• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте! Използвам вентилатор за камина на "Техногама", V-350:
http://www.technogamma.org/?mainMenu=1& ... roduct=2#V
Тази зима ми дефектира за втори път. От фирмата първия път казаха, че бил прегрят и му била изтекла смазката на лагерите. Съответно не ми признаха гаранцията. Подозирам, че сега пак така ще кажат. Вентилаторът е монтиран на около 2м. над камината, като го дели стена от топлоустойчив гипсокартон и спецална вата. Дърпа въздух от ризата на камината (има си специален извод за това) и не съм горил нищо друго освен дъбова дървесина. Питам се аз ли нещо не правя както трябва? И как специален вентилатор за камина ще прегрява? Някой може ли да ми даде повече информацията - ще съм благодарен. Ако още веднъж си платя ремонта и следващата зима лед 2 месеца работа вентилаторът пак спре, май по-добре да търся нов и по-качествен.
AntonBM - специалист
Каталожната информация в този сайт е много малко. Не е ясно каква е максималната работна температура на този вентилатор и колко дълго може да работи при тази температура. Обикновено се дава графика температура/време за този тип вентилатори. Примерно марковите вентилатори издържат 400°С около 2 часа.
Нормално, ако имаш добра циркулация между помещенията в които нагнетяваш топъл въздух и това, в което е монтирана камината температурата на подаваният въздух не надвишава 120-140°С и вентилатора може да работи над 10000 часа в този режим. Проблем е обаче ако въздуха от стаите не се връща в помещението където е камината. Тогава просто няма циркулация – дебита е голям само при първоначално пускане, но бързо се достига до разлика в наляганията между помещенията равна на напора на вентилатора и дебита спада драстично. При нисък дебит през вентилатора се вдига температурата на пренасяният въздух и в крайна сметка той каталясва. Най-вероятно това е причината да имаш проблем. Решението е да сложиш декомпресационни решетки на вратите или стените отделящи стаята, в която е камината и останалите помещения, в които нагнетяваш. За да влиза въздух в тях – трябва той да излиза от тях и да отива до камината. При уплътнени врати циркулацията спира и се прегрява вентилатора.
П.П. Тази циркулация прави вътрешният въздух общ за целия апартамент. Така, ако запалиш цигара в някое помещение – ще мирише навсякъде. Това е един от основните минуси на този тип отопление.
Благодаря ти за отговора, но май не е в това проблемът. Става дума само за едно помещение от около 80 кв.м. с високи тавани - 3.30 - 3.50м. Вентилаторът върти през камината един и същи въздух само в това помещение, т.е. каквото влиза, това и излиза. Може би трябва да отбележа, че понякога не изключва с дни. Или изключва за няколко часа, докато чистя камината и после пак. Така беше през студените дни, защото това си беше основното отопление. Друг е въпросът, че според мен този вентилатор не е достатъчно мощен за тази кубатура, но това е друг проблем. Други идеи?
AntonBM - специалист
Сори, не познах! Правя втори опит…
Избрал си вентилатор V-350, той е подходящ за камини с мощност под 12kW. При тази мощност на камината издухва 139°С. Ако мощността на камината е:
16 kW подаваният въздух е 180°
18 kW подаваният въздух е 200°
24 kW подаваният въздух е 260°
Каква е твоята камина?
Номинална мощност - 15 kw :) Остава и това да е проблемът и ще трябва да ходя в "Дявач", за да ги питам, защо за такава камина ми дават такъв вентилатор. Дали тази разлика е решаваща?
filmatoplo - майстор
Аз съм останал с убеждението че температурата на въздуха излизащ от въздушната камина е макс 60-70 гр :? тоест въздуха който се движи по въздуховодите да топли стаите .
AntonBM - специалист
Мисля, че вече и сам можеш да си отговориш на въпроса...
За такава камина правилният вентилатор е V-550. с Него щеше да имаш дебит 500 куб.м./ч и изходяща температура до 110°С. С твоят вентилатор имаш дебит 300 и температура 170°С. Висока е и за това се скъсява живота на вентилатора. Грубо казано очаквам да изтрае в такъв режим около 500 часа, но без графика гадая...
Филма, колкото е по-ниска температурата, толкова по-добре, но тези вентилатори изтрайват и по-високи температури – проблема е, че не за дълго...
Камината на човека може да има мощност 15kW, но радко работи на пълна мощност. Най-често дървата не са на МАХ и тогава действително излиза към 70°С.
От немай къде мисля и други варианти. Какво ще стане, ако сложа вентиралтор на "входа", т.е. да нагнетява въздуха от стаята през вяздушната мантия на камината и от там през въздухоотводите. Проблем ще е, че трябва да е извън изолираната камера, т.е. някъде в помещението, ще шуми и т.н.....
Благодаря ти за отговорите, братле! Сега отивам да попсувам малко, че пак усещам дупка в джоба покрай тези простотии. Само не мога да разбера как като купуваш от един магазин и двете неща, няма никой наоколо, който да те светне. Ех! Мерси пак за инфото.
AntonBM - специалист
Няма да стане, освен ако не махнеш другия вентилатор. Ако 2 вентилатора работят в една система последователно дебита се изравнява на този на по-малкия, а напора става сума от напора на двата. Ако другият вентилатор е много по-мощен той започва да върти принудително по-малкия и той става пречка (тапа).
  • 1
  • 2

Тема "Вентилатор за камина" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: