• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
idunno - специалист
Че има някъде водопровод студена вода с 10 атм, има,но е външен.Никой не оставя водопровода в къщата си на 10 атм, освен ако не иска да се наводни или да си сменя уредите .Обикновено налягането на вътрешните инсталации рядко надвишава 5 атм.Къде да ги прибавим тези градуси, за които говориш?На топлата вода?Но пак няма да стигнем 10 атм,защото ще отвори предпазният клапан на бойлера(8 атм).И пак питам, къде намирате тези вътрешни инсталации с 10 атм работно налягане и някакви градуси на топлата вода от 70-80-90 гардуса?!И едното и другото условие или комбинация от двете говори,че някой не си е свършил добре работата.И пропуснете примера за солар по време на отпуска, защото нормалните контролери не допускат водата в бойлера да надвиши 70 градуса и не говоря за интиелските за по 100-на лева.
Нещата, направени с евтини материали, водят до скъпи ремонти.Напукани тръби,скъсани ъглови кранчета под мивката,евтини структури, течащи зад стената,скъсани подови покрития на подови отопления-все резултати от комбинацията: незнание+стиснатост.Но както обичам да казвам - нищо не дал,нищо не взел.
LazarGanev - "Велик майстор"
Да, обикновено при високо налягане се слага регулатор, който не е вечен и също се разваля. В такъв случай за да не се повреди водопровода направен от idunno трябва да се разчита в къщата да има обемен бойлер, той да има предпазен клапан и клапанът да не е повреден така ли? Я стига! За 70-те градуса на на соларните бойлери ще го пропусна, че е за друга тема, тази без друго се разводни много :wink:
idunno - специалист
:-D :-D :-D :-D водопроводите направени от idunno не се развалят.
Хайде първо си прочети за разликите между максимално работно налягане и другите налягания (нормално,деформационно и т.н.) и малко за тръбите и тяхната употреба и тогава коментирай какво се разваля на хората и какво не.
Много често работното налягане във водопроводите било над 10атм.. :) :) На всеки му пожелавам такова налягане и с един редуцир-вентил да си го регулира(Най-добре Браукман та да не стига до апокалиптичните картини на Лазар :-D ).По-често срещаната картина е за съжаление точно обратната.
LazarGanev - "Велик майстор"
Ами не знам защо още споря с тебе, ама ще приключа с факта, че за студена вода се ползва PPR PN16, а за гореща вода се ползва PN20 - цифрите май означават максималното работно налягане :wink: ? Къде тук се вмества тръба с допустимо работно налягане 10 бара? :)
idunno - специалист
Извинявай не знаех,че спориш с мен,PN16 означава че тръбата (а не спойката) понася номинално налягане 16 атм при 20 градуса.Но ако ще ми хвалиш тръба, която струва 1лв/м не си прави труда.И при това ще работи на 16атм(нали е номинално налягане) постоянно.. :) :).Защо ли не ги слагат на външните водопроводи?
LazarGanev - "Велик майстор"
Да спираме наистина, че все по-чудновати и смешни доводи изкарваш :-D
Draganov - специалист
На тръбата пише - WATERLAND,PC-X/AL/PC-X , 16x2.0 , Tem-95gr/C , Press 10 BAR . Напукването в областта на сгъвката (радиуса е голям - към 150 мм. ) е като концентрични пръстени,а в правата част (около 30 см.) е с неравномерни форми.В мястото на теча се вижда 3-4мм. цепнатина и на алуминиевата вложка м/у двата пласта.
Радвам се,че темата предизвика такъв дебат,защото аз имам парчета тръби и ще я сменя за минути,но дано други които имат намерение да изграждат инсталации с подобен вид тръби,да четат внимателно мненията на компетентните колеги.
naskov - майстор
Draganov написа:
На тръбата пише - WATERLAND,PC-X/AL/PC-X .
Стойте по-далече от тази марка, ако искате да нямате неприятности
MamaMy - майстор
Преди няколко години закупих ето тези тръби от Практикер. Въобще не бяха от евтините и ги предпочетох именно защото ги похвалиха, че са по-качествени и по-надеждни. На тях се вижда колко са надеждни. За бога братя не купувайте нищо от там! :sad:
  • 1
  • 2

Тема "Относно надеждността на тръбите" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: