Най - вълнуващия въпрос зимно време.
kretio74 - специалист
абе че няма да спести гориво няма ам апоне по бързо ще му върти водата в системата което не е малко според мен и от тук идва икономията (минимална де) щото не трябва да издува котела за да обърне водата
слагай и се не бой ще видиш осезаема разлика в скороста на затопляне на помещенията :wink: :2thumbs:
wasko_bg - помощник
Много благодаря за подкрепата и помоща на всички.
Смело купувам и монтирам помпата.
Antonii - майстор
Личното ми мнение е, че в случая ще се спести като не се монтира помпа, но всеки е в правото си да повтаря грешките на другите както намери за добре. :)
И между другото избраният модел ще свърши работа, но е прекалено мощен за тази инсталация. Което ще доведе до излишен разход на ел. енергия, а може би и до излишни шумове в системата.
2v6 - майстор
wasko_bg написа:
За antonii и 2v6-за да се изкачи топлата вода на етажа ми е неободимо повече гориво, което да увеличи кинетичната енергия на молекулите на водата, а също така и повече време за да "обърне" течността на системата. В случая трябва да "надувам" яко котела докато достигна в работен режим. Помпата ще осигури циркулация на водата с по-малко разходи и по-бързо затопляне и топлоотдаване на отоплителните тела в апартамента. Работната температура на котела е 80-90 градуса, а разликата топла-студена вода е до 20 градуса.

Та питанката ми беше за помпата :!: Ще се получи ли с този модел помпа и някой от вас правил ли е подобно нещо при такъв воден стълб.
А според теб тази кинетична енергия получена от горивото губи ли се?
Помпата харчи ток. Кинетичната енергия получена от преобразуването на ток в движение от помпата е много по-малка от изхарчената електроенергия :wink: Така че ще платиш доста повече за ток, отколкото за спестено гориво :idea:

Помпата помага само в случай, когато разликата вход-изход на котела е повече от 20 градуса, не достига дебит и котела завира :!:
При теб има ли такъв проблем?

Топлоотдаването на радиаторите зависи от средната им температура. Ако им пуснеш 55/45 вместо 90/70 ще греят два пъти по-слабо, дори при бърза циркулация с помпа.
PCL82 - майстор
Циркулационната помпа има единствената задача да преодолее силите на триене на тръбите и арматурите. Тя не извършва работа за изпомпване на водата. Качвайки единица обем (маса) вода нагоре, същото количество слиза надолу. Получава се постоянно преобразуване на кинетична в потенциална енергия и обратно.

Гравитачните системи са с широки тръби, за да бъдат загубите от триене минимални. Това изисква първоначално да се загрее по-голямо количество вода, след това енергията транспортирана от водата е една и съща за двата вида системи.

Гравитачните системи са по-инестни, но с по-малки загуби от тиене поради естеството си.

Ако на такава система се сложи помпа, много малка част от мощността й ще е необходима за подобряване на циркулацията, за останалата част просто няма място и водата ще се ускори.
filmatoplo - майстор
Така е неще голяма помпа , затова му казах да сложи с мотор -4 , само да си я вземе с по големия отвор 32 ако не иска да я прави с байпас.С помпата ще работи и при по ниска температура от 80-90 градуса и ще затопля радиаторите целите .
kretio74 - специалист
Кво стана, монтира ли помпата дай отзиви :2thumbs:
Antonii - майстор
PCL82 написа:
....Ако на такава система се сложи помпа, много малка част от мощността й ще е необходима за подобряване на циркулацията, за останалата част просто няма място и водата ще се ускори.
:thumbs:
sian - специалист
Antonii написа:
PCL82 написа:
....Ако на такава система се сложи помпа, много малка част от мощността й ще е необходима за подобряване на циркулацията, за останалата част просто няма място и водата ще се ускори.
:thumbs:
И ще падне температурата....

Тема "Помощ за избор на помпа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: