• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 14
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
ArturDent - Почти Безобиден
schuldiner написа:
Обръщам ти внимание, че етап "груб строеж" предполага, но не задължава изпълнителя да завърши покрива.
Аз не знам какво предполага изпълнителя или възложител, но закона съвсем точно предполага, даже разпорежда, че ако до 5 години не си сложил покрива разрешителното за строеж е изтекло.
Tsilkov - майстор
mitaka_vk написа:
Да допълня нищо не пречи на човек да има по голяма разбивка на етапи за видовете СМР за да види кое колко струва като цяло.
Никой не твърди обратното - даже това е в пъти по-добро.Просто обаче виж какво е питал автора на темата в първия си пост:
mitko8103 написа:
и се интересувам как приблизително да изчисля цената за груб строеж за моята бъдеща къща.
Това се питат и много хора преди изобщо да е почнало проектирането ,или в самото му начало когато си определят бюджет и приблизителна големина на къщата.След проекта трябва вече да си има разбивка под формата на КСС и там вече да си гледа.
schuldiner - майстор
Добре де, всеки, който е тръгнал да строи, си има проектант и технически - това е задължително. Що към тях не се обръщате за тези въпроси? Те са хората, които приемат работата, те ще кажат кое какъв етап е. Специално покривът се актува като груб строеж преди за е завършен, защото после, съгласете се, ще е малко трудно да се направи оценка на конструкцията. На практика изпълнителят не може да продължи без приемане на конструкцията, поне ако наистина някой нещо контролира на строежа. А дали ще продължи - ами зависи какво се е договорил. Същото е и със скелета на сградата и топлоизолациите например...
Друг въпрос е, че и количествената сметка със спецификацията на материалите трябва да е от проектанта. Евентуално, при открито състезаване на различни оферти при еднакви КС, може да се изиска и защита на оферта (анализ по УСН).
Количествено-стойностните сметки са на база усреднени сметни норми, които не са норми по закон. Нищо не пречи да се предложат и договорят други параметри, стига да се намерят основания за това... и да има кой да ги приеме - както в случая с хвърчащото обещание "до груб строеж".

А за монополите и картелите отново ще си замълча, защото ще набъркам много хора с личното си мнение - "сертифициран кнауфер", "фирмен сервиз" (като темата за АМК-Видин), "член на камарата на строителите" и т.н. е все един дол дренки...
stivemaster - майстор
Колега mitaka_vk не забравяй за какво говорим никой не оспорва как се водят покривните работи в УСН и дали са част от акт 14. Прочети пак ,казвам че в раздел "покривни работи" има описани СМР защото само покривни работи нищо не значи.После казвам че според закона за приемане на конструкциата не е необходим покрив и искам да ти обърна внимание че съветваме неопитен човек затова обясненията звучат така иначе не пасем трева ако това имаш предвид.
ArturDent - Почти Безобиден
ЗАКОН ЗА УСТРОЙСТВО НА ТЕРИТОРИЯТА написа:
Чл. 153.
(2) Разрешението за строеж губи правно действие, когато в продължение на 3 години от неговото издаване не е започнало строителството или когато в продължение на 5 години от издаването му не е завършен грубият строеж, включително покривът на сградите. Това се установява писмено от органа, който го е издал.

§ 5. По смисъла на този закон:
46. (предишна т. 42 - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) "Груб строеж" е сграда или постройка, на която са изпълнени ограждащите стени и покривът, без или със различна степен на изпълнени довършителни работи.
Толкова, за това дали покрива е част от грубия строеж или не.
mitaka_vk - специалист
Артъре ЗУТ ти дава рамката и какво се изисква за да получиш съответния акт. Защото прочети това което си втората част нещо не ми се връзва като груб строеж. Така наречения груб строеж е част от СМР в които се съдържат под етапи и когато човек попита как да си направи сметката за дадените видове дейности то той трябва да знае какви етапи се съдържат в това цялото, защото като се говори твърде общо възниква и възможността от манипулации. Затова предпочитам покрива да се разглежда като отделен етап, както ще се разглеждат зидариите и др подобни. По този начин можеш много по добре можеш да си направиш сметката за цялата сграда.
ArturDent - Почти Безобиден
mitaka_vk написа:
Защото прочети това което си втората част нещо не ми се връзва като груб строеж.
На тебе може да не ти се вързва, но това е положението описано в закона.
Точно затова в този параграф е дадена дефиниция на това що е то "Груб строеж".
А какво ще се споменава в договора с изпълнителя си е негова работа. Има ли обаче вписано "груб строеж" и този договор отиде в съда...

Ето ти един примерен договор от 2 точки:
1. Изпълнителя се задължава да изпълни груб строеж на .... съгласно ПУП ХХХХ.... до 01.01.2013 г.
2. Възложителя се задължава да заплати на Изпълнителя ххх ххх лв до 01.02.2013 г.

А сега познай дали е включен покрива или не.

П.П. Затова се пишат тия Преходни и Заключителни разпоредби към всеки закон - за да се обясни на такива "тълкователи", кое какво е.
Хората са го написали - груб строеж е: да има стени и покрив, ако има и друго не пречи.
Къде е пода е друг въпрос ;).
Tsilkov - майстор
ArturDent написа:
mitaka_vk написа:
1. Изпълнителя се задължава да изпълни груб строеж на .... съгласно ПУП ХХХХ.... до 01.01.2013 г.
За да е 100% валидно в съдът , трябва да е записано в договора ,"че се задължава да изпълни груб строеж съгласно чл....на ЗУТ и одобрения инвестиционен проект от дата .......".Иначе почва едно тълкуване ,даване на пари на "хлъзгави адвокати" и вещи лица.

mitaka_vk това което е важно в случея ,че "груб строеж" е законов етап - не го бъркай със СМР и как ще си изпълниш строежа.Защо точно такъв е избран според закона съм писла някъде по нагоре - защото с покрив можеш да замразиш строежа било то за зимата ,или за определен брой години без той да загуби качествата си като строителна конструкция.
mitaka_vk - специалист
""Груб строеж" е сграда или постройка" ето ти го цитата е това е доста неясно защото най малкото строителството е се занимава само със строеж на сгради, но както и да е.
Малко се отклонихме от цялата работа, основния въпрос е колко струва грубия строеж, а за да се знае колко ще струва трябва да знаеш цените на различните етапи. ЗУТ ти дава рамката, макар че той самия е с доста противоречия, а ти какво ще вкараш в каквото си поискаш допълнително. За мен покрива си е отделен етап, който включва различни видове дейности в зависимост от конструкцията и покритието може да ти коренно различни дейности. Затова предпочитам покрива да го отделя от другите неща.
Също така говорим за цени на изпълнение част от бъдеща сграда, а не за това какво е необходимо да съм извършил за да получа Акт 14, защото ако това беше въпроса щеше да се изброи: да се направи това, това и покрива.
Когато попитам искам да си съставя бюджет и някой ми заяви че "грубия строеж" струва толкова без да се уточнява какво има вътре е възможно да ти е сложил и доста неща за които не знаеш.
Затова когато си правя бюджета ще си разделя всички етапи със съответните позиции за да си получа максимално точна сума. Поради тази причина Покривни работи ще са си цял един етап от СМР, независимо че според някои от този форум се опитват да ме убедят че това нищо не значело.

ПП А когато стигна до акт 12, 14, 15, 16 ще се съобразя с ЗУТ какви изисквания има за да получа съответните актове подписан и подпечатан.
Фло - специалист
Tsilkov написа:
Защо точно такъв е избран според закона съм писла някъде по нагоре - защото с покрив можеш да замразиш строежа било то за зимата ,или за определен брой години без той да загуби качествата си като строителна конструкция.
:-D Не е за това,ами при етапа груб строеж-акт 14,вече строежа е обект, с който могат да се водят разпоредителни сделки с недвижим имот:продажба,делба,наследяване ,дарения ,вещни права и т.н.
Последна грижа на нормотворците е зимното зазимяване или пък летните горещини свързани с покрива.
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 14

Тема "Цена на груб строеж" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: