Най - вълнуващия въпрос зимно време.
sashonikolov - специалист
Здравейте,искам да попитам колко градуса е оптималната разлика в температурите между изходящата и входящата вода на котела.
Търсих в няколко теми подобна информация но нищо конкретно не открих.
Извинявам се ако има такава тема.Може да не съм я видял.
Котела е руски на твърдо гориво,чугунен а отопляемата площ на единия етаж е 150 кв.метра и две помещения на горния етаж,плюс 80 литра бойлер.
Мощноста на котела по книжка е 23 киловата.
В момента разликата между вход и изход на котела е 7 градуса.
Колко е оптималната разлика за да мога да преценя дали ще устиска 2та етажа или трябва да мисля за друг котел за догодина?
При това положение в момента и при тези много ниски външни температури температури,в стаите държи 23 градуса без проблем при температура на котела между 50 и 60 градуса.
naskov - майстор
Ako използваш радиатори разликата трябва да е 20 градуса. При теб загубите са по-малки и след като се топлиш при тези температури на водата мисля, че няма да има проблем да захраниш и двете помещиния горния етаж(под помещения разбирам две средни стаи)
sashonikolov - специалист
Радиаторите са стоманени панелни.
Явно несъм се изразил правилно за помещенията на горния етаж.Те са захранени и се отопляват.
Въпросът е дали котела ще устиска за два етажа по 150 кв.метра при положение,че за момента не се задават финанси за външна изолация и хубава дограма?
ПП:Двете помещения са баня с вътрешна изолация под гипс картон,а другото помещение е около 15 кв.метра - спалня.
Останалите две детски стаи,хол,трапезария,кухненски бокс и коридор не са отопляеми за момента.
sashonikolov - специалист
Сега по тия много ниски температури и в момента на -11 за София разликата в температурите между вход/изход на котела е станала двойна.... 14 градуса.
Ако оптималната е 20 градуса то така както ги виждам нещата,ако закача всичките останали 6 радиатора майче котела няма да устиска на такива ниски температури.
Как мислите?
LazarGanev - "Велик майстор"
По разликата вход/изход не можеш да съдиш за мощността на котела
kyxap - специалист
Колега, сметката се прави, като се сумират киловатите на консуматорите, в случая радиаторите, и се сравни с киловатите на котела. Съберете мощностите на наличните радиатори, ако правят примерно 18 кв., щом котела е 23, значи може да присъедините още радиатори с обща мощност 5 кв. Стоманените радиатори им дават в една таблица мощността при съответна температура на водата. Колко на входа и колко на изхода показва нещо, ама едва ли може да отговори еднозначно на въпроса ви, само по този показател.
vvventsi - специалист
LazarGanev написа:
По разликата вход/изход не можеш да съдиш за мощността на котела
Можеш да разбереш в момента каква е изходящата топлинна мощност,но за това освен разлика в температурите ти трябва да знаеш и дебита на водата !
Примерно помпата върти 10л/мин тоест 600л/ч. имаме разлика 7гр. 1kcal=1L*1гр. енергията необходима да загрее един литър вода с температура един градус е една килокалория,така по формулата получаваме 600*7=4200 имаме 4200kcal изразходени за един час 1Mcal=1.158kWh
4.2*1.158=4.86 имаме 4.86kWh изразходени за един час ,тоест котела отдава топлина мощност
4.86kW
joro_vn - специалист
Абсолютно вярно, само че не знаем със сигурност колко е дебита на помпата, защото освен теоретичния дебит значение има и хидравличното съпротивление на системата. Един водомер за гореща вода би помогнал много.
LazarGanev - "Велик майстор"
vvventsi написа:
Можеш да разбереш в момента каква е изходящата топлинна мощност,но за това освен разлика в температурите ти трябва да знаеш и дебита на водата !
Точно така. При една и съща моментна мощност на котела ще се получи различно дТ, ако сменим скоростта на помпата. Така че дТ не е показател за запаса от мощност, трябва да се направят сметки на мощностите на радиаторите за да се определи запаса на котела.
sashonikolov - специалист
Благодаря за отговорите Ви и ще направя сметки за мощностите на радиаторите.Лошото е,че незнам как да сметна мощноста на радиатора например при 60 градоса на водата.Защото всичките мощности в каталога ги дават при вход 80 изход 60 градуса.
А при мвн в 80% от случаите изхода на котела е около 50 - 60 градуса.
А и като цяло си мисля,че тези мощности са завишени в каталозите...лично мнение...

Тема "Разлика в температурата между вход и изход на котел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: