8180 написа: В литературата се упоменава, че вътрешната преграда (бетон) трябва да е по-пароплътна от външната (плочи). Това осигурява навлязлото количество влага отвътре (през зимата) да излезе навън през външното покритие. Паро-.....мембрани се ползват, ако не се изпълнява горното.Съгласен съм с всичко което си написал с малко уточнение ,че плоския покрив не работи като стените - в смисъл не се гледа конденза отвътре или в изолацията. Класиката е преди топлоизолация да се сложи паропреграда понеже хидроизолацията за плоски покриви често е доста пароплътна (а най-лошото е че не си сигурен точно колко).
Проблемът на плоските покриви е че парата по малко се спира на хидроизолацията и прави овлажнени участъци под нея. Те не се виждат отвътре но когато покрива се нагрее рязко разширяват обема си и правят мехури по изолацията и я компрометират. Това явление е масово при плоските покриви от соц времето - дебела битумна изолация лепена с горелка (топлоизолация перлит,керамзит......) която като я разгледаш е на въпросните мехури които от свиване разгъване са се напукали и пропускат.
При сегашните плоски покриви това явление е сведено до минимум(то затова и трудно можеш да намериш таква пароизолация) - самите изолации са други и не толкова пароплътни, топлоизолацията е XPS .......... Това обаче не значи че не е добре да слагаш пароизолация с цел дълговечно и правилно функциониране на покрива (то е ясно че първите 5-10 години не са проблем) - още повече че като наредиш XPS-а върху плочата ти трябва найлон за да не изплува отгоре като налееш замазката за наклон.