• 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 21
Изпратете снимка на всички ваши стандартни и нестандартни решения.
Стефко - специалист
И при едно малко невнимание остава цял живот без ръка. :x
velsi - Почетен майстор
Много си е хитро даже. При това тегло от 35 килограма на брадвата не виждам какво да те умори. Само я бутваш леко надолу и теглото свършва работата.
fox_vt - майстор
Не е лошо но много лесни дървенца слагат те тея с поглед се цепят да пробват някое нашенско да видим колко трябва да замахне :lol:
bulhomes2 - майстор
Трудно ще ми е да сметна импулс. Ако не се лъжа беше масата по скоростта. Брадвата е много по-лека, но с рамото и получаваш много по-висока скорост и съответно по-голям импулс. Одеве цепих и точно за това си мислих. На някои вързулести брадвата отскача чак, а с това - хич не вярвам да стане.
Krass - майстор
fox_vt написа:
Не е лошо но много лесни дървенца слагат те тея с поглед се цепят да пробват някое нашенско да видим колко трябва да замахне :lol:
Точно така. Това става само за суров бук. Ако е някоя суха усукана джанка...
MamaMy - майстор
Bulhomes, ако ми беше дал да цепя дървата с това, щяхме да ядем агнето сурово :-D
Това е само за мазохисти дето са си намерили кръста на улицата. Моята брадва е с 3/4 тръба за дръжка и не е много по-лека. Има доста голям начален импулс, ама като види някой възел и крайния импулс е по-голям, а на носещото устройство половин час му треперят ръцете :-D
schuldiner - майстор
bulhomes2 написа:
Трудно ще ми е да сметна импулс. Ако не се лъжа беше масата по скоростта. Брадвата е много по-лека, но с рамото и получаваш много по-висока скорост и съответно по-голям импулс. Одеве цепих и точно за това си мислих. На някои вързулести брадвата отскача чак, а с това - хич не вярвам да стане.
По скоростта на квадрат върху две... Честно, още докато гледах клипа си помислих, че с падащ нож над 100 кг може и да се изравни резултата.
Брадвата ако е 4-5 кг и мааш с около 100 км/ч (представа нямам, но ми се струва реално), ама айде 20 м/s да са, пак е 4х400/2 около 800 джаула. Потенциалната е земното ускорение по масата по височината или 9,8х35х1,00 - малко над 300 джаула... Точно както си го представях заради практиката. Ама това е от гл.т. свършена работа. От позицията икономия на енергия, каквато очевидно е целта на видеото, нещата са по-добре. Но пък имаш проектирането, изработването и сглобяването на някакъв безумен уред...
Привет на всички!
Реших да повдигна тази тема за да сложа край на спора кое е по доброто средство за цепене на дърва;
като ви изложа някои неоспорими факти:
(закони от физиката)
Безспорно най-добрия начин за цепене на дърва от изброените до момента си остава механизмът който използва Архимедовия лост от втори род !!! И втория закон на Нютон за движението на телата
F=m.a
силата е равна на масата по ускорението!!!
И сега, защо да взимаме брадва, топор, тежащ нека да кажем 2 или 3 килограма, да го слагаме на дълга дръжка така че да изморява бързо ръцете ни, и да го засилваме със главоломна скорост, излагайки себе си и околните на опасност, когато можем да вземем същата брадва но направена (например 10 пъти) по-тежка: 25, 30 kg, и да я ускорим в пъти по малко, получавайки в крайна сметка същата сила???
И не забравяйте че Мощността на дадена машина е работата извършена от дадена сила за определен период от време!
И още малко теория:
Както всички знаете принципа на ножа, брадвата и почти всеки режещ инструмент се основава на закона на Паскал:
налягането е равно на силата върху площта!!!
P=F/S
причината ножа да реже, брадвата да цепи, пиронът да се забива и т.н е че прилагаме сила върху много малка площ(върхът на инструмента)!!!!
Разбира се като заместим силата от първото уравнение във второто ще видим че увеличавайки силата можем да подобрим работата на машината за цепене да дърва (тъй като не искаме да намалим размера на оптимално заточения вече режещ тъб на брадвата!или да я направим по тясна и да цепим само малки дръвца)
И съответно единия начин да увеличим тази сила е да блъскаме като идиоти със топора, а другия е да решим проблема с акъл както е направил човека от Швеция!
Като увеличим масата на брадвата и я задвижим с много по малка скорост!
И след като към това прибавим Архимедовия лост със подходяща пружина, се вижда че усилието което влагаме в тази машина е нищожно спрямо работата която вършим!
Тежестта сама се връща в горно положение благодарения на пружината, а ние преодоляваме пружината с помоща на лоста, чието рамо работи в наша полза!

Има големи майстори стругари за които не представлява ниаккъв проблем на универсален струг да изработят конуса от началото на тази тема, но неговата сложност комбинирана с факта че устройството е изключително опасно прави най-малко неикономично неговата изработка...(редно е да споменем че при този метод винтовата линия и конуса който играе ролята на клин вършат работата.)
А на среща има машина много по безопасна, много по ефективна и лесна за изработка. Да не говорим че движението и може да се ограничи много лесно така че да спира например на 100 mm от работния плот и така дори да удари ръката ви нищо няма да се случи защото скоростта е нищожна и дори няма да ви одраска. Докато конусът е невъзможно да се спре моментално тъй като ремъчните шайби и самият той тежат и имат голяма инерция и голям махов момент!
Който от вас е работил на струг знае че колкото и силно да дръпне съединителя, универсала на струга не спира моментално!
На практика всеки със основни технически познания и умения може да си изработи такава машина за цепене на дърва. Без опасни винтове които ще ви изкормят червата. Без ремъци и шайби въртящи се с няколко хиляди оборота.
за да не търсите линковете в темата ги слагам (И благодаря на колегата който пръв ги публикува)
http://www.youtube.com/watch?v=ca7ZPfkc ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=MD0cp3g6 ... re=related
Стефко - специалист
Суха теория, колега студент. Тия формули ги знаем. Направи малко практически опит, и пак ще говорим. Моята машина с конус вече работи.
angelfilev - специалист
Стефко написа:
Суха теория, колега студент. Тия формули ги знаем. Направи малко практически опит, и пак ще говорим. Моята машина с конус вече работи.
Подкрепям забележките ти точно от личен опит. Съвсем наскоро нацепих 10куб.м дъбови дърва с моя конус без да се затрудни с нито едно. Раздробих и 4-5 дъбови пъна от преди 3 години останали и мъчени няколко пъти. Сигурен съм, че "стенобитната машина" от горния линк и посмъртно не би могла да се справи с толкова усукани и изсъхнали пънове.

Имах един вертикален мотор- редуктор на Модул Бяла 1.5кв, 110 об/мин. Само направих конус и го монтирах директно на изходящия вал.
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 21

Тема "Конус за цепене на дърва" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: