Най - вълнуващия въпрос зимно време.
LazarGanev - "Велик майстор"
Отварям тази тема за дискусии, понеже в различни теми се повтарят едни и същи въпроси и се повтарят едни и същи грешки, в много случаи има големи разминавания с истината и то от фирми, които се занимават с такава дейност. Последният конкретен скучай ТАЗИ тема, къде на клиента му предлагат да си монтира пелетна горелка 70кВт, на котел (топлообменник) 52кВт, които са подвързани на инсталация с радиаторна мощност 21кВт, отопляващи етаж от къща с площ 160м2, за което в общия случай са предостатъчни 15-20кВт отоплителна мощност :shock: . Разгледал съм по-общ случай, при който имаме котел ( на който ползваме топлообменника, а не горивната камера), отделна горелка (на пелети, газ, нафта или др.), но случаят може да се опрости, ако няма горелка, а горенето става в горивната камера на котела). Понеже сме във времена на строителство и форум с определен строителен оттенък, ще се опитам още веднъж да обясня по-образно, използвайки строителни похвати:
Имаме 2 кофи с които изливаме бетон в някакъв кофраж, като бетона първо го пълним в кофа1, после кофа1 я изсипваме в кофа2 и накрая кофа2 изсипваме в кофража.
- кофа1 (горелката), Кофа1 е пълна с пресен бетон ( пресния бетон е топлината, произведена от горелката при работа на пълна мощност).
- кофа2 ( котела/топлообменник)
- кофража нека да символизира отоплителната инсталация на къщата. Можем да разгледаме следните различни случаи:
1) Ако двете кофи са еднакви по големина, можем спокойно да пресипем бетона от кофа1 в кофа2 и тя ще се напълни също догоре. После всичкото количество бетон го изсипваме от кофа2 в кофража
Извод: Равновесието в природата е хубаво нещо (ама трудно се постига) :)
2) Ако кофа1 е по-голяма от кофа2 (горелката е по-мощна от котела), напълнили сме до горе кофа1 с бетон (горелката работи на макс) и се опитаме да я изсипем в кофа2, то кофа 2 ще прелее и една част от бетона (топлината) ще се изсипе в околното пространство (това са загуби).
Извод : Горелката не трябва да е по-голяма от мощността на котела
3) Ако кофа1 е по-малка от кофа2 - цялото съдържание на кофа1 се побира в кофа2 и ние сме спокойни, че загуби няма.
Извод: Ако искаме да сме спокойни - по-добре е горелка да е с по-малка мощност от котела
4) Двете кофи са еднакви по големина, но кофа1 е чисто нова от магазина, а кофа2 е стара и по дъното и стените и е останал втвърден бетон от предните дни, защото общака е бил мърляч и не я е измил след работа. Като остане такъв втвърден бетон, той намалява литража на кофата, така че при пресипването от кофа1, една част от бетона пак отива в околното пространство
Извод 1: Почиствайте си редовно котлите от пепел
Извод 2: За всеки случай нека...(виж случай 3)

5) Кофа1 и кофа2 са доста по-големи от обема на кофража, тогава имаме 2 възможности:
5.1) Изсипваме кофа1 в кофа2, изсипваме кофа 2 в кофража, но той се препълва и една част от съдържанието отива в околното пространство (това са загуби)
5.2) Пълним кофа1 до половината с бетон (горелката на средна мощност) и го изсипваме в кофа2, после изсипваме кофа2 в кофража. Така загуби няма, но трябва да внимаваме колко бетон слагаме в кофа1 за да предотвратим загубите (трябва да внимаваме колко гориво подаваме на горелката)
Извод 1: Най-добре е радиаторната мощност на отоплителната инсталация да превишава леко мощността на котела, или поне котелът да се ограничава по мощност, така че да не работи с мощност по-голяма, отколкото е мощността на радиаторите
Извод 2: Няма смисъл да се преоразмерява значително мощността на котела и горелката
Последна промяна от LazarGanev на пет юни 08, 2012 9:55 am, променено общо 1 път.
VLADO66 - майстор
А ако бетона все пак е много ползваме миксер и когато е нужно си го доливаме. :razz:

Тема "Избор на котел и горелка (по размер) за локално отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: