• 1
  • 50
  • 51
  • 52
  • 53
  • 54
  • 66
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
BobyB - специалист
Чаро написа:
:lol: Ми, само ТП Висман е 16К без окомплектовката. В 25К няма да е Висман... :-D Кое е прекалено?
30К за Ауди на 4 години как ти звучи, приемливо, нали?
Разни хора, разни идеали...
И все пак сме на територията на форума...просто приказки.
За 180 м2 една 10 киловата българска термопомпа е около 4К. Какво толкова има в повече Висмана за да е на четворна цена и ще се изплати ли?
Чаро - Акълия
Има български ТП, които изобщо не отстъпват на Висмана. Те китайчетата вършат работа, та (не че бългаските не са китайчета, сглобени в БГ :lol:) ...
Цените не ги мисля аз. Висмана си е скъпооо и изплащането е точно толкова, колкото на споменатото Ауди. :-D
Както казваше един преподавател- "Ценъта е в йевро" без ДДС :-D

Прикачен файл

Заснемане.PNG
Заснемане.PNG (24 KиБ) Видяна 3736 пъти
a_stoev - майстор
Бе то скъпото на водно водната термопомпа е безпроблемното захранване с вода. Никой не обръща внимание на това, а после пита що не излизат сметките...
Ако е отворена система - сондажи - трябва да се взема в предвид нуждата от филтрация, ерозията на сондажа, затлачване на топлобменика. Ако трябва да си плаща и дебита отиде коня в ряката.... Част от проблемите се решават с междинен топлобменник вода/вода, но сваля ефективността.
При затворена система няма проблемите с непрекъснатия приток на прясна вода, но цената е невъзможна. От друга страна може да се напълни с разсол и да работи при по ниски температури на флуида и да се дигне добиваната мощност от серпентината. Има повишен разход на помпата поради по голямото съпротивление на затворената серпентина. Общо взето вода/вода за България не си струва. Освен ако нямаш минерален сондаж в мазето.
При въздух вода проблемите са на половина. Само от вътрешната страна ;). Цената също е на половина.
Според мен бойлера за БГВ отнема доста от ресурса на една работеща система. Мислил съм, ако се инсталират фотоволтаични елементи на покрива с мощност 3 KW, които да захранват само бойлера, дали е рентабилно?

3 KW - около 6 хил. лв. се разполагат на площ 50-60 м2.

Ако работят със средно натоварване80% това е 2,25 KW на час X 10 часа = 22,5 KW дневно X 0,15 лв........

Има ли логика в цялото упражнение? :?
1115 - специалист
Ами няма логика естествено.
Има си колектори за бойлери.
Чаро - Акълия
a_stoev написа:
Общо взето вода/вода за България не си струва. Освен ако нямаш минерален сондаж в мазето.
При въздух вода проблемите са на половина. Само от вътрешната страна ;). Цената също е на половина.
Бе не е точно така. За отопление на жилище от около 100м2 нещата се накланят много в полза на вода-вода. Не съм смятал точно но да приемем, че повратната точка е там някъде +/-
За по малко пак е спорно, но да дадем шанс и на въздухарките. :-D
Предвид малката инвестиция водят класацията. Но станат ли нещата крупни, водата отнася всичко. Няма пад на мощността, няма дефрости, допълнителни нагреватели, преоразмеряване и подобни.
Земната серпентина не я коментирам, предвид огромната инвестиция, липсата на достатъчно опит в този сектор и, предполагам знаеш, спадането на ефективността и по средата на отоплителния сезон. Което всъщност е и основния недостатък, предвид заровените крупни суми.
Висмана не го коментирам, там допълнителните/задължителни джаджи са още 1/2 на цената на машината. И отиде коньо... И тва щото не знаете цената на Хаутек :shock: :-D
Междинния топлообменник също. За мен е глупост.
Водата не се плаща, няма грижа и с останалите проблеми. Въпрос на сериозно обмисляне при много дълбоки подпочвени води или агресивни такива.
tgv - специалист
ПОМОЩ?
ПРиспособявах прозоръчна LG девятка за БГВ , но едно винтче се оказа по- дълго и ми проби серпентината на задната пита, от което фреона избяга. Дупчицата е 1мм. Може ли с обкновен припой да се запои.
mrmagooo - специалист
Taка след като и аз се сдобих с акаунт дойде и моя ред да попитам! :)
Става въпрос за стара къща приблизително 120кв/м- 7 стаи доста високи са по 3.3 метра .Външната изолация е над 60% това лято смятам да се прави изолация на тавана(не знам колко е необходима тази информация но да има ) . В момента отоплението през зимата е поверено на локално парно захранвано от стар руски котел 25 киловатов на твърдо гориво .

Въпросите ми са следните ако се направи термопомпа въздух-вода самоделка какви са месечните разходи за отопление в какъв диапазон на външната температура ще може да се отоплява къщата . И не на последно място на колко възлиза цялата първоначална инвестиция .Като цяло идеята ми е да разбера дали има смисъл изобщо да се заменя твърдото гориво като основен източник на топлина с оглед на цената !

Мерси предварително !
a_stoev - майстор
Термопомпа има смисъл ако гониш и охлаждане през лятото. Иначе си е излишни филми.
kuuuuuul - майстор
Ако основното е цената за сега с дърва ще ти е най-евтино и никакви допълнителни капиталовложения.
  • 1
  • 50
  • 51
  • 52
  • 53
  • 54
  • 66

Тема "Термопомпи-консултации" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: