Всички въпроси за вилата.
Bobby - специалист
Аз имам идея на острова който ще се образува да построя беседка и малко мостче над отбивката, идеята с водопад е много добра.
Градинар - специалист
Bobby написа:
... засега найлоните ги избягвам, заради рибите...
Какво пречи на рибите, котките и пингвина полиетилена, който е най-евтин на квадратен метър, поливинил-хлорид (ПВЦ), което струва повече или Етилен-пропилен-диен-мономер (ЕПДМ), който е най-скъп за квадратен метър?

В конкретния случай де...
NeoBoss - специалист
да , какво ти пречи найлона на рибите много се чудя ???? укрепването на стените освен със големи камъни става и със гео... нещо си немога да се сетя как му викаха. Гледам при по големи водоеми вече ползват и един слой от него над найлона (по точно пфц фолио)

без найлон или бетон рискуваш да си вкараш вода във двора, незнаеш къде ще избие да не почне да избива мухал в къщата. Във самта почва има много хранителни запаси че трудно без да я изолираш ще получиш по различно от блато :)
Bobby - специалист
Не разбрах, хранителните вещества в почвата няма ли да се спрат с найлона??
Ако има найлон няма ли по-голяма вероятност да се заблати?
Иначе къщата е на 30 метра и то на по-висока кота.
NeoBoss - специалист
заплатяването и получаването на много водорасли идва от пренасищане на хранителни вещества , и светлина въвъ водоема ... какъвото и да е все трябва да мине през фаза цъфтеш на водата.
Именно ще се спрат със найлона което и на теб ти трябва .... пръст във езеро или аквариум винаги прави проблеми. Та пфц фолио ти е най удачния вариант ако е само бетон , се пука и тече , неможе да се пригажда към движението на пластовете и други. Освен ако не го направиш на басейн (правоъгълник съсъ арматура и др) но губиш красота.
трябва да помислиш хубаво за озеленяването на водоема какви растения ще ползваш , да ги отделиш от мястото където ще са рибитите и др. в нета има много информация вече ...
masterrichi - специалист
Нещо такова ли искаш да постигнеш
Прикачен файл:
pond20.jpg
Прикачен файл:
pond47.jpg
GEORGI5959 - специалист
Винаги със завист съм гледал дворове на вили, завършващи в единия край с естествен воден поток. Това е голям благодат и широко поле за изява в използуването и включването му към ландшафта на двора. Идеята е много добра, а ако се осъществи, ще стане нещо уникално но всичко зависи от желанието и най-вече от финансовите възможности.
Тези размери са прилични за един такъв водоем в двора. Ще се получи отточно езеро около 130 кв.м./направо-приказка/. Предполагам, че си си направил някои изчисления и знаеш с какъв обем работа се захващаш. Няма да е малко и леко но целта си заслужава.
Изкопа трябва да стане с багер и самосвал за изхвърляне на пръстта. Тя ще е над 100 кубика, а като се разкопае, почти се удвоява. Найлони и всякакви изолации не ти трябват. Тук не гониш загуба на вода, ще слезеш под нивото на реката и дори е възможно просмукване от реката към изкопа. Няма никаква опасност за наводняване на терена и постройки. Тя водата от реката е стигнала отдавна до където може. Изкопа към средата ще стане/предполагам/ около 1.5м. Там най вероятно вече ще излезе твърда почва и спокойно може да си го оставиш дъното така, естествено, без никакви камъни и чакъли. Стените или по-точно бреговете остави полегати още при копането с багера и ги застели с по-едри камъни/20-40см./От долния им край започни да ги редиш един до друг по брега и така до горе. Не се притеснявай, че има и по-големи фуги между тях. Това е най-лесното и с малко материал. Ще стане достатъчно стабилно, няма да пропаднат или да се свлекат. Ще е нещо като това на снимките, които е показал колегата по-горе. Там е с мушама отдолу и пак е станало стабилно, а в твоя случай камъните от собствената си тежест ще се забият леко в почвата и ще е още по-стабилно. Виждал съм така да правят язовирна стена. Когато мина от там ще снимам и ще покажа. Вадите по които ще влиза и излиза водата, направи по същия начин с камъни, като продължение на бреговете. С бетон ще е грозно и изкуствено. Тук трябва да отчетеш каква е рекичката, постоянен ли е дебита и при обилни дъждове и снеготопене дали приижда и опасността от заливане и напълване на твоя водоем с тиня и баластра. Рибите да не могат да излизат.
Относно заблатяването въпроса при теб не стои. Ти имаш редовен обмен на водата. Хранителните вещества от почвата не могат да попречат на чистотата и бистротата на водата. Причините са разбираеми-всичко се утаява, а не изплува и само ще допринася за естествена среда за флората и фауната в езерото.
Стана дълго и отекчително мойто мнение. Може да дам още мнения в друг пост.
Желая успех в начинанието и ще чакам снимки от началото и етапите на изграждането.
masterrichi - специалист
Водните лилии много добре се справят с батака по дъното,те се хранят от него но добре е да има мушама на дъното и дебел пласт чакъл.
NeoBoss - специалист
около реката със годините се е създал водонепропусклив слой , който по този начин (без фолио) ще се наруши. Дали ще стигне влага до къщата от реката свичко е въпрос на геодезия (което си е чиста наука) Другото е кавка е тази река удачно ли е да се ползва за отглеждане на риби, в много реки има зарази и болести. Някое по горно село не ползва ли реката за канал или някой комшия да си пуска л... в нея. Голяма практика е българските селяни да правят именно това вместо да си правят яма. Лично аз незнам село до което да има река и някой да не гоо е сторил. На много места дори се прави със разрешение от кмета (но това е съсвем друга тема). Зависи и от рибите които иска да гледа има такива който необичат постоянно течаща вода, както обяснява колегата. Другото което е езеро над 12кубика постига само биологично равновесие но за целта трябва 1/3 да е във растения , папурите са най добрия филтър на вода....
както и езерото във двора всеки си го представя на равнището на тревата , та тоя горен слой почва до къде ще просмуче вода, като ходиш до езерото после няма ли да трябва да слагаш гумените потуши :) щот всичко около него ще е кал.

та затова най добре трябва да почнеш от това каква е реката, има ли риба в нея , колко по надолу е от двора ти (щот ми се вижда че е в дере).
Градинар - специалист
Така и не разбрах каква е причината да не се ползва фолио.

Защо се слага не мисля, че има смисъл да обяснявам. Писано е на шир и длъж по въпроса.
А защо да не се слага, на изкуствено езеро? :-) ...а де?

Да ви кажа малко ми прилича... да ви попитам как да направя плоча на блока от железобетон.
И да кажа, че не искам да ползвам желязо :-)

Тема "Езеро / рибарник за вилата" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: