Напишете въпрос свързан със санирането.
Тани - модератор
Почти напълно съгласен с колегата - само седма точка ще е мазилка , за да изпълним желанието на автора на темата :)

И спрямо случая се използват и съответните грундове!
PLOCHKATABG - специалист
Тани написа:
Почти напълно съгласен с колегата - само седма точка ще е мазилка , за да изпълним желанието на автора на темата :)

И спрямо случая се използват и съответните грундове!
Видях колегата какво е написал, изчаках и твоето мнение, не видях полагане на пароизолацията, за която говориш. Заради нея попитах за реда на изпълнение.
Нали се борим за пропускливост на стени, къде е в класацията фибрана спрямо стиропора?
ebahti - майстор
Абе,колеги-въпроса беше за конденз......каквато и да е изолацията няма никакво отношение към количеството конденз-ако евентуално го има то тои ще е я от липса на проветрение или топлина в стаята
Тани - модератор
Явно не си схванал идеята! ВЪТРЕШНА ИЗОЛАЦИЯ върви ръка за ръка с ПАРОИЗОЛАЦИЯ -задължително!!! Именно поради невъзможността да се сложи пароизолация на стиропора , който е паропропусклив се препоръчва фибран , понеже самия той служи за паропреграда , понеже през него НЕ преминават водни пари! Надявам се след това обяснение да се съгласиш вече с нас! Така или иначе пароизолацията е необходимо зло щом има вътрешна изолация!
FMaster - специалист
Тани написа:
Явно не си схванал идеята! ВЪТРЕШНА ИЗОЛАЦИЯ върви ръка за ръка с ПАРОИЗОЛАЦИЯ -задължително!!! Именно поради невъзможността да се сложи пароизолация на стиропора , който е паропропусклив се препоръчва фибран , понеже самия той служи за паропреграда , понеже през него НЕ преминават водни пари! Надявам се след това обяснение да се съгласиш вече с нас! Така или иначе пароизолацията е необходимо зло щом има вътрешна изолация!
Колега модератор, май си пристрастен и с абсолютно грешно мнение и информация ... та да ти отговоря как стават нещата с изолацията на вътрешни стени с вата - не се полага пароизолация, мембрана (пароизолационна) се слага само на вътрешна топлоизолация на покрив или подпокривно пространство (парата основно отива нагоре, не през стените) това е единствената истина, може и да има математически и физични (за заяждане) зависимости ... не не и приложни. Единственото което предпазва мембраната е ватата от овлажняване (което променя физичните и свойства за топлоизолиране) и то през преходните сезони и отчасти зимата, когато не се отоплява постоянно ... нищо друго. Ако постоянно са отопляеми помещенията и 10-15 минути на ден проветряване, тога няма конденз, пара и въздуха е сух, ако се появи влага в следствие на къпане, готвене, паро почистване тогава се включва и мембраната.Успех!
Тани - модератор
Клега, колкото и да отричаш физичните закони , те съществуват независимо от твоето МНЕНИЕ и аз ги приемам за ФАКТИ!

По отношение на това , че водните пари отиват само нагоре - предполагам че имаш баня и а ползваш - погледни следващия път като се къпеш къде кондензират парите - само по тавана ли? Залепи с тиксо едно парче вата за плочките или боядисана с латекс стена в банята и след като се изкъпеш я пипни от задната страна - гарантирам ти , че ще е влажна! Това се случва и зимно време с ватата , която монтирате зад гипскартона на вашите клиенти, но по-голямата част от кондензиралата влага се абсорбира в стените, ако са от тухли! По бетонните стени на панелните блокове обаче това не е така ! Там голяма част от влагата мокри ватата и създава редица проблеми!

Прочети малко литература по въпроса , въпреки че и те са пристрастни към физичните закони , но така е на планетата Земя. Моите клиенти живеят само на нея и аз гледам да се съобразявам с физичните закони!
FMaster - специалист
Тогава ме заведи поне на един твой обект, имам в предвид строителен обект (където има компетентни лица и стрителен контрол), не някакъв апартамент или 100-тина квадрата на хора не-разбиращи и имащи финансови възможности, издаден с пароизолация под гипсокартон с вата на стена ... още утре мога да дойда където пожелаеш в рамките на София ... предполагам, че ще последва дълбоко мълчание, или още офтопици подкрепени с теория и физика от твоя страна ... повече няма да коментирам в темата, чакам поканата. Успех!
Тани - модератор
А аз предлагам да се обърнем към специалистите от Кнауф в официалния сайт и да публикуваме отговора тук! Как мислиш - какво ще препоръчат? Да няма после - ама те не разбират! Това , че не се спазват технологиите по българските строежи въобще учудва ли те?
PLOCHKATABG - специалист
Абсолютно същото го казах и аз преди време в една друга тема, че паро изолация се слага единствено на конструкция с проветрение или таван с проветрение, бях охулен от същия модератор, ама те тук са най космати и най много знаят, а в действителност само претендират за нещо повече.
Модератор Тани, защо не сложи паро изолация на стената като те попитах? И ако не се сложи, кое е по добре фибран, който не пропуска грам пара към стената или стиропор, който пуска много пара към стената, която способства за нейното изчезване.
Паро изолация се слага на строго определени места, а стиропора е най добър в това отношение, набий си го в главата най накрая!
hygro - майстор
Въпреки жарта, с която някои колеги биха желали да пропуснат пароизолацията, тя е абсолютно задължителна.

Понеже Тани правилно иска да говорим с факти, нека вземем следния типичен пример:

Температура в помещението: 20°C
Относителна въздушна влажност в помещението: 55%
Температура извън помещението: 0°C

Нека сега погледнем графиката на Молиер.

Отчитаме, че при условията вътре абсолютната влажност е 8,52 g/kg и температурата на кондензация е 10,7°C, а максимално възможната абсолютна въздушна влажност при условията вън е 4,03 g/kg.

С известно приближение температурният градиент от 20°C до 0°C се разпределя във вътрешността на стената т.е. отвътре е топла, а отвън студена. Очевидно някъде във вътрешността на стената има зона, в която температурата спада до 10,7°C. Дифузиращия през стената въздух с абсолютна влажност от 8,52 g/kg започва в този зона да отделя влагата си под формата на конденз и ето я белята. Когато използваме вътрешна изолация, зоната с тази критична температура най-вероятно ще се намира вътре в изолацията, именно поради изолационните й свойства. До напускането на стената преминаващият въздух е отделил минимум 8,52 - 4,03 = 4,49 g/kg вода, която натоварва стената и изолацията.

В силно опростен вид правилото за предотвратяване на конденз при оразмеряване на топлоизолация звучи така: "Всеки следващ слой от строителен материал в посока отвътре навън, трябва да има по-голяма паропропускливост от предишния.". Пароизолацията отвътре ни гарантира положителен резултат без по-нататъшни компютърни изчисления. Тя възпрепятства навлизането на водните пари до критичната зона.

Кой ще черпи Тани сега? :wink:

Тема "Конденз при външна и вътрешна изолация със стиропор?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: