georgim написа:Мислех си, че посоката на водата която минава при топлообменниците при "зареждане" на водните резервоари с топлина, трябва да е обратна на посоката при "черпене" на топлина от тях, понеже водните резервоари са ми вързани последователно и водата в резервоар 1 ще е доста по-топла от водата в резервоар 3. Ако ги черпя в същия ред, реално ще прехвърлям топлина от най-топлия ми резервоар в другите два и чак тогава ще отива до радиаторите, като водата която стига до радиаторите ще е доста по-студена в сравнение с другия вариант. Този проблем може би частично ще се реши ако вържа резервоарите паралелно, вместо последователно, но тогава ще се лиша от възможността да мога да запаля печката за малко, да стопля хубаво водата само в единия резервоар и да ползвам само нея като обърна посоката на циркулация. Всеки път ще трябва да горя значително повече дърва за да стопля и трите резервоара. Греша ли много?Нали си направил горна и долна серпентина и имаш кран 6 за превключване между тях. Или греша и това е една и само и обръщаш посоката с този кран?
Когато зареждаш акумулатор с топлина е добре да е от долната серпентина. Така по-добре се нагрява целият му обем. Когато ги загряваш със слънце, да се прави от долната серпентина е задължително! КПД-то на слънчевият колектор е по-високо, когато топлоносителя се връща с по-ниска температура, т.е. захранване от долната серпентина, като по-топлото се включва от горе. Така топлоносителя, като влезе в серпентината изстива, става по-тежък и слиза надолу – т.е. естествената циркулация съвпада с тази на помпата и не я товари излишно. Ако диаметрите са достатъчно големи може да работи гравитачно и без помпа. По същата причина и в слънчевите колектори се подава студената вода от долу и затопляйки я тя сама се издига.
Консумацията на топлина от буферите се прави от горната серпентина (най-топлата част), като там вече може да се обърне вход изхода – т.е. да се подава от долната част на серпентината, а да се подава на консуматорите от горната. Хитър вариант е помпа 2 винаги да подава в средата между горната и долна серпентина, а с кран 6 да теглиш от двете части – горна и долна. Консумацията на студ се прави от долната част на серпентината, като в този случай пак трябва да се подаде от средата, за да се запази естествената циркулация.
Тази схема е по-добра, но сложи байпас с възвратен клапан на помпа 2, за да не се върти тя от помпа 1 и да създава хидравлични загуби.
П.П. Ако направиш и номера със средно захранване на 2-те серпентини, схемата ще стане още по-добра. Сложи малко стрелки с които да покажеш как се движи топлоносителя. Аз се ориентирах, но някой колеги може да се затруднят. Когато повече хора гледат една схема може да измислим заедно още по-добра инсталация.
Друга хитра идея е да сложиш по-мощни серпентини само на средният буфер, а другите 2 да ги свържеш само с по една по дебела тръба от горе и долу. По тези тръби температурата на буферите ще се изравнява сама – гравитачно. Така можеш да регулираш обема на акумулираната топлина. На дебелите тръби се слагат сферични вентили (имат по-малки загуби на налягане) и с тях можеш да затваряш излишните акумулатори, ако нямаш нужда от по-голям обем.