Спорите за някакви сантиметри,а в случая се касае за изравнителна замазка т.е. нямям случаи при които нивата в различните части на помещението да са по малко от 2 см.,все пак не всеки може да използва при наливането на плочата хеликоптер.

AntonBM написа:Така е. Щях да уточня, но не намерих за нужно. Не съм чел учебници за подово
Приятели, пишете за учебници, а показвате проспекти. .
AntonBM написа:Вярно е, че фирмена техническа литература и технологични инструкции няма как да попаднат в учебно заведение и да служат за подготовка на студенти за бъдещи инженери, но това не омаловажава тяхното значение. Дори напротив - те са предназначени точно за завършили инженери, за използване реално в производството, строителството и т.н. В учението грешките не са фатални, но в реалния живот са недопустими. Например Техническото ръководство на Рехау, което сканирах е 200 страници само за подово отопление, където освен каталога на фирмените продукти има много схеми, чертежи, таблици, диаграми с указания за проектиране, монтаж, изпитване, експлоатация, сервизиране. Много от сериозните фирми също предоставят богата фирмена документация за ползване, организират безплатни или платени обучения, редовни семинари за запознаване с новостите. В нашата област знаете - Висман, Грундфос, Юнкерс-Бош. Нормално е да има разлика в някои детайли в различните източници и излишно е да се спори кое е правилно, защото 1-2 см разлика например в замазката за която стана дума не са фатални и не е грешка нито по-големия, нито по-малкия размер, зависи какви са целите. Както казахме по-дебелата замазка носи по-голям комфорт, но е по-инертна. Инертността пък в някои случаи е търсена в други случаи е нежелана. Затова не е добре да приемаме указанията в някой справочник или учебник за догма, а да разсъждаваме и да ползваме тази информация творчески - какво губим и какво печелим ако намалим или увеличим някой размер, някоя концентрация, някоя гъстота, някоя бройка. Ето например сканирах още един случай от ръководството на Рехау - този път не с изолиращи плочи, а със скара от 3мм стоманена тел. Вижда се, че има 1см разлика от предната, която постнах. Добре е за всеки специалист да има информация от повече източници и да я прилага творчески. От друга страна пък използвайки определена фирмена система е добре да се придържаме възможно най-близко до изискванията на тази фирма, за да няма проблеми с гаранцията и да могат да се прогнозират получените резултати. Така, че смятам темата за много полезна за обмяна на опит
Приятели, пишете за учебници, а показвате проспекти. Не казвам, че нещата в тях са грешни, но малко се презапасяват хората, които ги правят.
idunno написа:дебелината на замазката върху изолацията е между 4 и 8 инча, но тръбите са разположени на 1-2 инча от повърхността.
idunno написа:Аз съм я правил ( замазката аи не само нея ) 5 см дебелина върху комбинирано подово отопление/охлаждане и всичко си е ОК вече трета година.Сподели малко опит за това подово охлаждане, че аз само проблеми съм имал с него.
AntonBM написа: Сподели малко опит за това подово охлаждане, че аз само проблеми съм имал с него.Задължително трябва да има и обезвлажнител . Вкъщи охлаждам 4 години с подово и конвектори , но и конвекторите са на макс и събират доста конденз. При къпане в банята по-трудно съхне над тръбите и тва е. А комфорта е много по-голям от охлаждане само на духалки. Пускам 14-15гр с голям дебит.
Сподели форума:
Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:
Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: