• 1
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 163
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
sasooooooooo - "специалист"
По схемите АП-то е винаги след ДТЗ-то.
Mapek - специалист
Вярно, че е така. Често причината е, че на една ДТЗ има по няколко кръга /друг е въпроса за правилността/. Има ли обаче друга логична причина за това, ДТЗ-то да е преди АП-то?
pavelari - майстор
АП се слага преди ДТЗ поради възможни макар и минимални рискове от късо в самата ДТЗ. Все пак в нея има гъвкави проводници, които се позагряват /макар и допустимо при правилно уразмеряване на ел. апаратура и кабели/. Когато на едно ДТЗ има няколко кръга не е грешка - особено в бита. Приоритет е човешкия живот. Тогава е редно да има общ токоограничаващ предпазител над ДТЗ - било то в самото табло или в таблото от което се подава захранване към ДТЗ-то. Този "Главен" АП пази захранващия кабел от претоварване.
Много пъти съм казвал , че това с паралелните кръгове след ДТЗ не е причина за нейното изключване. Често ДТЗ пада поради грешки в монтажа и най-вече в самото окабеляване, при което кабелите се надраскват в профили, тухли и т.н. пирончета..... Инсталаторът набелязва ДТЗ и понякога за късмет отделяйки някой от кръговете /като слага още една или две ДТЗ/ решава проблема но само временно. Рисково е вашата инсталация да има утечка повече от 30 мА и то перманентно - това може да се окаже и енергоемко, с изключение на случаите в които нулата и земята си поделят тока и има утечка само при консумация /нарушена изолация от страната на нулата/.
Като пример ще дам, че след едно ДТЗ сме инсталирали 300 м захранващи кабели тип СВТ /3х2.5/ и около 1000 м екраниран нагревателен кабел!!!
a_stoev - майстор
vvventsi написа:
Може ли да питам нещо ,което много ми е любопитно,някой от вас хващал ли е фазата през дефекнотоковата защита ,да ми каже да ли изключва преди да усетиш нещо, или те тресва докато изключи,по принцип трябва да изключи за 0.4с но се чудя дали ще се тресне силно или слабо,през дефекнотоковата защита?
Пробвах, тресва те, би трябвало да изключи преди да умреш, но второто не ми се пробва.
bdz43r - специалист
1 mA е предостатъчен да те опари здраво, но защитата няма да изключи при такъв ток.
vvventsi - специалист
a_stoev написа:
vvventsi написа:
Може ли да питам нещо ,което много ми е любопитно,някой от вас хващал ли е фазата през дефекнотоковата защита ,да ми каже да ли изключва преди да усетиш нещо, или те тресва докато изключи,по принцип трябва да изключи за 0.4с но се чудя дали ще се тресне силно или слабо,през дефекнотоковата защита?
Пробвах, тресва те, би трябвало да изключи преди да умреш, но второто не ми се пробва.
Какво имаш предвид,че си дръпна ръката преди да изключи защитата ли?
hidrazin - майстор
Да попитам за екектронните ДТЗ-та - забранени са са жилищни но не и например за търговски помещения.Значи може да си сложа електронни такива в таблото на магазина - цената им е доста атрактивна спрямо механичните(от няколко порядъка).Само ме притеснява че имам и бани за персонала.Там не съм сигурен дали е позволено електронна ДТЗ?
Тук пише само това:
Чл. 1799. За токови кръгове, захранващи контакти в помещения с повишена опасност и особено опасни помещения (напр. бани в жилища и към хотелски стаи), задължително ЗП се избират с номинален ток на сработване не по-голям от 30 mА.
А за жилищни сгради:
Чл. 1794. Не се допуска в жилищни сгради използването на ЗП, които изключват автоматично потребителя от мрежата при отпадане или недопустим пад на напрежението. Защитният прекъсвач трябва да запазва работоспособността си за най-малко 5 s при пад на напрежението до 50 % от номиналното.
-това е за електронните.
paralesa - специалист
Имам следния въпрос: Има ли някакво значение каква ДТЗ ще се използва спрямо големината на предпазителите или не? Всмисъл,трябва ли да се прецени видя и спрямо предпазителите и как се определя?
vvventsi - специалист
paralesa написа:
Имам следния въпрос: Има ли някакво значение каква ДТЗ ще се използва спрямо големината на предпазителите или не? Всмисъл,трябва ли да се прецени видя и спрямо предпазителите и как се определя?
Да има ,ДТЗ трябва да за ток по голям или равен на този на предпазителите, например ако предпазителя е 40А ,ДТЗ трябва да е или 40А или 63А ,те ДТЗ мисля че бяха за 25,40 и 63А
paralesa - специалист
Така и предполагах,мерси
  • 1
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 163

Тема "Дефектно токова защита" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: