Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
vasko stanev - помощник
Здравейте,
в момента ми се налага да направя "калкулация" (не съм сигурен за името на вида документ) на ремонт на вилата си, т.е. искам да мога да си предвидя материали според площ, гориво, работа, непредвидени разходи, от другата страна ще са доходите, и резултата да си го разбия по уикенди за да мога да си съставя един колкото се може по-точен план за да няма изненади. Проблемът е, че никога не съм правил подобен вид документ, и съответно гърмя (ремонта още не е почнал, само на ниво "чистене" сме, така че не са загубени пари - засега!). Колкот повече чета в интернет, толкова повече виждам, че това си е цяла наука и няма как да се справя без модел. Предполагам, че за много хора във форума това си е изпитана практика и ако някои може да ми прати шаблонен докмент на лично, който да си попълня и да си изчисля разходите, бих бил много благодарен.

Надявам се темата да е в подходящия форум,
Поздрави.
bagera1 - специалист
Не знам дали има такъв вид документ, но си мисля че ти трябва време и математика. Аз си купих един тефтер и си начертах жилището и размерите на всичко- квадратури и височини на стаи, коридори, тераси, врати и прозорци. Сметнах си гипскарона, паркета и дограмата с точност +/- 5% , само иска да имаш цените на материалите.
Не съм смятал "дребните" разходи като кабели, ключове, контакти и т.н. но като ги сметнеш и тях се получава добра сума.
colyo - специалист
Най-вероятно имате предвид "количествено стойностна сметка" - КСС. В нея се изчисляват необходимите материали и стойността на изработката и монтажа им.
schuldiner - майстор
"Калкулацията" се нарича анализ на СМР и включва сметка за разход на материали и отделно на труд (според обема работа и количеството материали). От Строителна книжарница на СЕК си купуваш съответната книжка (6 лв.) и действаш. Но преди това те съветвам да си намериш учебник (а не някое от булевардните издания на многознайковци) за самата технология на ремонта, за да си изясниш какво и как ще правиш.
Никоя от нормите не е задължителна, нито пък абсолютно коректна, но друга обща база за изчисления няма.
Непредвидените разходи са до 25%, което означава, че колкото е по-точна сметката, толкова по-голяма част от тези 25% ще остане като икономия. На практика ремонтите не могат да се опишат толкова вярно заради неизвестното състояние на сградата и инсталациите, затова при появата на драстични изненади те съветвам да коригираш общата сметка, а не да вкарваш в "непредвидени разходи" - те са за дребни неща и пак се трупат...
housedoktor - майстор
За РЕМОНТ на къща никакви таблици и програми не вършат работа. Аз практикувам така: Подробен чертеж и снимки на обекта с размери и описания на изискваната работа.После сядам с кутия цигари и съвсем спокойно минавам мислено всички предстоящи операции по конкретната къща с конкретните възможни пречки и усложнения.Представям си проблемите ,които могат да възникнат или последствията ако го направя така или по друг начин.Плюсове и минуси на определени решения и т.н .Никога не пропускайте дейности като демонтаж,разрушаване и изхвърляне на отпадък А останалото е въпрос на калкулатор и ценоразпис
schuldiner - майстор
Процесът е следният: вид работа -> норми -> организация -> разходи -> ефективност.
Ефективността да речем не те интересува - не гониш печалба. Искаш да планираш разходите или да си наясно какво те чака като пари. Разходите зависят от организацията на работа, а тя - от необходимите труд и материали (разходни норми), които пък се обуславят от видовете дейности.
В учебник по строителство можеш да намериш какво, как и защо се прави, а също и как се приема, демек кога е готово. Обикновено пише и каква квалификация се изисква, та да прецениш дали е по силите ти или ще ти трябва помощ. Технологиите са описани със съответните точни рецепти, така че е полезно, да не кажа задължително да похарчиш едни 15-20 и повече лв. за това. Обърни внимание на последователността на ремонтните работи, щото има пряко отношение към Организацията на работа. Заб. Нямам впечатление в печатните учебни пособия да се прокрадва комерсиален интерес, т.е. да ти пробутват съмнителни технологии със съмнителни материали заради търговска печалба, както често се случва в нета примерно. Вярно, авангардните решения липсват, но не е голяма загуба.
За книжките на СЕК - ще ти стане ясно като ги разгледаш, нищо сложно. По заглавията ще си избереш подходящите, всъщност след като си определил видовете работи.
Като ти се поизбистрят нещата, ще имаш и идеи за Организацията, а според нея - Разходите.
Това е, дори е просто на теория...
pavkatay - майстор
Коефициента на непредвидените разходи установен от мен е 1.4. :wink:

Тема "калкулация - как?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: