А пробвал ли си, реално, колко заряд има в акумулаторчетата? Че моят DECT Panasonic, дори и току що изваден от зарядното, като му извадиш батериите и ги сложиш пак след повече от 3-4 секунди, показва една чертичка и нищо не може да го накара да покаже повече, без да поседи на пак на заряд петнайсетина минутки.
kotyo написа:...Че моят DECT Panasonic, дори и току що изваден от зарядното, като му извадиш батериите и ги сложиш пак след повече от 3-4 секунди, показва една чертичка и нищо не може да го накара да покаже повече, без да поседи на пак на заряд петнайсетина минутки.При някои модели на тази марка от този тип (DECT) има заложен алгоритъм по отношение на това за което пишеш.
След като е изваден акумулатор от телефона се прави пълен цикъл "разряд (до допустими нива) - заряд".
Това е предвидено при по-стари телефони които са предназначени за работа с NiCd и/или NiMH акумулаторни батерии.
Типа на използваните батерии също се задава в менютата на телефона. От това зависи начина на заряд, така че да служат дълго.
Това, че показва една чертичка след подобна процедура е индикация за процеса, а не за капацитета на батерията.
Всичко това е описано в ръководството за експлоатация, "литература" която обикновенно никой не чете или се чете най-накрая при възникнал проблем.
Факта, че след 15-тина минути пак показва, че са заредени обаче не говори никак добре за състоянието на батериите.
Между другото подобни телефони могат изобщо да не тръгнат ако им се поставят акумулатори с много по-голям капацитет от предвиденото.
Самия уред в който се използват акумулаторни батерии не може да служи за измерител на капацитет на батериите па макар и да има индикатор.
За тази цел си има специализирани тестери които измерват и определят още много други важни показатели за качеството на елемента.
Другия елементарен начин по който може да се съди само за капацитет е:
- разряд (след пълното им зареждане) с константен товар, волтметър и часовник(таймер).
- с волтметъра се следи напрежението на елемента до достигането на минимално допустимото за конкретния тип
- с часовника се засича времето за което ще падне напрежението от максималното (след пълния заряд) до минималното.
- тока на разряд умножен по времето ще даде ориентировъчно с добра точност капацитета.
Edit: Ето един User manual на DECT телефон от тази марка на поне 15-тина години. Написано е защо така се държи на 4-а страница. Същото описание може да бъде намерено и на BG (но както винаги превода е малко "куц").