Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
Ahmakov - специалист
На първата не са скрол.
На втората не е само с подохлаждане, а с много повече неща и компресора работи като двустъпален.
Това което търсиш е каскадна хл.машина. Там са два отделни кръга с различни фреони. В долното стъпало е с R410, а горното с R134а. Тук се търси по висока крайна температура на водата, но СОР е много нисък.
Tsilkov - майстор
Сега като се наспорихте :lol: някой ще ми даде ли съвет как е по добре да вържа вътрешните тела - към две външни ,или общо външно (малко VRV).Вътрешните ще са 3(4) на долния етаж и 3 на горния.За постоянно обитаване ще е само долния ,а горния ще е зает в 20-30% от месеца. Отопляемата площ на долния етаж е 90 квадрата ,а на горния 80 квадрата.Средния топлинен товар е 25 W/m2.Ако е общо външното тяло какво се случва с ефективността - ще е по-голяма заради по-големия капацитет на външното тяло ,или ще намалее заради проблеми с управлението?
Ahmakov - специалист
Tsilkov На така зададен въпрос, правилния отговор е да-да.

25W/m2, малко съмнително, но предполага ново, почти пасивно, строителство. Следователно има проект ОВК. Какво пише там за мощностите, има ли вариант отопление само на долен етаж и пак ли е 25W/m2.
Модел и марка на климатизатора? "малко VRV" какво ще рече това? Иначе, по принцип, а не в частност на разглеждания случай, VRV е по добре от мултисплит. Сигурно има и по практични решения за случая.
Tsilkov - майстор
Няма проект ОВК.Сградата си я смятам аз на PHPP2007 и е нискоенергийна - от там идват 25 Вата/m2 отопляема площ.25 Вата е за цялостно отопление на къщата което ме навежда на мисълта ,че две отделни тела в режим на включено само едното няма да издържи в най-студените дни :sad: .Малко VRV наричам системите с най-малка мощност.Примерно DAIKIN (които гледам) имат miniVRV система (VRV 3S) чието външно тяло е с размера на две нормални външни тела едно над друго (90/120/30 см.) - все пак е къща и няма къде да сложа стандартна VRV машина.
Ahmakov написа:
Tsilkov Сигурно има и по практични решения за случая.
Ще се радвам на всякакви предложения :)
Ahmakov - специалист
Ако дадеш да погледна една подложка, мога и да ти предложа нещо.
Tsilkov - майстор
Прати ми някакъв мейл на ЛС :)
a_stoev - майстор
Ahmakov написа:
На първата не са скрол.
Грешка, двойноротороен suing или както там си искаш го наречи, но не виждам да е двустъпален, а само с изключване на единия ротор чрез байпас между входа и изхода.
Ahmakov написа:
На втората не е само с подохлаждане, а с много повече неща и компресора работи като двустъпален.
Е какви са тези неща?
Това е малко като да ти покажа картинка на кола като илюстрация на работа на двигател с цикъл на аткинсън :)
Ahmakov написа:
Това което търсиш е каскадна хл.машина. Там са два отделни кръга с различни фреони. В долното стъпало е с R410, а горното с R134а. Тук се търси по висока крайна температура на водата, но СОР е много нисък.
Да си прецизирам въпроса, двустъпалната алтерма има стандартното външно тяло, като вместо хидромодул има второ стъпало и после вече е хиромодула. И дрънка и двата компресора винаги? Дори и в охлаждане. Като гледам схемата май е така.


VRF почват от 15kW. То има и 12, но цената на външното е същата. Излиза 2х на мултисплит, но има други екстри, но зависи и от марката. Ако парите не са проблем, слагай VRF , но там има особености в прекарването на тръбния път което го прави подходящо само при строеж или основен ремонт.
Аз бих заложил на два мултисплита. Така и по лесно ще намериш изпълнители.
Да си призная честно не съм поглеждал при работа на 1 тяло каква е консумацията. То дето мултисплита, там и VRF де, няма някакви генерални разлики, просто при VRF трв-тата са при вътрешните тела, а при мултисплита са във външното. Вече при три тръбното VRF имаш и по един четирипътен вентил до вътрешното и цената още х2. Има двойна ефективност в 1% от времето.
Ahmakov - специалист
a_stoev Има три електронни регулиращи вентила, барбутиращ подохладител, регенеративен топлобменник и допълнителен вход за впръскване на фреон в "цилиндъра" на компресора. И всичко това не е под капака, а отгоре и се вижда на картинката, както и на другата.

Проблема на Tsilkov е, че инверторна 12ка му идва голяма за цялата къща :lol: . :hilfe:

Май ще му поръчваме от тези инверторни скрол компресори и ще му правим микро VRV...

Прикачен файл

Aspen.JPG
Aspen.JPG (7.88 KиБ) Видяна 2946 пъти
Tsilkov - майстор
Дам дилемата стана голяма :lol: .Не знаех ,че климатизатора трябва да има минимално натоварване за да бачка ефективно.То реално се получава ,че ако го оразмериш за -15 никога при +7 (където дават каталожния КОП) климатизатора няма да е натоварен :?
P.S.Голямо благодаря на колегата Ahmakov за компетентните съвети =D>
EDI - майстор
Не винаги при минимално натоварване на компресора ефективността е най-голяма.Това зависи от машината, по-точно от хладилната част и управлението на цялата система.

Тема "Защо инверторите не работят под -15 градуса и COP при -15 ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: