• 1
  • 2
Напишете въпрос свързан със санирането.
8180 - майстор
Радвам се на ползотворната дискусия.
Предлагам на Автора (евентуално с помощ от Марисан), в крайния вариант да заложи/предвиди някаква "застраховка".
Конструкцията му доста се доближава до задокеанските, НО би било добре да се спомене, че те, като правило, използват солидни системи за климатизация!
Без такава, поне според мен, вътрешните параметри (20оС; 50%), залагани в сметките са доста комфортни, но и трудно достижими на практика, поради БГ (основно женската) "бит и душевност". :)
В къщи, когато специално следя и слугувам на проблема, се въртя ок. 22оС; 60% и над.

Очакваното от мен повишение на всеки от двата параметъра, ВЛОШАВА условието на задачата.
Доколко фатално - трябва да се провери.
Marisan - специалист
Здравейте,
tonibx радваме се, че сме Ви били полезни!
Дали ще е удобно, да помоля за няколко уточнения?
В графиките с паропреграда, последната е дадена като повърхностен слой/най-отгоре, къде и по какви причини се изпълнява този детайл? Обикновенно се полага ПОД гипсокартона - като междинна преграда между него и ватата. Причината, поне доколкото съм запознат е, че гипсокартона поема влага при повишена влажност И ОТАДАВА при ниска влажност.
Дали в дадената Конструкция 4, малката дебелина на ватата не измества точката на оросяване навън? Мисля си, че по тази логика, още по-добре ще бъде с 2 см. вата, а защо не и с 1 см?
Pooh,
В калкулацията на примера сме заложили принципно парна преграда, която не спира напълно дифузията на водни пари. Това гарантира, че навлезлите в конструкцията водни пари през някое проблемно място в преградата, могат да се изпарят обратно. Обикновените паропрегради се състоят в повечето случаи от по-дебели фолия. Съществуват и така наречените „интелигентни“ парни прегради, които променят своята пропускливост в зависимост от съществуващата влажност на въздуха и наситеност на парите. По този начин затрудняват навлизането на водните пари в конструкцията през зимата и улесняват изпарението през лятото.
Има много производители, които предлагат различни видове такива, които имат и своя специфичен начин на монтаж и особености на действие. Това са някои от производителите които са специализирани в производството на вътрешни паропрегради.

Ampack http://www.ampack.ch/produkte/bahnen/da ... db-2-15-m/
Dörken http://www.doerken.com/bvf-de/produkte/ ... /index.php
Proclima http://de.proclima.com/produkte/dichtung-innen

Поради тази причина сме представили парната преграда в примера схематично с осреднени стойности(*) и параметри, без да се спираме на конкретен вид и производител. В зависимост от конкретно избраната парна преграда ще трябва да се прецизира начина и на монтаж и нейните конкретни стойности.

* стойностите които сме заложили в калкулатора са:

λ = 0,22 W/mK
μ = 4600/4600
sd = 2,3
ρ = 260 kg/m³
c = 1700 J/kg/K
дебелина: 0,5 mm

Коректно предполагате, че намалявайки дебелината на вътрешната топлоизолация точката на оросяване се измества навън. 3-те сантиметра сме ги избрали от гледна точка на това, да максимизираме топлоизолационният ефкет, при запазване на безпроблемността на конструкциятата.
Marisan - специалист
Промяната на климатичните условия в помещението наистина води до влошаване на ситуацията.
Във варианта с парната преграда при новите условия (вж. izobr_3a) вече имаме образуване на конденз между EPS-а и шпакловката (0,029 кг/м2), който се изпарява за 2 дена през лятото.
Като цяло тук промяната не е толкова голяма, колкото в следващият случай и конструкцията си остава безпроблемна.
Във варианта без парна преграда обаче нещата се влошават драстично (вж.izobr_4a). Имаме общ конденз вече 0,997 кг/м2 спрямо първоначалните условия където той е бил 0,027 кг/м2. Той се образува вече в две равнини (а не в една както преди) – между минералната вата и дървената плоча и във вътрешността на стиропорената плоча. Пълното изпарение се извършва за 21 дена. Проблема тук е количеството на конденза спрямо теглото на слоя с минерална вата (166%) и това на дървената плоскост (8,5%), което надвишава много допустимите норми – от 3%.
izobr_3 и izobr_4 описват стандартините климатични условия (от предният пост)

Прикачен файл

izobr_3.jpg izobr_3

Прикачен файл

izobr_3a.jpg izobr_3a

Прикачен файл

izobr_4.jpg izobr_4

Прикачен файл

izobr_4a.jpg izobr_4a
  • 1
  • 2

Тема "Вътрешна изолация на дървена къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: