Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
emilvtc - специалист
Обмислям вариант на отопление в къщи с камина с въздушно отопление. Същевременно смятам да поставя и вентилационна система и в тази връзка се чудя може ли някак си двете системи да се обединят с цел по-ниска цена и по-добър ефект.

Къщата е едноетажна и има хол, спалня, детска и кухненски бокс. Камината ще е в хола и с нея би било чудесно ако мога да отоплявам спалнята и детската стаи.

За да не се губи енергия – вентилационната система ще има рекуператор (топлообменник) между входящия-свеж и изхвърляния-замърсен въздух.

От една страна ще имам въздуховоди за свеж въздух до всички стаи. От друга – ще трябва да имам циркулация на въздух от стаите през камината с цел отоплението им.
Та идеята е може ли някак си да се „обединят” въздуховодите им с цел икономия на материали (тръби) и по-малко тръби за „криене” по ъглите на таваните в стаите ... (тръбите трябва да се прекарат по тавана на стаите – (от вътрешната страна под плочата на етажа) )

От друга страна трябва да се предвиди захранване на горивната камера на камината с въздух за горенето. Та идеята ми е да използвам изходящия „мръсен” въздух след рекуператора за тази цел... (очаква се този въздух да е по-топъл от външния и по този начин горенето ще е по-добро)

Та генералния въпрос е има ли някакъв смисъл от обединяването на двете системи?

Някой виждал ли е подобно чудо?

Какви минуси и проблеми може да се очаква от подобна „обединена” система?

Благодаря предварително !
preslav - майстор
emilvtc написа:
Обмислям вариант на отопление в къщи с камина с въздушно отопление. Същевременно смятам да поставя и вентилационна система и в тази връзка се чудя може ли някак си двете системи да се обединят с цел по-ниска цена и по-добър ефект.

Къщата е едноетажна и има хол, спалня, детска и кухненски бокс. Камината ще е в хола и с нея би било чудесно ако мога да отоплявам спалнята и детската стаи.

За да не се губи енергия – вентилационната система ще има рекуператор (топлообменник) между входящия-свеж и изхвърляния-замърсен въздух.

От една страна ще имам въздуховоди за свеж въздух до всички стаи. От друга – ще трябва да имам циркулация на въздух от стаите през камината с цел отоплението им. Ако изсмукваш въздуха от спалнята и детската, а вкарваш свежия в стаята с камината ще получиш циркулация на въздуха в цялата къща. Въпросът е тръбите за спалнята и детската да минават покрай камината.
Та идеята е може ли някак си да се „обединят” въздуховодите им с цел икономия на материали (тръби) и по-малко тръби за „криене” по ъглите на таваните в стаите ... (тръбите трябва да се прекарат по тавана на стаите – (от вътрешната страна под плочата на етажа) Може тръбата за входящ и изходящ въздух да имат обща стена и обща изолация.

От друга страна трябва да се предвиди захранване на горивната камера на камината с въздух за горенето. Та идеята ми е да използвам изходящия „мръсен” въздух след рекуператора за тази цел... (очаква се този въздух да е по-топъл от външния и по този начин горенето ще е по-добро) Това е доста спорно.

Та генералния въпрос е има ли някакъв смисъл от обединяването на двете системи? Има, но трябва да се направи с мисъл!

Някой виждал ли е подобно чудо?

Какви минуси и проблеми може да се очаква от подобна „обединена” система?

Благодаря предварително !
emilvtc - специалист
Има промяна в заданието. В крайна сметка къщата вече е двуетажна (отказах се от едноетажния вариант), като на долния етаж има Спалня, хол с трапезария и кухненски бокс с портална врата към трапезарията. На втория етаж има спалня и детска, като горните стаи са точно над долните две и над камината. (виж тук) http://napravisam.bg/forum/viewtopic.ph ... &start=260

Та обмисляйки коментарите на "preslav" стигнах до схемата от прикачения фаил.

Моля за коментарите и мнението ви относно идеята.

Предвиждам системата да има 2 режима на работа: Вентилация + отопление и само вентилация.
Също би било добре ако някак си може вентилацията и отоплението в отделните стаи да се "изключва". Дали това би било възможно, ако имам по отделно управлявани вентилатори за студения въздух в стаите, който се връща към камината?

Прикачен файл

OV_System.jpg
vasikata - специалист
Мисля че по-лесно ще е на вход и изход за стаите да има клапи с задвижки и вентилатора да е със степени, иначе топлообменника трябва да е разделен за различните вентилатори.
emilvtc - специалист
Не съм специалист в областта и се опитвам да схвана принципите.

Ще ми се всичко да се направи с възможно по-малко "автоматизация" поради цената на системата и възможни проблеми при експлоатацията, (Голямата автоматизация води до ГОЛЕМИ проблеми. Малката автоматизация - до по-малки проблеми)

Варианта с клапи със задвижки е супер, но въпроса е възможно ли е да направим системата и без тях.

В друга тема във форума имаше идея на система за въздушно отопление с камина, при която налягането на топлия въздух в "напорния" въздуховод не беше голямо и за да се осъществи циркулацията и топлоподаването на топлия въздух се използваше малък нискотемпературен вентилатор на входа на смукателния въздуховод в стаята (който връща студения въздух към камината за затоплянето му.. Идеята беше този вентилатор да се управлява от термо-регулатор (включен/изключен или управление на оборотите му) с което да се "подпомага" засмукването на топлия въздух от камината. (Вентилатора засмуква студен въздух близо до пода на стаята (създава подналягане в нея) и го връща към камината за затоплянето му. Подналягането в стаята подпомага навлизането на топлия въздух от камината през нагнетателния въздуховод)

Та идеята ми беше дали може да се направи нещо подобно и в моя случай. Все пак един вентолатор е по-просто и евтино устройство от една клапа с задвижка.

Идеята ми е всички вентилатори да са ниско-температурни.

Как си представям работата на системата:

РЕЖИМ ВЕНТИЛАЦИЯ
В този режим работят само двата вентилатора преди и след рекуператора. Всички останали вентилатори (в стаите и преди камината) са изключени. Така В стаите ще се вкара свеж въздух, който през решетките с клапи на вратите ще отиде в коридорите, от там през решетките на вратите в сервизните помешения (бани и тоалетни) ще влезе в тях и ще бъде засмукан от тях, прекаран през рекуператора и изхвърлен в атмосферата...

РЕЖИМ ОТОПЛЕНИЕ
В този режим вентилатора преди камината ще е включен непрекъснато, и ще създава налягане във въздушната риза на камината и напорните въздуховоди към стаите. Идеята това налягане да не е много голямо (би могло да се регулира чрез оборотите на вентилатора), така че да не се извършва пълноценно топлоподаване (циркулация на топъл въздух) към стаите. В стаите ще има индивидуални термо-регулатори, които ще управляват вентилаторите на смукателните въздуховоди връщащи въздух от стаите към камината за затопляне. Т.е. когато този вентилатор е включен - циркулацията на въздъха от камината през стаята ще е максимален - следователно и топлоподаването...

РЕЖИМ ОТОПЛЕНИЕ + ВЕНТИЛАЦИЯ
В този режим вентилаторите преди и след рекуператора, както и централния вентилатор преди камината са включени. Индивидуалните вентилатори в стаите се управляват съгласно заданието на терморегулаторите в стаите.
Така в обема на къщата се вкарва свеж въздух през камината и се изхвърля въздух през/от сервизните помещения извън къщата.
Така вентилацията зависи и се управлява САМО от двата вентилатора преди и след рекуператора, а отоплението от останалите ...

Разбира се за да работи всичко това трябва обема на къщата да е що-годе херметичен (всички прозорци да са затворени и дограмата да е читава)

Малко дълго стана обяснението ми - дано да е и разбираемо :)

Е, възможно ли е да се направи такава система? Съществува ли подобна? Къде са слабостите и и възможните проблеми?

Моля за вашите мнения, критики и коментари.

П.П.
Като гледам схемата се сещам, че след вентилатора преди камината би могло да се сложи филтър/прахоуловител.
vasikata - специалист
Клапите може да се управляват и ръчно, но трябва да се поставят така че да има лесен достъп и да не е грозно. Вентилаторите които ти трябват не са от евтините защото ърябва да са тихи и да осигуряват достатъчен поток въздух при определено съпротивление на въздуховоди и топлообменник. Трябва да имаш достатъчно място за въздуховодите където ще минават.
Искам първо да се извиня на автора, че се включвам в темата му, но пък е почти по темата...
Имам апартамент, на който искам да отоплявам , чрез камина с въздушна риза хола и спалнята, която е залепена за хола.
Идеята ми е , да изрежа част от стената, където ще се намира камината, и да я изградя наново с тухли с няколко въдуховода за газовете на горене. По този начин, ще се отоплява съседната стая, чрез стената, която пък ще се нагрява от изходящите газове.
Само , че тук е тънкият момент, дали ще има тяга ? От какви такива тухли (някакви топлопоглъщащи, и съответно отдаващи) да я изградя ?
Моля, ако някой има някакви насоки да сподели .
Методи - специалист
Прикачен файл:
untitled.JPG
untitled.JPG (19.93 KиБ) Видяна 3902 пъти
Момчета,
понеже съм пълен невежа по отношение на отоплителните системи, но пък ми е мерак да раздвижа въздуха в къщи ще ви задам един въпрос.
На схемата по-горе съм представил най-условно разпределението на стаите в жилището ми. С червено съм отбелязал камината. Червения правоъгълник (в дясно на схемата) е тръба с вентилатор, която смятам да разположа максимално близо до тавана в стаята, където гори камината. Въпроса ми е. Мога ли да пренеса топлия въздух от помещението с камината до спалнята посредством вентилатор и тръбопровод с по-голямо сечение. Моля да не ми се смеете много, но толкова разбирам и затова по този начин питам.

Тема "Камина + вентилационна система" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: