• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
popovvv - специалист
Лампата изобщо не е антична,утре да си поръчате миньорска лампа пак същата ще ви доставят.Немско производство са и при добре поддържан акумулатор светят без проблем по осем часа и повече.Тези лампи и подобните на тях модели са единствените разрешени за работа в подземни рудници, защото са взриво безопасни, точно поради тази причина захранването е прекарано през ридконтакт и след като лампата се свали от стенда на пъпките за зареждане няма напрежение т.е. не може да се предизвика искра.Фарчето и капака на акумулатора са с уплътнения и не позволяват проникване на вода даже да потопите лампата. Въобще изработката е немска и няма нищо общо с китайските боклуци, които продават напоследък.
Antonii - майстор
Ако ще я хвърляш, можеш да ми я подариш:)
pet.kan - специалист
през миналия век ползвахме такива за пещерняшки цели
доста тежки, бяха с течен алкален електролит
при добро обслужване държаха по 4-5 години поне 8 часа светене с едно зареждане
след скапването им ги "ремонтирахме" като изпразвахме кутията и слагахме вътре сухи никел-кадмиеви
видях в "Елимекс" доста свестни акумулатори - може да се получи добър пакет в тази кутия, напр на 6 или 12 волта , има и подходящи лампи
freshenero - специалист
pet.kan написа:
през миналия век ползвахме такива за пещерняшки цели
доста тежки, бяха с течен алкален електролит
при добро обслужване държаха по 4-5 години поне 8 часа светене с едно зареждане
след скапването им ги "ремонтирахме" като изпразвахме кутията и слагахме вътре сухи никел-кадмиеви
видях в "Елимекс" доста свестни акумулатори - може да се получи добър пакет в тази кутия, напр на 6 или 12 волта , има и подходящи лампи
Колега ще ти бъда задължен,ако ме насочиш по конкретно за частите,защото искам да го използвам,не ми се хвърля така да се каже.
С 2 леви - специалист
Пробвай да го регенерираш. Тези миньорски лампи са много корави и аз още си ползвам една от 1985г! Трябват ти няколко литра дестилирана вода и нов електролит - воден разтвор на калиева основа около 20-25%. Излизаш електролита и наливаш вода (вътре има тъкан между плочите която попива и после може да прелее по време на зареждането - имай го предвид), слагаш да зареждаш с 3А за 2-3 часа, изливаш и наливаш нова вода, зареждаш с 2А за около час и после разреждаш (с лампата на "къси") до напрежение 1,1V на клетка. Промиваш с вода и наливаш електролит (калиева основа), зареждаш с 2А за 7-8 часа и си готов. Може да намажеш шпилките и гайките на клемите с технически вазелин.
popovvv - специалист
Ако сте в състояние да изработите тази схема проблема със зареждането ще се реши.Схемата е предназначена за заряд на акумулатори 2.4V/14Ah.Елементите са широко разпространени и евтини.Ако интегралната схема 7805 е в метален корпус зарядния ток може да се увеличи 1-1.5А.Помествам описание:
Схема на зарядно устройство за 2,4 V/ 14 Ah
Радио телевизия електроника 2000/9/стр. 26



Описаното зарядно устройство (фиг. 1) е предназначено за зареждане на акумулаторната батерия 2,4 V/ 14 Ah. Използва се интегрален стабилизатор за фиксирано напрежение МАА7805 (DA3), работещ в режим на генератор на стабилен ток. Продължителността на зареждане е 20 h с ток 0,05 С (0,7 А). Големината му зависи от съпротивлението на резистора R1. Стойността му може да се пресметне по формулата:

I = 5/R1 + 0,008 A, където R1 е в Оm.

Големината на зарядния ток е компромисно избрана, за да не се претоварва топлинно акумулаторът по време на зареждането.
Вторичната намотка на мрежовия трансформатор осигурява две еднакви по големина променливи напрежения 7,5 V. Намотката IIa е оразмерена за ток 0,8 А, а Iiб – за 0,15 А.
Устройството притежава индикация за достигане на пълно зареждане на батерията. При зарядния процес напрежението на акумулатора расте. Той е зареден, когато то достигне стойност 1,5 V на елемент (клетка).
Схемата се настройва с образцов волтметър и тример-потенциометъра R5 така, че светодиодът VD2 да светва при напрежение 3 V върху клемите на акумулатора. Индикацията работи по следния начин:
С елементите DA2 и С2 е изградено минусовото захранващо рамо на ОУ. Напрежението на батерията се подава на инвертиращия вход на DA4, а част от опорното на VD1 – на неинвертиращия. ОУ 741 работи като компаратор на напрежение. Когато потенциалът върху акумулатора достигне 3 V, в изхода на ОУ има отрицателен потенциал спрямо маса (отрицателно напрежение на насищане) и напрежението върху R6 e достатъчно за отпушване на транзистора VT1.
Последвалото светване на светодиода VD2 сигнализира края на зарядния процес. Между колектора на VT1 и минусовото рамо на захранването е включено електромагнитно реле с подходящо напрежение и ток на задействане. С единия от контактите си той може да се самоблокира, а с другия – да се прекъсва автоматично зарядния процес. Диодът VD3 предпазва ключовия транзистор VT1 от самоиндуцираното е.д.н. при прекъсване на тока в бобината на релето Р.
Ако не е необходимо автоматично изключване, а само индикация за зареждане на батерията, елементите Р и VD3 не се монтират.
Обхватът на регулиране с тример-потенциометъра R5 е много широк – от няколко десетки миливолта до около 5 V.Хистерезисът на индикацията е много малък – едва няколко миливолта. DA3 e е в мртален корпус ТО-3. За охлаждането му се използва стандартен алуминиев профил 60х20 mm с дължина 100 mm.
ЛИТЕРАТУРА
1. Вайлов А., Ф. Эйгель. Автоматизация контроля и обслуживания аккумуляторных батарей. М., Связь, 1975, с. 25.
2. Фурсов С

Прикачен файл

untitled.jpg
untitled.jpg (48.67 KиБ) Видяна 4552 пъти
  • 1
  • 2

Тема "може ли да се рециклира това" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: