• 1
  • 2
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Large - специалист
sstefanov написа:
Според мен линейни мотори (например задвижването на главите от стари HDD) в случая ще са по-подходящи.
Сигурно имаш в предвид главата на FDD, хардовете ,дори и от '93 ,които съм отварял си местят главата чрез намотка и неодимов магнит .
А между другото , Правец-16 мести главата със стъпков мотор и пружина .
sstefanov - майстор
Не, имам предвид точно намотка + магнит, а не стъпков мотор.
Large - специалист
http://www.youtube.com/watch?v=FqjqEY8Zupk

Eто , според мен , това е начина да се направи скенер . Яд ме е че не се сетих, колко HDD съм похабил :lol: ...
otico - напреднал
Здравейте на всички. Аз преди време съм се занимавал с подобни неща (не с arduino, но това не е от значение) и може би ще е полезно да споделя опит.

За да рисувате изображения с лазер е нужно устройство (скенер) което да мести лъча много бързо при което се получава ефект подобен на този при телевизията. Понеже окото реагира доста бавно, то неможе да види бързо-местещият се лъч и го възприема като цяла картина. Обикновено се използват две кръстосани огледала, монтирани директно на осите на някакъв вид „мотор” и така се сканира по X и Y (като дози скенер например http://www.edmundoptics.com/electro-opt ... anner/2717 )

От сега мога да ви кажа това е почти невъзможно да се постигне със стъпкови или серво мотори (твърде са бавни), особено за сложни изображения които се сменят бързо. Използвате се така наречените галванометри (http://en.wikipedia.org/wiki/Galvanometer - най – накрая в статията).

Колкото до софтуера, разбира се има разработени програми, това което аз съм ползвал преди време е http://www.pangolin.com/, което не е безплатно и определено не е за любителски цели, но ако човек се разрови сигурно ще намери и безплатни програми с който да може да изгражда и конвертира изображения.

Това за което всъщност пиша този пост е свързано с лазерите. Лазер от CD не e най-подходящият вариант.

1. Никак не е безопасно! Лазерите в тези устройства са сравнително мощни (все пак се ползват за записване и четене) и могат да доведат до сериозни увреждания особено на очите. В добрият случи само черни петна в зрението, но и до пълна слепота. Абсолютно избягвайте директно попадане на светлина в окото, стойте на страни от пътя на лъча и се старайте той да е под нивото на главата ви. Винаги гледайте къде попада лъча и внимавайте с лъскави предмети който разсейват във всички посоки (часовници, верижки и други подобни). Някой беше споменал по-нагоре, че ултравиолетовият лазер, е по-опасен, което не е вярно. УВ лъчението се поглъща още в първите слоеве на окото (роговица, леща и стъкловидно тяло), изобщо не достига до ретината и трябва много сериозна мощност за да доведе до сериозни щети и те пак няма да са по ретината. От друга страна светлина в целият видим диапазон (син, зелен, жълт, червен и т.н.т) преминават и достигат ретината абсолютно безпрепятствено, поради което е нужно много по-малка мощност за да изгори ретината. Поради това червеният лазер в СDто е доста по опасен(висока мощност и достига безпрепятствено до ретината). И последна част от лекцията за безопасност, ако си мислите че като си светнете в окото с червения лазер, понеже го виждате ще успеете да го реагирате и да го затворите преди да е станало нещо, това е на пълно погрешно. Окото реагира за няколко милисекунди, време напълно достатъчно последното нещо което ще видите да е малко червено петно.

2. Лазерите в CDто са полупроводникови, което означава че имат лъчение с много лоши пространствени характеристики, в случая най – важното е разходимостта (неможе да получите малко петно на разстояние колкото и да настройвате лекичката от пред), което го прави доста неподходящ за подобни цели.



Моят съвет е да си вземете зелена лазерна показалка, с минимална мощност (1-2mW), която има няколко съществени предимства.

1. Окото е най-чувствително към зелената част на спектъра и дори много малка мощност на стената ще изглежда много по-ярко от червения лазер с пъти по-висока мощност. Това го прави сравнително безопасен, но не означава, че трябва да се пренебрегват посочените по-горе съвети за безопасност.

2. При зелените показалки лъчението обикновено търпи няколко преобразувания докато стане зелено (808nm(червено) =>1064nm(инфрачервено)=>532nm(зелено) който обикновено са написани на етикета с предупрежденията ). Поради тази причина лъчението му е много по – добри характеристики (може да получиш малко петно на голямо разстояние) и да рисувате много по-детайлни изображения.

Май това е всичко за сега, поздрави и успех на всички. Едно филмче на "направи си сам" скенер с добри обяснения.
http://www.youtube.com/watch?v=qCUiCs-aYNk
  • 1
  • 2

Тема "Arduino: Лазер рисува надписи и картини на стената" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: