Фло написа:Предимството на ламарината като оставащ кофраж е и в хидроизолационните и качества.Съизмеримата е цената на ламарината на квадрат: 8-10 лв., с евтините ,но капризни,трудоемки и недълготрайни хидроизолации.Така при ламаринобетона имаме едновременно и настилка,респективно покрив с хидроизолация. При сравнение на цени с покрив от керемиди с всичките детайли, съпоставимостта на цената е около 5 пъти в полза на ламаринобетона.Идеален е за плосък покрив, използваем и за тераса,като финишната повърност може да бъде само декоративна т.е. отпадат скъпите работи по хидроизолацията на такава тераса.Ако чакаме на ламарината за хидроизолация, водата проникнала през бетона ще го разруши за няколко години.
VLADO66 написа:Ако чакаме на ламарината за хидроизолация, водата проникнала през бетона ще го разруши за няколко години.Дори и да пропусне бетона вода,тя се изтича от ламарината ,ако си направи път или се връща обратно като изпарение.
7-8 см бетон В20 с добавка за водоплъност ще го разруши водата за няколко години ,да речем 150 - 200 години , да може ,съгласен.
Аз не говоря за течаща вода,което няма как да стане при добро уплътнение на бетона и добавка, ами за капилярна влага.Известно е,че капилярната влагата се движи,чрез дифузия. Дифузията се основава на движение на принципа на масообмена до изравняване на концентрациите.Когато отдолу бетона е изолиран с газо и водо- непропускливата ламарина ,която отделя двете среди,външната и вътрешната на къщата ,не може да се осъществи масообмен и това елиминира въпроса с капилярната влага,щото няма две гранични свързани зони с различни концентрации и няма движение на влагата.
Дано да съм ясен!