• 1
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37
  • 38
  • 45
Тази тема е за мечтатели философи и изобретатели.
Тани - модератор
Хайде да попитаме Хидразин, изсмуква ли се или се отделя! Той е по цял ден между фотоволтаиците! Пък и сам можеш да си отговориш, като сравниш през зимата някой покрив и земята, след снеговалеж. Може да видиш къде ще се разтопи първо снега и слънцето ще започне да нагрява повърхността, а къде ще се задържи повече снега и слънчевите лъчи ще се отразяват обратно в атмосферата (космоса). Ти в какъв цвят си боядиса абсорбера на сушилнята и защо? Само 14% от слънчевата енергия се превръща в електричество, а останалите в топлина, която загрява околния въздух, а не го охлажда! Теорията ти с охлаждането издиша! Не търси под вола теле! Системата в Германия работи и засега може да я спъне само баланса и акумулирането, за продължаване на развитието ѝ в геометрична прогресия! Когато се появи проблема с излишъка на енергия обаче, германците в типичен техен стил, няма да намерят оправдание, а ще измислят решение. Ние също ще ги изкопираме и ще тръгнем след тях, но ... с 10-20 години закъснение!
hidrazin - майстор
Абе тя че не е плодородна, не е. Най-малките камъни са колкото кучешка глава. :-D Освен рози, лавандула и от ония прерийните тръни дето ги търкаля вятъра друго не расте. Ама тръгни към Пловдив или към Ямбол и гледай какво става. Нацвъкани са по хубав чернозем. Даже миналата година гледах към Пловдив едни монтирани направо в изорани ниви.
Въобще у нас тръгнаха по испанския модел - големи и крупни централи само за печелене на пари. Никой не го е6е дребния човечец за сливка. Нито за енергийна ефективност, нито за намаляване на разходите, нито за екологията ... Пък те онези германците повече няма и да помислят да инвестират у нас. :lol: Това им беше - закриват отдела за фотоволтаици и прекратяват всякаква работа и изследвания по тази тема.
http://www.investor.bg/evropa/334/a/bos ... ci,148651/
А иначе ivanovbg вероятно е прав. Няма начин да не оказват влияние на климата и микроклимата. Слънчевата ирадиация вместо да попадне на замята и да се абсорбира от нея попада на панелите. Там част от нея се превръща в електричество и се отнема от дадения район. Другата част се отразява и разсейва във въздуха от самите панели и се отнася от вятъра. Така или иначе не достига до почвата. Какви ще са последствията не е съвсем ясно. Времето ще покаже. Ако има такива изследвания едва ли някой ще вземе да ги каже.
:partyman:
P.S. Тани не сравнявай панели на покрива с такива на открито. Макар и тези на покрив да не се монтират плътно до покрива а се оставя разстояние. :)
Прикачен файл:
Ново Bitmap изображение (4)1.jpg
Ново Bitmap изображение (4)1.jpg (76.31 KиБ) Видяна 2176 пъти
Тани - модератор
Всъщност ти говориш за сравнения! Аз говоря само за такива на покрив, защото само такива съм видял в Германия, включително от птичи поглед! Виж перките са много! Дали ще пече керемидите на покрива или панела върху тях, земята ще получи все толкова топлина. Но пък във въздуха най-вероятно ще се отдели повече топлина от панелите. За разлика от България обаче, те не са концентрирани на едно място, а са разпръснати на хиляди места. На 100-200 покрива, се падат по един непълно покрит с панели, така че вероятността да повлияят на климата е нищожна.
ivanovbg - майстор
Не си прав. Искаш да кажеш че шарената сянка не е сянка :)
Да си представим нещо по малко, например един панел за топла вода с бойлер под него. Да предположим че той е Германия, а количеството добита топла вода в бойлера е топлината абсорбирана от земята. Сещаш се че само прах да има върху него и ефективността му пада. Праха са фотоволтаиците. Представи си че е бойлера няма топлоизолация - като земята. През деня все по малко енергия ще се натрупва в него защото загубата на топлина е почти константа и всяка сутрин ще започва да грее водата от все по ниска температура. Като цяло средната температура на бойлера ще падне.
Основно електроенергията, с тези енергоспестяващи технологии се превръща в движение и светлина. Топлината получена от електроенергията е загуба и гледа да се избягва максимално. Погледни термопомпи, енергоспестяващи лампи и .... Особено ако я изнасяш добитата електроенергия от страната ...

Ветрогенераторите са другото зло. Като цяло отнемат от енергията на движението на въздуха. Скоростта пада, особено в приземния слой. От една страна е добре - имаме си завет, но... Знаеш ли че растенията основно се хранят с въздух? По точно с въглерод. За съжаление въглеродните емисии са малък% от състава му. Вятърът е основния хранител на растенията. Затова парници и оранжерии трябва да се проветряват редовно. Просто въглерода във въздуха става малко и въпреки торовете, топлината, водата и светлината растенията не могат да растат.

Та всичко има значение и с времето се натрупва.
Тани - модератор
Не знам защо отново се опитваш да търсиш под вола теле. Дори не знам каква ти е целта, която искаш да постигнеш с доказването на вредата от фотоволтаиците и перките и омоловажаване на предимствата на собствено придобитата енергия и намаляване на влиянието на посредниците на енергийния пазар, които се явяват паразити. Нека обаче засега уточним техническата страна, а после ще се върнем на мотивацията ти да си даваш задника на възможно най-много места.

1. По какъв начин се променя сянката на една сграда, ако монтираме на покрива и някакви панели?

2. Ако сложим една черна ламарина на половината от покрива, коя половина на покрива ще отдава повече топлина в атмосферата?

3. Ако заменим ламарината в предишния пример с фотоволтаици, кога ще се отдели повече топлина - ако са свързани и произвеждат максимума ток или ако въобще не са им свързани кабелите?

4.Нека на една траба сложим в единия край вентилатор, който да духа през нея.Има ли възможен вариант, в който да препречиш въздуха да спре с други перки с пропорциите на перките на вятърните генератори?
5. Наистина ли смяташ, че може да си охладиш стаята, като сложиш от вътрешната и страна фатоволтаици, които да отнемат от топлината на стаята докато произвеждат ток за съседите? Бързай да патентоваш идеята , докато някой друг не се е сетил. Ето още една работеща идея за Направи сам енергетика.
ivanovbg - майстор
Не търся под вола теле, просто се замислих като попаднах на един сайт за наводненията.

Реално погледнато все ми се струва че съм прав. Примерно да вземем една оранжерия с площ 100м2. Да предположим че слънцето вкарва в нея средно по киловат на квадратен метър и за деня(10часа) влиза топлина 1 мегаватчас. Ако я покрием с слънчеви панели под найлона те ще изнесат при 25%КПД - 250 киловатчаса електроенергия. Значи в самата оранжерия трябва да останат 750мегаватчаса за да я греят. Но ще са и доста по малко защото си виждал как блестят панелите от въздуха. Де факто си мисля че поне половината енергия от слънчевите лъчи се връща обратно към него и напуска земята. Така че в оранжерията няма да остават повече от 200-300мегаватчаса.

Нали знаеш защо сняг има и посред лято по високите места? Снега отразява до голяма степен слънчевите лъчи и държи под него земята студена. Същото правят и панелите. Една част отразяват,друга е правят на ток и я пращат на някъде. Лошото е че снега малко по малко се топи и в края на краищата изчезва, но панелите стоят целогодишно. Да не говорим, че когато има най голяма нужда от топлина - зимата , слънчевия панел я връща обратно в небето.

Хидразин може да каже дали нарочно не ги правят да отразяват по голямата част от инфрачервените лъчи за да не се нагряват толкова. Нещо такова бях чел някъде, но е възможно и да не съм прав и спомена да е погрешен. Нещо не мога да им намеря характеристиките на поглъщане и отражение.
stivemaster - майстор
Да имаш теория е едно (в случая добре щеше да е - геофизична) и съвсем друго е да се пробваш, според мен с меко казано спорното прозрение, че енергийно съоръжение намаляващо въглеродните емисии, се отразявало на топлоенергийния баланс на земята под него или пък на скоростта на вятъра ...... :lol: ,ей това е найстина развеселяващо.
Истината, всъщност се нарича ГЪЛФСТРИЙМ колега Иванов, няма да ти слагам линк, намери си и прочети какво представлява, как действа на климата на западна европа и скандинавските страни и какво се случва с него напоследък.
Същото мисля и по отношение на схващанията ти за консуматорството ,забогатяването и т.н.
Защото едно е консуматорството в неговата същност, а именно - увеличаването, не на количеството на стоките, а на качеството и разнообразието им !!! Съвсем друго е американското разбиране за това, че ако колата ти гори 40/100 бензин ,със закупуването и подпомагаш американската икономика !?!?Теория характерна само за държава ,политикономически демагог, интервент и агресор.
Парите в една капиталистическа икономика колега, изобщо не са в равновесие (парична маса и стокооборот),това може да е така, само в една мъртва икономика, като нашата.
Да дам ли едно линкче с икономическа лекция ? Ето.

ПП Това е просто мнение колега Иванов, нямам за цел да влизаме в конфронтация, не влагам някакви лоши чувства в това.Просто за да има смисъл темата и да не се измества в някаква странна посока, се почувствах длъжен да направя тези уговорки.
ivanovbg - майстор
И аз не влагам лоши чувства. Просто опитвам да разсъждавам защото четох и за него. А и като се замислиш при евентуално застудяване ще имаме нужда от всеки ват слънчева топлина и ще е грехота да я ползваме за ток.
2v6 - майстор
ivanovbg написа:
... Ако я покрием с слънчеви панели под найлона те ще изнесат при 25%КПД - 250 киловатчаса електроенергия...
Абсолютно си прав - фотоволтаичните панели намаляват нагряването на земята.
Ако в достатъчна степен се наслагат фотоволтаични панели по покривите ще се реши проблема с глобалното затопляне :idea:

Ако на южен прозорец се постави вместо сенник фотоволтаичен панел, лятно време ще се намали значително консумацията на електроенергия за охлаждане на стаята :idea:
stivemaster - майстор
Опитвах се да кажа, че мощта на "студеното", идващо възходящо или низходящо от океана, заради смущенията и като че ли спирането на Гълфстрийм е толкова голяма, че локалната грижа от засенчване на някаква, каквато и да е площ ,а тя в случая е незначителна е просто несъстоятелно.
  • 1
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37
  • 38
  • 45

Тема "Направи си сам енергетика" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: