Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
paralesa - специалист
Да,обаче не виждам как ще направи това с дебел кабел...аз със 2,5мм кабел се чудя дали е възможно,а си представям ако имаш 4 мм кабел до контакта(каквито имам вкъщи) Затова ако е невъзможно или твърде трудно,просто си сложи едно мостче. А има и още нещо,колкото по малко гънеш дебелите кабели,толкова по-добре за контакта...в такъв смисъл,че днешните контакти са толкова чупливи,че само силата на прегънат кабел 4 кв.мм е способна да го разруши. Вкъщи счуипих вече три такива контакта и почвам да се чудя откъде мога да намеря качествен контакт като тия едно време керамичните. Не че нямам от тях,но те нямат заземителна пластина и се опасни. Пък и много са грозни
kam34 - специалист
Що си мислиш че керамичните няма да се счупят. Пластмасата е по здрава в това отношение.
PCL82 - майстор
4мм2 нямат мяст в клемите на контакт, освен в разклонителните кутии на панелните контакти.
Ако до контакта стига 4мм2 или се слага твърда връзка (готварска печка) или се слага доен контакт и проводниците се наставят с 2,5мм2, като се ползват подходящи клеми. Клемите се побират зад контакта. Ако контактът трябва да е единичен се подменя конзолата с по-дълбока. Разделянето на нулата става при клемата-след нея вече има три проводника. Да не се ползват лустерклеми а само клеми с отвор за всеки отделен проводник!
fashion_m - специалист
При поставени бушони, при замерване на контактите с фазомер, фазомера свети на фаза и не свети на нула, както си е нормално.
Но сега идва интересното - при свалени бушони, при замерване на контактите фазомера свети и на фаза, и на нула, и на заземителните пластини, макар и последните да не са свързани (!). Мултицета поставен на фаза и нула измерва около 1 волт напрежение. Защо става така и това лошо ли е?
П.С. Също така при махнати бушони глим лампата на един разклонител с копче мъждука съвсем слабо.
Brave - специалист
Така както го описваш, звучи, като да живееш в много стара сграда. Стандарта от едно време е бил, да се прекъсва не само фазата с бушони, а и нулата. Ако е такъв случая при теб, като свалиш бушоните на нулата, който и да е консуматор в къщата който е оставен включен (включително глимките на ключовете за осветлението) ти прехвърля фаза по проводниците на нулата. Ако е така, задължително преправи таблото преди да занулиш контактите, защото иначе те стават потенциално по-опасни от преди.

Други варианти - много. Лоши връзки, утечки, включително консуматор свързан преди бушоните (например СОТ-аджиите понякога правят така, колкото и неправилно да е.)
fashion_m - специалист
Стара е сградата, да.
Ами аз вече занулих контакта и включих surge protector-a в него. Какво лошо може да се случи?
Под наем съм и не мога да преправям таблото.
Въобще, какъв е най-добрият вариант в тази ситуация?
Пак повтарям, в surge protector-а включвам само устройства, които са с два проводника - зарядни и адаптери.
PCL82 - майстор
Под стара сграда става въпрос за сграда строена преди края на 50-те, когато напрежението е било не 220В, а 150В.

Да занулиш контактите притакава инсталация, която има в предпазител в нулата означава да попаднеш автоматично под напрежение при прекъсване на нулата. Така че това не може да остане така. Ако наякой пострада от твоя така свързан контакт, ти ще опереш пешкира!

Преправянето на инсталацията е сравнително просто-няма нужда да се кърти. Ако предпазителите са и във фазата и в нулата, този в нулата се замоства с парче пововодник със същото сечение като инсталацията. Свързва се между клемите на основата. Патронът на този предпазител се маха и се оставя замо капачката, за да не стои открита основата. На тази основа се залепя траен етикет, че това е нула!!! Предпазителят във фазата се проферява, дали е фабричен. Ако е кърпен с жички се подменя с фабричен. При сечение 1,5мм2 на проводника, предпазителят трябва да е 10А стопяем или до 16А автоматичен.

Ако предпазителят е един и са разменени фазата и нулата трябва да се свържат правилно.

Чак тогава може да зануляваш. Добре е да провериш всички връзки по трасето.

И тези неща трябва да се пишат в договора за наем. В Германия ако живееш в собствено жилище можеш да караш със старата инсталация до следващия основен ремонт. Но почнеш ли да даваш жилището под наем-значи печелиш пари и рискуваш чужд живот си длъжен да приведеш инсталацията към най-новите изисквания (трипроводна с ДТЗ)!
fashion_m - специалист
При това положение, и като се има предвид, че не мога да направя нищо по инсталацията, какво ще ме посъветвате, да махна зануляването и surge protectora (и да включвам само двупроводни уреди), или да оставя зануляването и surge protectora?
fikata - майстор
Контактите трябва да бъдат занулени. Стара сграда, колко да е стара?. Дали има предпазител и на нулата е само предположение. Според мене няма.. Защото меренето на ел.енергията едва ли се извършва с еднотарифен електромер останал от края на 40-те години.Таблото колкото е старо не може да не е пресвързано, още повече, че вече електромерите са собственост на ЕРП-тата, и този предпазител на нулата да е елиминиран от тях вече когато са сменявали електромера.
В най-лошия случай,даже да има предпазител на нулата защитното зануляване ще задейства, когато този предпазител е здрав.А признака,че той е здрав е когато в инсталацията до консуматорите има напрежение.
/Опонирането ами ако бойлера е заземен през водопровода го отминавам/
В резюме: не елиминирай зануляването на контактите.
Последна промяна от fikata на ср мар 21, 2012 6:02 pm, променено общо 1 път.
Brave - специалист
Fikata, струва ми се, че не си се замислял, какъв е смисъла на защитното зануляване. Ако инсталацията наистина е с предпазител на нулата, както предположих по-горе, при офазяване на уред - примерно електрическа готварска печка от пробил котлон, имаш 50/50 шанс, кой бушон ще изгори първи - този на нулата, при което уреда ще стане изключително опасен, защото, макар и да спре да работи, ще си остане офазен, или пък в добрия случай - ще изгори предпазителя на фазата, което ще го обезопаси. Не е допустимо да остави предпазителите така, ако случая наистина е такъв. Относно електромера, той няма никаво значение, защото това прекъсване на нулата се извършва в апартаментното табло, до което ЕРП-тата нямат достъп, пък и не им трябва. В тяхното табло, към даденото жилище отиват два кабела и толкова. После какво се случва не им влиза в работата.

fashion_m, сърдж протектора ти е най-малкия проблем - дали ще изпукаш някое зарядно за 10-20, айде 100 лв не е сравнимо, с това, че живееш в жилище с опасни за живота ти контакти. Независимо, че си под наем, не игнорирай това, ами си ги оправи. Ще направиш услуга и на хазяйна и на следващите наематели. Въпроса е, да се види в апартаментното табло, дали имаш прекъсване на нулата и ако е така - PCL82 ти е написал какво да направиш. Нищо не се кърти, нищо не се чупи. След което се заемаш да оправиш зануляването на всички контакти. В крайна сметка, цялата работа е, въпрос на малко мостчета в таблото и контактите. Тъкмо ще постегнеш и и електрическите връзки, ще притегнеш и самите контакти в конзолите. Внимавай да не офазиш зануляващите клеми на някой контакт - след процедурата ги обиколи с фазомера, за да си сигурен.

Тема "При включване на surge protector енергоспест. лампа премигва" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: