• 1
  • 2
Всички въпроси за вилата.
schuldiner - майстор
Ох, не обичам да давам мнения за неща, които не са ми специалност, ама правил съм тук-там и мисля че знам какво питаш.
Първо - основата. Разбирам, че нямаш бетонов пласт, значи остава варианта с трамбоване. Изчистваш както е описал PCL нестабилния слой, да речем десетина санта в дълбочина, подравняваш на око и уплътняваш - дали с машина или на ръка - според отговорността на пътеката и състоянието на почвата отдолу (ако е само за ходене може и ръчно). След това нахвърляш трошен камък, стари керемиди/тухли и подобни в един пласт също десетина см. Не трябва да надстърчат големи парчета (над 7-8 см) - с дълъг мастар проверяваш равнинността, като може да заложиш и наклон в рамките на 2-3%, т.е. по едрите парчета във високата част. Запълваш неравностите с чакъл. Насипваш слой пясък около 5 см.
Тука вече имаш избор:
1. Трамбоваш и уплътняваш с поливане пясъка и насипваш още 5 см, като спазваш наклона
или
2. Правиш варо-циментова замазка деб. 3 см (не е задължително армирането). Замазката е слаба - 3:5:18 или 3 цимент, 5 варов разтвор, 18 пясък. Ако варта ти е на торби (не на разтвор), бъркаш цимент+вар 3:1 плюс още 4-5 части пясък. Никак не е фатално да не са точни пропорциите. Не подлагай найлон под замазката - целта на пластовете е и дренаж, найлонът ще пречи.

Върху пясъка редиш плочките с фуга около 5 мм по канап и по мастар за наклона. С почукване се наместват много лесно.
При в/ц замазка плочките се редят веднага. Нивелирането също не е трудно, но не е желателно много да се местят, че няма да залепнат (всъщност не е необходимо да залепват - просто трябва да легнат добре). Слагаш примерно за два реда замазка, подравняваш я с мастар и нареждаш плочите.
Ако някоя плоча надига я набиваш, ако хлътва - подлагаш разтвор (затова се редят веднага, за да е мек разтворът отдолу). Върху добре уплътнена основа обикновено се редят без много изненади. Аз мия плочките предварително, но не знам да е задължително. Достатъчно е да се почистят. На 4-5 м оставяш деформационна фуга 2 см, запълнена с еластичен материал. Ако плочите ти са дебели над 3 см, може да запълниш един см от фугата с пясък и така да фугираш.
Фугира се (на пясък веднага, а върху в/ц разтвор след 3-4 дни) с цимент и пясък 1:1 в течен разтвор. С канче, чайник или подобно приспособление с човка, за да не изтича върху плочите. Със закривена арматура се притиска и заглажда фугата, изцапаното по плочките се чисти с мокра гъба веднага.

Не пишеш нищо за бордюри. Ако ще правиш, те са преди подготвянето на основата за плочника, в собствен канал и върху подложка от бетон.
PCL82 - майстор
schuldiner написа:
2. Правиш варо-циментова замазка деб. 3 см (не е задължително армирането). Замазката е слаба - 3:5:18 или 3 цимент, 5 варов разтвор, 18 пясък. Ако варта ти е на торби (не на разтвор), бъркаш цимент+вар 3:1 плюс още 4-5 части пясък. Никак не е фатално да не са точни пропорциите. Не подлагай найлон под замазката - целта на пластовете е и дренаж, найлонът ще пречи.
Предупреждавали са ме да не слагам вар, защото при омокряне шупва. По същата причина в подложния пласт не трябва да се хвърля стара мазилка останала като строителен боклук.

Варта обаче дава пластичност на разтвора. В римските бетони е била основана съставка, заедно със счукана тухла и животинска кръв или яйца.
Въпрос на технология, съотношения и особености на мястото.
schuldiner написа:
Не пишеш нищо за бордюри. Ако ще правиш, те са преди подготвянето на основата за плочника, в собствен канал и върху подложка от бетон.
Благодаря за мнението. :cool: Бордюри няма да има. Ще са някакъв тип канали за отвеждане на водата.
Все още не съм решил кой вариант да избера за основата. С циментовата основа ще е най-добре, но се опасявам, че съвсем не съм майстор. Ще работя много бавно, а това не е добре с тези циментови смеси. Като сваля старите плочки ще се преценява на място.
Все още нямам отговор, какъв материал е по-добре да се използва за основата - пясък или ситно натрошен камък. В Бургас при ремонтите по центъра се използва второто. Има ли значение какво ще избера?
Всички мнения (отрицателни и положителни) за марка и модел плочки ще са от полза. |)
Transporterr - специалист
пясъка има по голяма разпределителсна способност.чувал съм че се използва под подложен бетон.чакъла също е добра идея особенно ако е трошен, а не просто филц.
Може да опиташ само на пясък да ги редиш, като предварително с една тухла трмбоваш добре.след което наливаш вода в/у всяка плочка и причукваш и изравняваш с тежък гумен чук.такка се правят плочопътечките с тревна фуга и са доволно сдрави.
Послле може да запълниш фугите с циментов раствор :)
В момента на доста места в Бургас се подменят плочките по тротоарите. Проведох няколко разговора с майсторите (които се оказаха доста отзивчиви) и вече съм избистрил концепцията за полагане.
Свалям старите плочки. Изгребвам 5-7см. от основата. Полагам пясък и трамбовам добре. Бъркам на сухо (влажно), смес от цимент и пясък в съотношение 1:2. Полагам няколко квадрата от сместа с дебелина около 3 см. Изравнявам и задавам наклон. Полагам и причуквам плочките. Така до края. От естествената влага сместа се втвърдява. След около 5-7 дена се извършва фугирането. За него имаше противоречиви мнения от майсторите. Едните препоръчват да се извърши със цимент и пресят пясък 1:1. С тази смес в почти течно състояние да се фугира. Другият вариант е фугиране със същата смес, но в сухо състояние. Сместа се разнася с четка/метла, след което с походящ инструмент се притиска във фугите и се оформя. Стягането става пак под действието на естествената влага.
За основата ще ползвам пясък. Качествен такъв се продава навсякъде. Причината да се ползва трошен камък, при изпълнение на обшествените поръчки е по-ниската му цена.
Остава да се изберат плочки и да чакаме хубаво време.
Бат Иво - специалист
Ето как се прави в Испания и според мен е правилно и вечно.1.Почистваш основата, подравняваш ако е покрай къща даваш наклон на подравненото.2.Опъваш найлон с широчината на тротоара като същият трябва да влезе под асфалтовата изолазия която се спуска от къщата. 3.Полагаш арматурна мрежа 6мм. и бетон 5см. 4.След изъхване на същия /на другия ден/ си правиш земно влажна замаска 3/1 / винаги замаските са 3/1 с речен пясък всичко друго са глупости/.Издърпваш си я с какъвто наклон ти трябва .5 Тук вече има два начина -Начукват се определен брой плочи да речем един ред вдигат се и се залива с циментово мляко като му попие водата се полагат на ново и се причукват леко.Втория начин при издърпана замаска се нахвърля сух цемент редът се плочите / всичките/ взима се маркуча и се поливат с вода обилно. Забел. Вторият начин е много по бърз .Все още обаче има майстори които го избягват.Това от мен а ти си решаваш сам.
  • 1
  • 2

Тема "Тротоарни плочки - избор, основа, технология на поставяне" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: