Най - вълнуващия въпрос зимно време.
AntonBM - специалист
Ahmakov, смятал съм газови инсталации. Там за стоманен съд по налягане ми излизаха дебелини от порядък 1-1,5 мм., за изчислително налягане от 40 Bar, но трябваше да приема дебелина на стената над 3,5 мм, защото се взема в предвид и изтъняването на стените от корозия. Има и едни коефициенти за сигурност, които започват от 1,5 и те директно ми вдигат дебелината с още 50%. Иначе стоманата в зависимост от вида си може да е и в пъти, по-добри якостни свойства от медта. А относно съдовете с диаметър доста по-голям от тръбите (ти си дал и 2,4 м.) дебелината на стената не се определя само от налягането в тях. И то има значение, но по-голямо е формата на съда, вида на флуида в тях и т.н. и т.н. Нещо с диаметър 2,4 метра няма да тежи по-малко от 1 тон и ако е само 2 мм ще се сплеска само от собствената си тежест. Да не говорим за това, че тези съдове понякога се налага и да ги заравяме под земята.
Ahmakov - специалист
След всички изчисления, включително изтъняването на стените от корозия, коефициенти за сигурност, дали заварката е едностранна или двустранна, дължината на цилиндричната част, сумата от диаметрите на неукрепените отвори по една образуваща на цилиндъра, експлоатационен срок, добавка за ерозия и бля, бля, бля... се избира следващият по големина стандартен размер листова стомана. И тогава вече влиза в сила таблицата. И при диаметър 2,4 м препоръчват дебелина 12мм, а не 2мм.
Нали не си мислиш, че цитирам от в."Работническо дело". А относно медните тръби, изобщо не ги сравнявам със стомамени съдове. Далеч съм от мисълта да препоръчам на някого буфер от медна тръба ф6 или ф12, защото издържат над 100бар. :lol: [-X
VLADO66 - майстор
Дъната на такъв цилиндричен съд с диаметър по-голям от 100см.се пресоват на няколко места в Б-я.Явно човека пита, а и по лесно е да се направи куб с вътрешно укрепване-за тази цел 2мм.е достатъчно.
Ahmakov - специалист
Аз бих му предложил още по лесен вариант. Пет 200 литрови варела в паралел.
filmatoplo - майстор
Миналата есен си заварих допълнителна водна риза на печка Прити , та черната ламарина която ползвах беше 3 мм .Айде ризата е правоъгълник и се деформира леко при тест под налягане , въпреки че и заварих шпилки .След като видях че се надува ризата -спрях с надуването , и тя си зае първоначалната форма -сега си работи без проблеми при отворена система .
profy - специалист
VLADO66 написа:
...Явно човека пита, а и по лесно е да се направи куб с вътрешно укрепване-за тази цел 2мм.е достатъчно.
Вероятно човекът иска да си направи кубична самоделка, но това трябва да бъде изключено,
затова съвети в тази насока не бива да има.
Кубичната или паралелепипедна форма се изчислява на хидравличен натиск,
плюс 25% над работното налягане по Наредба 29,
при 1,5 бар изпитателното налягане следва да е 1.875 бар,
или на площ 100 см х 100 см върху дъното ще има налягане общо 18 750 кг + хидравличния натиск.
Абсурдно е заварка при 2 мм дебелина да издържи, необходимо е укрепване с винкели и тройни шевове,
и специални ромбовидни усилвания при пресечната точка на диагоналите на дъното и страничните стени (от опит).
Тази конструкция обаче, ако котелът подлежи на технически надзор като СПО, няма да бъде приета.

Дебелината на стената на подобни топломасообменни устройства се изчислява като
тънкостенен цилиндричен елемент, подложен на вътрешно налягане.
При такъв елемент дебелината на стената се получава значително по-малка, отколкото при куб или паралелепипед.
Елиптичните дъна са задължителни, по-добрите сферични - по-скъпи.
Следва да се отбележи, че напреженията в меридианно направление в подобни черупкови конструкции са два пъти по-малки от напреженията в окръжностно направление, по-просто казано напреженията в цилиндъра са два пъти по-малки от напреженията в сферите. Или при достигане на критичното вътрешно налягане разрушаването на такъв цилиндричен съд с дъна ще стане (и става) по пукнатина по периферията на цилиндричната част, в краищата на образувателната. По-просто там където се среща цилиндричната със сферичната част.
Чисто теоретично изведен извод, от значение при избор на бойлер (Н или V) и ориентация към стени при възможен взрив.
Поради тази причина дъната се правят отбортовани с плавен преход, а щом се правят отбортовани,
значи и практически детерминиращо е вътрешното налягане.
При много отговорни съоръжения на това място се монтира усилващ пръстен.
Теоретически и практически следва да се изчисляват по "изчислително вътрешно налягане".
Както е в учебниците и справочниците.
По загуба на устойчивост се изчисляват подобни черупкови елементи, подложени на външно налягане,
вкл. тръби и подводници.

Възможно е собствена изработка на подобен буферен съд, при наличие на сериозен опит в заваръчната дейност.
Във фирмите (някои), доставчици на метали, огъват ламарина и всички профили по искан диаметър,
налични са и елипсовидни дъна и фланци, изчислявани по изискванията на НАРЕДБА ЗА УСТРОЙСТВОТО, БЕЗОПАСНАТА ЕКСПЛОАТАЦИЯ И ТЕХНИЧЕСКИЯ НАДЗОР НА СЪОРЪЖЕНИЯ ПОД НАЛЯГАНЕ, 2008.
При всички случаи най-добрият вариант е заводско изпълнение.
Дебелината на стената и защо е такава е изяснена съдържателно, но това следва да бъде описаната
черупкова конструкция, известна от всеки домашен бойлер.

Моето принципно становище е, че подобни елементи представляват опасност, и самоделни изпълнения,
както и произволни заменки, които не отговарят на изискванията на горните Наредби, не бива да се допускат.
Благодаря на всички отговорили. Ако тръгнем отзад напред:
буфер 1000L (вис. 2040, диам.790мм) заводски тегло - 126kg, приблизителна площ -5,3 м2, по моите груби сметки излиза, че е направен от ламарина 3мм (тегло ламарина черна 3мм за 1м2 - 23,55 kg). Предпологам, че ламарина с дебелина 4мм и при буфер с форма паралелепипед би била достатъчна.
profy - специалист
Формулите и справочните данни, с които работя , са в съответствие с Наредба №29/04.04.1980 г. за устройство и безопасна експлоатация на парните и водогрейните котли с ниско налягане и Наредба № 15/28.07.2005 г. за технически правила и нормативи за проектиране, изграждане и експлоатация на обектите и съоръженията за производство, пренос и разпределение на топлинна енергия.
Изходни данни.
Обем 1000 м, диаметър на цилиндричната част 850 мм при дължина 1700 мм, изчислителна температура 110 оС, работно налягане 1,5 бар и стандартизирано изчислително налягане 2 бар. Материал термомеханично обработена дренозърнеста нелегирана стомана за съдове под налягане. Изпитателно налягане 1,875 бар за 5 мин.
Проектен живот 10 години, монтаж във вентилирано помещение, без химически корозии.

Дебелината на цилиндричната част с необходимите добавки и коефициенти за заваръчни съединения
и специфичен коефициент за надлъжен шев 1,15 е стандартизирана 2 мм. Дебелината на сферично дъно, съгласно теоретичния извод, следва да е двойно по-голяма от изчислителната за цилиндричната част плюс същите добавки, стандартизирана 2,5 мм.
Следва да се отбележи,че са налице отделни полуемпирични формули за изчисляване дебелина на сферични дъна.

Около щуцери, изводи за манометри, термометри, явяващи се концентратори на напрежения, е препоръчително усилване. Закрепване и монтаж се извършва чрез външни конструкции, които по Наредба № 28 за устройство и безопасна експлоатация на съдове, работещи под налягане от 26.02.1980 г. и Наредба за устройството , безопасната експлоатация и техническия надзор на съоръжения под налягане от 07.07.2008, не трябва да нарушават здравината и устойчивостта на съдовете.

По изискванията на ДИРЕКТИВА 2009/105/ЕО на Европейския парламент и на Съвета на Европа от 16.09.2009 г. относно обикновените съдове под налягане (актуализация на Директива 81/404/ЕИО от 25.06.1987 г.) и съответната Наредба за оценяване на съществените изисквания към съдовете под налягане от 24.09.2001 г. няма стандартизирани дебелини, освен привеждане към стандартните металургични дебелини при изчисленията или експерименталното определяне на минимално необходимите дебелини на тези съоръжения, предмет на нестандартното химическо, нефтохимическо и енергетическо машиностроене.
Ahmakov - специалист
И от пред назад, и от зад напред, не е това начина. Не си прави шега с такива работи. Фабричен цилиндричен е с 4мм стени.

Прикачен файл

bufer.jpg
bufer.jpg (57.59 KиБ) Видяна 4996 пъти
catpat - специалист
Някой пробвал ли е да направи буфер от варел 200 литра ?
Дали е приложим за отворена система?
На каква изолация е разумно да се разчита?

Тема "Буфер ламарина дебелина" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: