсъстващи в спектъра на излъчване, изглеждат ненормално тъмни, а други ненормално ярки.

Цветната температура от 5200-6500°K далече не е гаранция за светлинен комфорт и е заблуждаващ параметър, що се отнася до верността на цветопредаването. Най-важният параметър, въпреки принципните му несъвършенства, е индексът на цветопредаване (CRI - color rendering index), който по чисто търговски причини най-често се премълчава. CRI за масовите луминесцентни лампи на пазара е 50%-65%, затова имаме "мъртвешки" вид при луминесцентно осветление.
2v6 написа:
Лампите с нажежаема жичка нямат нищо общо с дневната светлина
Напротив, лампите с нажежаема жичка са перфектното подобие на спектъра на слънчевата светлина, защото имат непрекъснат спектър и не внасят грешка в цветопредаването. По-ниската им цветна температура от 2700-3500°K се компенсира по адаптационен път от окото и особено халогенното осветление практически не създава дразнещи цветови деформации.

Обективният параметър, който доказва горното твърдение е CRI, който за лампите с нажежаема жичка е 100%, колкото и слънчевата светлина.

Прикачен файл

f32t8.jpg
Пример за спектъра на луминесцентна лампа за "естествена" слънчева светлина или поне с търговски мераци за такава...
f32t8.jpg (39.39 KиБ) Видяна 4527 пъти
tehribo - специалист
moimoimoi написа:
автора на темата явно иска да разбере от коя крушка при еднаква мощност се постига най голямо осветяване
Ако е така, авторът на темата го интересува светлинната ефективност.

Светлинният поток оценява реакцията, която целия лъчист поток е предизвикал в мозъка.

А Светлинната ефективност, оценява каква част от целия лъчист поток се превръща в светлинен (т.е. каква част е от всички излъчени вълни са с дължина 380-780 nm).

Таблица със светлинната ефективност на някои източници

Най-висока светлинна ефективност дават Натриеви лампи ниско налягане - до 200 lm/W, т.е до 30%. (1W = 683 lm)

100 W крушка дава до 15 lm/W

П.С
Даже е малко по-сложен въпросът със светлинната ефективност, защото човешкото око и мозък не възприемат еднакво всички вълни 380-780нм.

На 100% се възприемат единствено вълните с дължина 555нм.

Реакция на човешкото око към светлината

И се оказва, че светлинният поток зависи от това, с каква дължина на вълната излъчва източника и каква част пък от нея възприема окото.

Казва се, че е интегрална величина, зависеща от две функции и т.н

Тема "Каква осветеност дава 100W крушка?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: