bycec написа:Колега hygro, ще може ли малко разяснение, каква е разликата в работата на различните клими в режим на сушене освен охлаждането на въздуха.И двата уреда използват един и същ принцип - кондензиране на влагата при ниска температура и имат едни и същи компоненти. Принципната разлика е, че при климатика изпарителят и кондезаторът са разделени във вътрешното и външното тяло, докато при влагоуловителя са разположени последователно в един и същ въздушен поток.
В режим на охлаждане климатикът увеличава оборотите на компресора и намалява относителните обороти на вентилатора на вътрешното тяло. Така, за сметка на въздушния дебит температурата на въздуха може да се понижава по-силно и от него да се извлича повече влага. Охладеният и осушен въздух постъпва в помещението, което през зимата е крайно нежелателно. На практика огромно количество топлинна енергия се изхвърля навън. Допълнителен негативен ефект е, че вследствие понижената температура, положителният ефект от по-сухия въздух в голяма степен се губи.
При влагоуловителя въздухът се охлажда по същия начин в изпарителя, но веднага след това преминава през кондезатора и възстановява температурата си. Температурата след кондензатора е дори по-висока, отколкото на входа, защото при кондензацията е отделена специфичната топлина на изпарение на кондензираната вода. Така въздухът на изхода е толкова по-топъл, колкото повече влага е имало в него на входа.
EDI написа:По принцип всеки климатик има такава функция, но за да отнеме влагата, грубо казано, поддържа температурата в стаята в границите на 1 градус, без да може да се отоплява.Не така - както писах по-горе, климатикът не само не може да отоплява и осушава едновременно, но и задължително трябва да охлажда при осушаване и то доста интензивно.
Уруру Сарара е друга бира, при него на практика има вграден влагоуловител - въздухът по същия начин както при влагоуловителя преминава последователно през две секции на топлообменника и възстановява температурата си...