Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
8180 - майстор
Фло написа:
Това е много ,много лош съвет! От стотици години ,по-голямата и разумна част от човечеството си монтира прозорците в средата на зида и това е видимо навсякъде по света.Няколко са преимуществата,но в контекста на тази тема може да се посочи едно и това е ,че дограмата контактува със средната точка на температурния пренос.
Не че имам категорично мнение, но на гости в Англия гледах прозорецът монтиран на фасадата и отваряне навън. Над прозорците - козирки.
Позамислих се и тогава реших, че има някакъв смисъл - обръщането около прозореца влиза в помещението и тази повърхност се вади от площта на термомоста.
Отделно снахата беше доста доволна от широката вътрешна подпрозоречна дъска - цветя, украси.
Може и да греша - друг климат, но тук, при смяна на дограмата, също я избутах ~5см навън, след умерен женски натиск.

А какво е предимството на зачерненото?
Tsilkov - майстор
Това зачерненото не само ,че не е предимство ,а е основния недостатък!!!Единственото предимство на "средата" е лесния монтаж.Също така някога са правели дебел стена,изолация(слама,чоп) и пак дебела стена - та тогава прозореца в средата е имал смисъл и като непрекъсната изолация.
Фло написа:
От стотици години ,по-голямата и разумна част от човечеството си монтира прозорците в средата на зида и това е видимо навсякъде по света.
Не само че не е така ,ами и дограми се монтират масово само от 100-200 години!!!
Фло - специалист
8180 написа:

А какво е предимството на зачерненото?
Баланса,еднаквостта на температурата,пасивността към линейните разширения,което е и дълготрайност на материала от клетъчната устойчивост на ниското натоварване .По-малко замърсяване,по-малко конденз и т.н. това е човешкия опит,изключенията от незнание или екстравагантност са отделно и не са в правилото да се монтира прозореца в средата на зида.
Tsilkov - майстор
Фло написа:
Баланса,еднаквостта на температурата,
Фло написа:
по-малко конденз и т.н.
Айде опитай пак (долния ред е какво става с външна изолация и прозорец в средата както се прави у нас като стандарт) :
Изображение
8180 - майстор
Ха, сега се сетих - няма нужда да се ходи на острова.
На дядо ми къщата към 100год в Севлиевско е като описаното за Англия.
Tsilkov - майстор
8180 написа:
На дядо ми къщата към 100год в Севлиевско е като описаното за Англия.
Много са така.Зависимостта е спрямо слоевете на стената.Ако стената е еднослоина се слага в средата.Иначе се гледат въпросните температурни криви.Повечето производители на профили за дограма си имат разработени.При масовия съвременен случеи на тухла с изолация обаче е ясно ,че дограмата трябва да е изтеглена към топлоизолацията.
Фло - специалист
Няма никакво значение колко слоя е стената,средната стойност на температурния пренос винаги е в средата на стената.Това първо,второ добре е да се знае,че изолация в тази природа,поне на нашата планета Земя няма-има материали с по-високо или с по-ниско температурно съпротивление.

Средната стойност на температурния пренос в средата на зида е с най-малка променлива величина и съответно с най-малко въздействие относно материалите в контакт с тази зона по отношение на линейните разширения,като това съхранява материала във времето от умора.
8180 - майстор
Фло написа:
средната стойност на температурния пренос винаги е в средата на стената.
Туй пък какво ще се яви?
Все ми се струва, че "преносът" е еднакъв от вътре до вън през ЦЯЛАТА стена и се определя от общото топлинно съпротивление и разликата в температурите, и не зависи от слоевете.
По аналогия с една електрическа верига от последователни съпротивления - токът (преносът) е един и същ, напреженията (температурите) са различни и зависят от характеристиките на слоевете.
При еднородна стена (или симетрични слоеве), в средата на стената температурата би могла да да бъде половината на вътре/вън, при стационарен процес.
Или...?
Tsilkov - майстор
Ето още малко инфо по темата монтиране на дограма в сграда с външна изолация (горните два примера):

Изображение

А ето и как става самият монтаж пред масивния зид:

Изображение

Обърнете внимание ,че при такъв начин на монтаж се спестяват редица главоболия с "обръщането отвътре" и "обръщането отвън".

P.S.Снимките са от книгата "Пасивната къща" на проф. арх. Мартина Збашник-Сенегачник
radius - майстор
При втория пример отгоре-надолу е показан неправилен монтаж на прозорец, тъй като има термомост. Този начин е често прилаган и ми се струва, че ако под външния перваз се сложат 3-4 см XPS, нещата няма да са зле. Преноса на топлина от самата дограма ще остане, но ще се изтегли студа навън от ръба на стената.

Тема "Топлоизолация от EPS и ... сайдинг" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: