Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
vvk79 - специалист
Здравейте колеги ето още една темичка. Може ли един трифазен двигател проектиран за работа в триъгълник да го оставя да работи в звезда. Оборотите с колко ще паднат? И ако има нещо друго специфично да ми кажете!
fikata - майстор
При включване в звезда на двигател,предназначен да работи в триъгълник,двигателят не може да развие пълната си мощност.Ако се натовари с пълния му товар,прегрява се и може да изгори..
moimoimoi - майстор
номиналните обороти едва ли ще се променят
ако двигател който е изчислен за работа в триъгълник го включиш продължително време в звезда,то той може да изгори,понеже мощноста му пада
на тоя двигател на табелката му трябва да пише звезда/триъгълник съответно 660/380 волта,и както се вижда няма от къде да му докараш 660 волта за звездата и за това тоя двигател трябва да работи в триъгълник на 380 волта, звездата може да се ползва само при пускане

пп:а на двигател на който на табелата му пише звезда/триъгълник съответно 380/220 волта трябва да работи на звезда
vvk79 - специалист
Искам да видя и мненията на Джохни и Мирк. И не си мислете че стават някакви интриги пак.
mirk - майстор
И аз съм на същото мнение. За да работи нормално в звезда при нашата мрежа на табелата му трябва да пише Δ/Y 220/380V, за да работи нормално в триъгълник трябва да е написано Δ/Y 380/660V. Ако втория тип двигател го пуснеш на Y 380V ще се развърти по бавно и с по-малък въртящ момент. Това се използва при развъртане на големи двигатели с превключване от Y към Δ с цел намаляване на пусковия ток, което е възможно само при номинални данни Δ/Y 380/660V и за много кратко време най-много минута две. Като това време е за много големи мотори с тежко пускане, при по малки мощности и по леко развъртане обикновено е 10-20-30 секунди. Ако такъв мотор го оставиш постоянно на звезда както ти казаха ще изгори.

Заб. Всички номинални напрежения за които говорим и са написани на 3ф двигатели са линейни т.е. между две фази.
Johny - майстор
Хайде пак да разсъждаваме. При триъгълник на намотките се подава линейно напрежение Uл=380V. При звезда имаш Uф=220V. При условие, че съпротивлението на намотките е постоянно, то тока също ще бъде по-малък и като цяло и мощността.
До същият извод се стига като погледнем и формулите:
Прикачен файл:
Мощност.jpg
Мощност.jpg (54.65 KиБ) Видяна 11037 пъти
При условие, че двигателят се товари до номиналният товар, би трябвало след време да изгори, но ако има запас от мощност, нищо няма да се случи, просто мощността му е по-малка. Нали при работа на трифазен двигател с монофазно захранване, работи при понижена мощност и нищо не се случва! :wink:
vvk79 - специалист
Значи по мненията ви излиза че ще изгори двигателя, но защо немога засега да си го обесня. Значи този вариант отпада засега. За 45 кВт директо пускане в триъгълник пък няма да стане, значи ще трябва да го правя с превключване - ама пък товара ми е екструдер та незнам дали там е възможно да става това превключване.По принцип са с управления, но видях и един който се пуска на звезда и си работи само така.
Да допълня че докато писах Джахни е писал.
В един учебник пък който четох там пише, че при трифазните консуматори мощността независи от схемата на свързване. Защото в единия случай тока е с корен от три по малък а в другия напрежението. Джохни, ти си по теорията така ли е?
Аз си мисля че ще работи но оборотите ще са по малки, Джони дай формула от какво зависят оборотите и да разсъждаваме.
А сега се сещам че двигателя като работи с понижено напрежение май прегряваше и е ясно до къде ще се стигне.
Johny - майстор
Замени в горните формули с конкретни стойности и ще видиш, че не е еднаква мощността.
Формулата е n=60f/p
n-обороти
f-честота /50Hz/
p-чифтови полюси /2полюса=1p/
Oт тук следва, че оборотите се регулират или с промяна на честотата или с чифтовите полюси /двигател с няколко секции наморки/. Има и трети начин за регулиране, който е приложим при колекторните двигатели - променя се съпротивленивто в роторната намотка. Той е най-добър, защото осигурява максимален въртящ момент при много ниски обороти -вземи за пример един електрически кран.
PS Ако намалиш товара няма да прегрява, но това не е твоят случай.
Защо не кажеш какво искаш да постигнеш и тогава да търсим решение.
fikata - майстор
vvk79
Намери сам отговори на твоите въпроси при следните жокери за асинхронни машини:
1 При понижаване на напрежението консумирания ток се увеличава
2. Облечване на пуска чрез трикратно намаляване на пусковия ток -при звезда триъгълник /учи се в средното училище/.
3.Софт старт -какво е това
4.Пускови характеристики на ас.машини.
5.Въртящ момент,съпротивителен момент
6. Обороти, хлъзгане, магнитни потоци
Johny - майстор
fikata написа:
vvk79
1 При понижаване на напрежението консумирания ток се увеличава
Искам да добавя, че това е справедливо при постоянен товар. Ако е на празен ход или намалим товара, картинката е друга. Изхода е по-голям запас от мощност, но и по-висока цена на машината.

Тема "работа на двигател в звезда" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: