Най - вълнуващия въпрос зимно време.
VLADO66 - майстор
Имах отворен разширителен съд и го замених с затворен, монтиран на същото място като евентуалните аварийни ситуации обезопасих с това http://www.romstal.bg/teava-cupru-izola ... tare-p5422 монтиран близо до горивната камера.Мога да кажа че системата работи в затворен режим по-добре и много рядко ми се налага да я допълвам.
AntonBM - специалист
Системите със затворен РС работят при по-високо налягане и това е по-добре за помпите, но често в системата има съоръжения (примерно водна риза), които не могат да понасят високи налягания и в този случай е по-добре да е с открит РС.
Аз също предпочитам затворените системи.
VLADO66 - майстор
Не виждам защо камините да не работят в затворена система ,ако предпазната арматура е съобразена с работното/аварийното/ налягане.Предполагам при някои измислени производители/да не им цитирам имената/ е невъзможно поради облекчената откъм материал водна риза.
bulhomes2 - майстор
Аз лично не вярвам много на тези предпазни клапани. Наскоро имах проблеми със захранването на помпата на слънчевите колектори. 2 пъти с трясък излиза тръбата от фитинга (с Ал вложка) на покрива, но клапана не съм го забелязвал да работи. Сега ще ме питате какво е било наляганто - ако знех нямаше да се стига до трясъка.
VLADO66 - майстор
Ти сам си го казал-липса на циркулация.Има и друг момент свързан с плеядата тръби и фитинги със съмнително качество на ниска цена които заливат пазара.
idunno - специалист
Понякога проблема е чисто финансов.Ето пример:купил си господин Х камина за 300 лв с обещанието на продавача, че няма как да не го грее, намира си господин Х фирма да му монтира камината и като чува, че предпазният вентил по темперетура ( Калефи,Хъниуел и др.) е 100 лв , а той си е задължителен за затворените системи на твърдо гориво, веднага решава да е с отворен РС монтиран в банята.След това господин Х започва да търси резервно захранване за помпата, защото все пак стария акумулатор от колата му идва дюшеш.Разбира се, резервните захранвания за помпи са скъпи и той пита нагоре надолу дали един УПС за компютър няма да му свърши работа и... си купува такъв защото е получил достатъчен отговор, че става и може малко помпата да работи шумно ама какво толкова...
Това, донякъде е действителността - камини с водни ризи вързани с ППР тръби с разширителни съдове, монтирани в банята, вързани с "парнаджийски тръби" на свободния от четирите отвора на лирата.Задължително с контактен датчик за 15 лв. та да не върти помпата нахалост, ами само като се загрее водата.
Реализирана мечта.
fbr - майстор
А ти какво искаш. Човека иска само да се стопли. Много ли иска.
idunno - специалист
Така е, и другата година след като е опушил хола си, мъкнал е дърва с усещането, че са го прекарали с кубиците, скарал се с жена си заради вибриращата камина и парата от разширителния съд, защото е забравил да зареди акумулатора господин Х решава, че в климатиците е истината и вместо да се поучи от факта , че евтиното излиза скъпо той гордо си купува климатик за 300 лв.(и се чуди защо му искат 150 лв за монтаж и защо монтажа не е включен в цената,), но щастлив,че е хванал промоцията и зимата за него вече не е проблем...
Колкото до верните и работещи схеми- схема с РС свързан към нагнетателната страна на помпата е верен единствено в случая, когато височината на РС е по-голяма от напора на помпата.На тези, които не вярват им препоръчвам да прочетат на стр.88 от Справочник по отопление, топло и газоснабдяване на Стамов.
AntonBM - специалист
idunno написа:
Колкото до верните и работещи схеми- схема с РС свързан към нагнетателната страна на помпата е верен единствено в случая, когато височината на РС е по-голяма от напора на помпата.На тези, които не вярват им препоръчвам да прочетат на стр.88 от Справочник по отопление, топло и газоснабдяване на Стамов.
Къде точно го прочете това, че аз други неща виждам... Човека много ясно е обяснил, че отвореният РС е нулевата точка на налягането. Описал е, че Pр.н.<Рст. и е предупредил само линия 2 да не пресича абцисата, в която за условна нула е прието атмосферното налягане. Ако съда е над 1 метър над най-високия радиатор, такова засичане не може да има, но дори и да е на малко по-нискo пак няма страшно от РС да бликне вода, а има опасност от радиаторите да се засмуче въздух.
А за глупостта, че РС пред помпата осигурявал налягане в нагнетателната част на помпата какво ще кажеш? Как се описва това графически?

Прикачен файл

II-88.JPG
II-88.JPG (73.56 KиБ) Видяна 6368 пъти

Прикачен файл

II-89.JPG
II-89.JPG (53.73 KиБ) Видяна 6368 пъти
AntonBM - специалист
Колега, ако не вярваш на мен отиди до някой открит РС с нивомерно стъкло и гледай променя ли се нивото му, когато включваш и спираш помпата. Ако мръдне с повече от 1 мм значи имаш въздух в радиаторите. Иначе няма къде да отиде това мръдване. Ако системата е добре обезвъздушена, няма да трепне нивото. Водата почти не се свива и разтяга. Тръгне ли помпата, колкото се дърпа от едната страна (под-налагане), толкова се подава от другата (над-налягане), а откритият съд определя нулевата точка – от едната му страна налягането е нарастващо, а от другата спадащо, но спрямо статичния му стълб. Опасност от засмукване има само ако пада на налягане в тръбната мрежа (под 1,2 м.в.ст за големи отоплителни инсталации – над 100 kW) e по-голям от височината на монтаж на съда. Тогава може в някой участъци да се образуват условия за засмукване на въздух. Като това засмукване няма да е от РС (неговото ниво няма да мръдне), а от някой радиатор в близост до помпата и далеч от точката на свързване на съда.

Тема "Спешно въпрос за локално парно" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: