Ако сте ремонтирали нещо в дома си. Качете тук вашите снимки. Преди - След
ogo - специалист
Малко съжалявам, че не наснимах мазето тавана преди да ги разчистя, но май за сайта не е кой знае каква загуба.
Вече споменах в друга тема но тук ще обобщя:
Къща която според табелата над входа е построена през 1891. Не е яно кой е първия собственик. Според едни легенди - руски граф, според други първия български цигулар, който се казвал Кайтазов, според трети е била на Гешов .... Така или иначе оригинално къщата е била изключително красива. За съжаление в някакъв момент от времето по бжългарска традиция наследниците се изпокарват и разделят къщата по най зверски начин - преграждат коридорите със стени, зазиждат врати и прозорци, като добавим към това, некадърната поддръжка и отсъствието на такава ... нещата се
Преди месец, след няколко години "убеждаване" успях да откупя другата половина.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Първия етап естествено беше с разчистване. Ситуацията откупената беше трагична. В мазата буквално не можеше да се влезе, защото беше натъпкана до откат. Нямаше улуци и влагата се беше просмукала в мазата, съответно всичко неметално вътре беше станало на прах, изривах дървенията с лопата. Желязото колкото и да е дебело беше неизползваемо заради невероятната ръжда.
На тавана ситуацията беше относително по добра, но пък за 120 години ремонти на покрива, майсторите не си бяха изнасяли материалите и тавана приличаше на сметище - изхвърлих един камион строителни отпадъци вехтории и даже един стан. В самата къща натрупани вехтории с години. Както и да е.
В крайна сметка резултата е близи тон метал, една седмица непрекъснат огън на двора и един контейнер със дрехи, черги и вехтории.
Втория етап бе тавана (неприключен) тук използвах монтажна пяна за да запуша течовете, и постлах найлон по в цялото подтаванно пространство (в случай че нещо протече докато ме няма). Остава да оправя някои дървени елементи, и да сложа улици.
междувременно докато вали преминах и към 3-тия етап (любимия ми) УНИЩОЖАВАНЕ на всички гадости причинени на къщата през годините.
Започнах от стената с която бяха преградили коридора.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
после преминах със външния кенеф, който беше граден масивно - да издържа ядрен удар. А най смешното е че за да го направят за зазидали врата на къщата, но входа на кенефа е направен от към двора ...
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
schuldiner - майстор
Къщата наистина е красива! Малко странно, но в неремонтираната част си личи първоначалното изпълнение и повече ми харесва. Обаче като си представя колко труд има занапред... за парите да не говорим (да даде Господ!)... Но каквото и да струва, ще направиш едно добро дело, ако я възстановиш.
А за българския манталитет да се изпокарат съсобствениците не си прав. Това не е българско. По нашата традиция имот не се дели, а се следва старшинството - на големия син главния имот, на втория - някакъв второстепенен (ако има) или занаята с инструментите, а за когото не стига - да хваща пътя. Който иска равностойност, да обръща в пари и така да дели.
Това го пиша, понеже и често коментирам с приятели и познати - да не се лъжат да разделят имот на идеални части, щото само отлагат изпокарването, а самият имот става безстопанствен и неизползваем, поне не в оптимална форма.
ogo - специалист
1. "Подобрения" са правени и в двете половини, но не всичко се вижда от снимките.
За съжаление напълно "оригиналния вид" няма как да го върна, но поне до колкото мога ще опитам.
За напред имам по-големи планове, но за това ще разкажа, ако се случи.
По другия въпрос:
schuldiner написа:
По нашата традиция имот не се дели, а се следва старшинството - на големия син главния имот, на втория - някакъв второстепенен (ако има) или занаята с инструментите, а за когото не стига - да хваща пътя. Който иска равностойност, да обръща в пари и така да дели.
Съгласен съм напълно с теб, но това е било преди 150 години. Сега не е така, за съжаление. Аз лично също съм против тези истории с деленето между всички наследници. За съжаление шиб..то ни законодателство е такова, че дори да оставиш завещание подписано пред нотариус, това нищо не означава. Ако някой от "законните" наследници реши да оспорва - 100% печели. Между другото конкретният случай е точно такъв (според документите от 1952 г., които открих).

Между другото възхитен съм от качеството на оригиналния строеж. Всичко е правено с първокачествени материали с безупречно качество. Това което някой не го е "подобрявал" не е мръднало. Мих стените с водоструйка и там където беше оригиналната мазилка, не мръдна.
Оригиналните стени са подзижани с хоросан, а кухините са запълвани с смес от калчища и хоросан. В същото време всички "корекции" са зидани с кал и слама ....
Идиотизма е стигнал до там, че в едната стая допълнително превърната в кухня, мивката е зидана с тухли направо върху дървения под. Съответно от течовете дъските отдолу сая изгнили, гредите са изгнили и цялата стая е започнала да пропада.....
Колкото повече се заравям в тази къща възхищението ми към строителите от преди 130 г. расте, заедно с отвращението ми към тези от по нови времена.
Миленица - специалист
ogo написа:
... изхвърлих ... вехтории и даже един стан. В самата къща натрупани вехтории с години. ... една седмица непрекъснат огън на двора и един контейнер със дрехи, черги и вехтории.
...
Сърцето ме заболя
svetoslavoff - специалист
Оги, стискам ти палци!
С тоя мерак, подплатен(дай Боже!) с достатъчно време и пари дано успееш да заличиш следите от многогодишната немара.
Шулди подхвана сериозна раздумка, но сега май парички трябва да се налеят в нечии адвокатски джобчета, че що годе да се следва принципа - един имот на един наследник. Бе цял живот си спастрял нещо и да не можеш да се разпоредиш с него...
Ама Оги да му мисли със снахите и зетьовете:)
ribnikolaevi - майстор
И аз ти стискам палци да продължиш със същия ентусиазъм. Между другото, ако си бутал стената с тоя перфоратор или къртач, малко си сгрешил. Такива леки преградни стени падат по-лесно с 3 килограмовия чук. Ама нищо, имаш ентусиазъм все още :-D .
Понеже наскоро минах по тоя трънлив път (само че панелен апалтамент), знам какво ти е на главата и ако мога, ще помагам.
gavrail - помощник
Продължение има ли на реставрирането на къщата?

Тема "Ремонт на 120-годишна къща - връщане към оригиналния вид." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: