• 1
  • 2
Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
driver - помощник
Ако основата на стената е здрава,тоест е върху бетонна плоча няма логика да се влияе от ден и нощ.Единственото логично обяснение е във визуалната измама.През деня фугата я виждаш на дневна светлина.Вечер светлината е от друга посока,получава се някаква сянка и виждаш пукнатината по широка.
По принцип как я мериш колко се отваря.Затова ти предложих да разбъркаш малко гипс и да мацнеш на 2-3 места през фугата.Така ако се пукне пробата от гипса по лесно ще прецениш и ще измериш как се променя пукнатината.
Дори да залепиш гипсокартон върху стената,мърда ли пукнатината и той ще се напука.
Правил съм го това,не е от днес тази пукнатина от 3 години поне.
Основата е здрава и казах,че тухлите като са зидани не са презастъпвани и точно там е пукнатината,която е вертикална.
И наистина се отваря не е илюзия :)
ribnikolaevi - майстор
Имах едни календарчета на Мостконсулт, за мерене на пукнатини. Ако ги намеря ще ти дам едно да я премериш наистина и да кажеш калко е. Диапазона им е 0.1 - 1.0 mm през 0.1 .
marmoz - специалист
Е пусни една дневна и една нощна снимка,че ми стана интересно :?
Писал съм,че има тапет.Преките наблюдения са до преди година преди залепването на тапета.
Сега пукнатината не се вижда,но тапета се сбръчква през деня там където е пукнатината и вечер се опъва.
kozl - майстор
Да предположим, че пукнатината е в зависимост от температурните разлики в сградата. Пък и каквато и да е причината - мърда конструкцията - има пукнатини. Как е зидан итонга и къде ще се спука зависи от лепилото, което го слепва. Доста от лепилата са много по здрави от самия итонг и тогава спукването става в итонга , а не по фугите.
Класиката тухли с варов разтвор също се пука, но вар.р-р има сравнително по-голяма пластичност от лепилото за итонг и много по-малка здравина от тухлата и това е причина пукнатините в класическите тухлени стени да са по фугите на зидарията и да се разпределят в по-голяма площ.
Прикачен файл:
Resize of P1060530.JPG
Resize of P1060530.JPG (112.47 KиБ) Видяна 3807 пъти
Тази пукнатина (вече фуга >10 мм, че снимката е от 2007) също е слънчевозависима. Но специално за "конзолните" пукнатини проблема е масов и може да се каже "проблема на застроените балкони". :wink:
А в крайна сметка върху зидарията има покритие - мазилка или шпакловка. Така че пукнатините които виждаме са в последното покритие, а какво става отдолу?
  • 1
  • 2

Тема "Пукнатина в итонг" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: