• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
Напишете въпрос свързан със санирането.
Фло - специалист
Tsilkov,стандарта предвижда 2 начина за използване на полистиролбетонните блокчета: без мазилка и с мазилка.Първите се подлагат на изпитание за водопропускливост и цикли на замръзване.Вторите не ,като характеристиките за това се отнасят за мазилките.
Топчетата в полистиролбетона са обвити,всяко едно от циментова обвивка,в която има добавки за хидрофобност.Така блокчетата не пропускат вода и могат да плуват ,без да потънат във водата като пример за водоплътност.Циментовата обвивка осигурява инертност на загряването заради специфичния си топлинен капацитет.Нещо повече полистиролбетонните блокчета не горят именно заради обвивката от цимент. Запаления стиропор обаче гори бързо и може да отрови обитателите преди да са си отворили очите и да избягат.
Tsilkov - майстор
Фло написа:
Вторите не ,като характеристиките за това се отнасят за мазилките.
Благодаря ти.Демек не гарантират нищо защото второто нещо не е продукт :lol:
Фло написа:
Така блокчетата не пропускат вода
Те вода не пропускат ама пари да и интересно на колко точно цикли ги подлагат и след 400ния цикъл колко им спадат качествата на топлоизолация?Не ми отговори и на най-важния въпрос - как изпитват топлоизолационните качества и каква цифра им излиза :lol:
Фло написа:
Циментовата обвивка осигурява инертност на загряването заради специфичния си топлинен капацитет.
Същото се тонася за циментовото лепило и мазилката при стиропорната изолация.
Фло написа:
Запаления стиропор обаче гори бързо и може да отрови обитателите преди да са си отворили очите и да избягат.
Точно затова стиропор не се слага в интериора - макар че много серсеми в тоя форум го рпактикуват ,че и препоръчват.

P.S.За да не бъда разбран погрешно - не съм враг на "циментово - стиропроените тухлички".Напротив дори са много интересена технология.Идеята ми е ,че при тях проблемите са дори повече от стиропора.

P.S. 2 Относно стиропроа вече се потретвам но:

Изображение
Гарантирани топлоизолационни качества с посочен реален метод за изпитванто им след 25-тата година(разлика максимум 6%).Мисля няма какво повече съществено да се каже.
Последна промяна от Tsilkov на чет мар 08, 2012 11:29 am, променено общо 1 път.
Pooh - майстор
Фло написа:
Една къща се строи с цел да се използва поне 150 години.
Баф ма'аму! Е оти гарантират само 1/3 от тия 150 тогаз гадовете?

Интересно ми беше, докато ония скандинавци не разкопаха 30-40 годишните подложки на пътя. После вече се спори ей така - от лИбофф къмто спора. Като има проведено изпитване, всички "теории" остават висящи във въздуха. В крайна сметка, нали точно за това са изпитванията на всички материали - да се види, дали практиката се покрива с теорията. И познайте кое е меродавно при евентуално разминаване? :wink:
ralev - специалист
150 години за къща , съгласен съм но само за конструктивните елементи.
всичко останало като:
- дограми
- изолации
- покрив
Със сигурност ще се нуждаят от подмяна след 10-15г. максимум 20г. Отделен е въпроса че след този период със сигурност ще има нови и по хубави материали и технологии. Така че с темповете с който поскъпват енергиините ресурси, каквато и изолация да сложиш тя се изплаща. След време дори да я подмениш пак ще ти се изплати и ще живееш комфортно.

Разказваха ми една история за врачанец женен за германка. Строил къща 10г. Коментара на германката бил: вие българите като седнете да пиете и ядете и като почнете да е**те все едно че утре ще свърши света. А като тръгнете да строите все едно ще живеете 1000години
gechev - специалист
Tsilkov написа:
Както и не ми е ясно какъв е плюса на стандарта за сиропорно-бетонните тухлички като коефицента на топлопреминаване е по изчислително БДС.
Tsilkov написа:
Относно монтажа - нямат такова нещо като блокчетата понеже стиропора не е самоносещ.На блокчетата да не би да е напсиано с какво ги измазваш отвън и отвътре за да си запаят топлоизолационните качествата (които така или иначе ги нямат).Я като си толкова запознат с тоя стандарт кажи какво предвижда като външен завършек за да няма просмукване на вода и цикли на размръзяване и замръзване- в от предишната страница видяхме колко са вредни за такъв тип продукти.
Уважаеми Tsilkov,
Виждам, че имате някъкво предубеждение относно топлоизолационните свойства на полистиролбетона. Като производител на такива блокчета сертифицирани в УАСГ с коефициент на топлопроводност определен по таблични стойности искам да Ви уверя, че в България все още няма устройство, сертифицирано по международни стандарти за измерване на коефициент на топлопроводност. Навсякъде по институтите са тип "самоделки", а колкото до УАСГ го използваме като сертификатор и с рекламна цел. Поне младите и прохождащи инженери и архитекти да се запознават от близо с този нов за България материал. Понеже Вие сте вещ в изчисляването на топлопараметрите, на които трябва да отговаря една сграда, Ви прилагам тези две диаграми за температура/време и дебелина на зид. От тях е видно, че полистиролбетонът има някъкви термоизолационни свойства.
http://img831.imageshack.us/img831/1081/001zgd.jpg
http://img826.imageshack.us/img826/2166/002hg.jpg
п.с. Диаграмите показват постигнатите свойства на зид, дебел 125мм предназначен за вътрешни преградни стени. Сертифицирането е проведено в лабораториите на Института по пожарна безопасност в София при външна температура +10С.
Гечев
Фло - специалист
Pooh написа:
Фло написа:


Интересно ми беше, докато ония скандинавци не разкопаха 30-40 годишните подложки на пътя. После вече се спори ей така - от лИбофф къмто спора. Като има проведено изпитване, всички "теории" остават висящи във въздуха. В крайна сметка, нали точно за това са изпитванията на всички материали - да се види, дали практиката се покрива с теорията. И познайте кое е меродавно при евентуално разминаване? :wink:
В такъв случай интереса ти трябва да се задържи ,докато намериш норвежки стиропор на нашия пазар и ни светнеш от къде да си го купим,ако е вярно ,че издържал 25 години,в което аз дълбоко се съмнявам, защото това стиропора е една, просто една пластмаса и да се говори,че пластмасата има някаква дълговечност,запазвайки и чудодейни свойства във времето ми идва в повече.Обаче си прав за спора и аз се оттеглям,щото ми дотегна.
Tsilkov - майстор
gechev написа:
От тях е видно, че полистиролбетонът има някъкви термоизолационни свойства.
Никъде не твърдя обратното ,но да предлагаш продукт чиято осносвна цел е топлоизолация и да показваш топлоизлоационните му качества
gechev написа:
с коефициент на топлопроводност определен по таблични стойности
при условие ,че едната съставка на продукта е откровен термомост е чиста измама .Честно казано бих повярвал повече на машина-самоделка (да не говорим ,че вече има преносими уреди които дори не са самоделки) отколкото на този откровенно неработещ метод.
Сега ще обясня защо - понеже предполгам повечето хора дори не подозират за този уникално гадна уловка.На всякъде този материал се рекламира с ламбда 0,07 WmK :shock: .Това изчисление предполагам (тук gechev може да пусне метода на изчисление да го видим-може и да се окаже че греша) е направено на базата на тънко сечение от материала при кеото се смята съпротивлението на топчетата и на цимента между тях и се сумира във въпросния окуражителен резултата ,без да се взема под вниамние че топлината бяга по най-малкото съпротивление (бетона)!Другата уловка е ,че понеже бетона е най-слабата част от към топлоизолация е изключително важно неговия вид и процентно съдържание.Предполагам когато се направи блокче с такова съдържание на цимент ,че да не е ронливо и да има добър търговски вид (казвам го защото имам опит с такъв материал за замазка) то ще стане с коефицент на топлопреминаване не по добър от стандартно газобетонно блокче или ламбда 0,16 WmK (по-ниската цифра е по-добра стоиност на топлоизолация).Тука вероятно някои ще пита къде е проблема - нали все пак изолира двоино повече от тухла четворка (0,35 WmK) ,а камо ли от бетона.Проблемът е ,че проектантите като ти сметнат сградата с ламбда 0,07 и пресметнат бъдещите ти разходи за отопление + оразмеряване на скъпата отоплителна система и си построиш обекта ще получиш една огромна изненада в двоини и троини разлики :rolleyes: .Ако случаино се усланяш и на водоплътноста на бетона което е коренно различно от пароплътността след няколко години ще получиш още по големи изненади (ама тука поне производителя с нищо не е виновен).За подобни неща ако бяхме отвъд океана да са възникнали маса съдебни искове и производителите щат не щат щяха да си платят на истинска лаборатория(както са направили тези от линка които посочвам три пъти) ,или поне нямаше да декларират дадения коефицент.

P.S.Темата е за експандирания и екструдирания полистирен на плочи за топлоизолация.
P.S.2 Полистиролбетонът има чудесни строително-физически качества като материал ,но безогледното лъгане за коефицента на топлопреминаване според мен ще убие този продукт в още в зародиш.Ама това да му мислят тия дето го произвеждат.
stivemaster - майстор
Колега Цилков тук не става дума за лабораторията ,а за закони и те у нас са най калпавите в Европа повярвай ми. Това което имам против разсъжденията ти е следното - разсъждаваш за това откъде се получават превъзхождащи газобетона стойности ,ами по долу ще постна снимчица накоято е видно и ако се запознаеш с въпросния материал ще установиш че свързващата стиропора маса е погрешно класифицирана от теб като бетон ,защото тя всъщност е газобетон.Надявам се разбираш какво ти казвам ,а относно методите на изпитване на материалите в лабораториите ти лично трябваше да не хвърляш камъни по своите щото никоя такава няма да си позволи да не спазва методиката.
Друг е въпроса дали тя е достатъчно обективна и дава достоверна информация за качествата на продукта .В предишни постове показах данни за автоклавен газобетон лидер на пазара у нас, с абсолютно измислени стойности за водопроницаемост според публикуваното в сайта им.




Е ,много хубаво забравил съм да постна обещаната снимка , ето:

Прикачен файл

sostav-polistirolbetona.jpg
gechev - специалист
Уважаеми колеги,
Всички, които се интересуват от термоизолации, знаят че след вакуума, най-големият термоизолатор е затвореният въздух. Повече затворен въздух – по-голяма термоизолация. Повече затворен въздух – по-лек термоизолационен материал. Има пряка зависимост от обемното тегло на термоизолационния материал и основния коефициент на топлопроводност. Колкото по-лек(съдържащ затворен въздух), толкова по-изолиращ. Не искам да бъда и не съм всезнайко за да ви отегчавам със закони и формули на Фурие, Боме и т.н. и не ми е това работата. За това си има специалисти, занимаващи се с топлотехника. Съществуват уреди за точно определяне на коефициента на топлопроводност, и колкото по-съвършени и стандартизирани са те, толкова и са по-скъпи(средно в порядъка на среден или горен клас Мерцедес). С тях изследванията се провеждат при липса на въздух, температура и влажност в камерата. Определя се влажност на материала, който се изследва и т.н.(в момента в УАСГ закупуват голяма част различни лабораторни уреди, сертифицирани от Германия на голяма сума, но втора ръка по различни програми на Европейския съюз). При многократни изследвания се отчита, че ако обемното тегло на материала е еднакво, примерно EPS с тегло 18кг/м3, то техния коефициент на топлопроводност е еднакъв, примерно 0,035W/mK. Евентуална разлика се отчита в третия, четвъртия или петия знак. За това по целия свят са въведени таблични стойности, които са унифицирани, но това не са стандарти. Ако си български производител и нямаш от 6000 до 10000 евро за измерване в световна стандартизирана лаборатория, то си принуден да метнеш материала си на плочата в някой български институт да ти наместят термодвойките без отчитане температура и влажност на околната среда и материал и да ти вземат 1000 лева за половин час, при това без да те допуснат на самото изпитване. За това ако един производител не държи на четвъртия или петия знак, ти определят коефициент на топлопроводност по таблични стойности, които са международно признати и законни.

Господин Tsilkov,
На места във вашите постове пишете за коефициент на топлопреминаване. Няма български производител на термоизолационен материал или чужд такъв стандарта да му изисква коефициент на топлопреминаване. Този коефициент сте длъжни, Вие, проектантите да го изчислявате в зависимост от слоевете на зида, стойностите за отделна климатична зона, дебелината на зида и коефициента на топлопроводност на материалите присъстващи в този зид. В България има девет климатични зони и за всяка от тях дебелината на зида и неговия състав може да бъде различен за да се постигнат изискванията на наредба 7 – 0,35W/m2K. За това не търсете никъкви стандарти за коефициент на топлопреминаване.
Tsilkov написа:
Аз ги предписвам по коефицент на топлопреминаване (за това и се интересувам от въпросното БДС)
Tsilkov написа:
За чии точно ти е тоз стандарт.Аз лично вече ти обясних ,че не ровя в стандартите ,а само претърсвам когато нещо ми е наистина важно и декларирано със тандарт - в случея коефицента на топлопреминаване.
В един от Вашите постове Вие признавате, че полистиролбетонът има слабо влагопопиване и висока паропроницаемост, но паропроницаемостта бе описана от Вас като слабост на материала. Напротив аз мисля, че точно тя е силната страна на материала. Сградата е като едно човешко тяло. Немислимо е човек да се чувства комфортно, работейки или бягайки, облечен в найлонова дреха. Недопустимо е обличането на сгради с материали с минимална или никъква паропроницаемост(в един от постовете си Фло Ви е насочил към руската Уикипедиа, която при по-задълбочено прочитане обяснява проблемите). Влизайки във форума обърнах внимание на всички за огромното натрупване на статично електричество в сградите, изолирани с EPS или XPS, като това можете да видите още сега, а не след 20, 30 или 50 години, но никой не коментира проблема, а те, проблемите се трупат днес, паропроницаемост, деструкция, а утре токсичност при пожар или натоварване със статично електричество, ама нали са важни кинтите и е само за по 28-30 лева на квадрат, а пък бъдещето, децата, внуците, тях вълци ги яли.
Гечев
ArturDent - Почти Безобиден
gechev написа:
Уважаеми колеги,
Всички, които се интересуват от термоизолации, знаят че след вакуума, най-големият термоизолатор е затвореният въздух.
Имаш много поздрави от... инфрачервените лъчи.
Я ми кажи как аджеба се затопля Земята, след като между слънцето и нея има доста дебел вакум...
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11

Тема "Трайност на топлоизолацията?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: