bigdragon написа:Много добро инфо, за което благодаря!preslav написа:....Малко теория относно това, къде се поставя електрода при заваряване с постоянен ток:
1. В инструкцията пише, че на (+) се включва масата т.е. щипката на заварявания детайл, а на (-) се включва ръкохватката т.е. държача на електрода - правилно ли съм разбрал и кога се налага обратното включване?
2. На първо време ще работя със студено-огънат профил (дебелина на материала 2-3 мм.) и 3.2 мм. електроди - някакви инструкции за вида на електродите и големината на тока?...
Волтовата дъга представлява поток от електрони от минуса към плюса. На теория там от където се откъсват електроните (минуса), температурата е по-ниска от мястото, къдято те се блъскат (плюса).
Това означава, че на положителният полюс температурата е по-висока, което води до по интензивно топене на материала на съответният (положителен) полюс.
И сега на практика:
Ако заварявате дебели парчета метал и желаете дълбок провар и икономия на електроди или работите с нетопим електрод (ТИГ), сложете плюса на масата (детайлите).
Ако пък заварявате тънка ламарина или желаете бързо да прехвърлите стопилка от електрода към заваръчната вана, сложете електрода на плюса.
И т.н....
От казаното си правя извода, че за моя конкретен случай трябва да разменя нещата - т.е. с рутилвите електроди 3.25 трябва да закача ръкохватката на (+), тъй като ще си правя скеле от профили 30/20/2, после ще разваля скелето и ще ползвам профилите за изработка на парапети и оградки - тогава вече може да използвам (-) на ръкохватката.
Правилно ли разсъждавам или пропускам нещо?