Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Сфазирането на 20kV,става с фазиращи щанги.Двете Щанги са свързани с кабел и на едната има фазоуказател (или лампа).Единия край на щангата се долепя до единия край на кабела или каквото и да е там който искаме да сфазираме,а другия към другия кабел.За да са сфазирани,лампата не трябва да свети.

Прикачен файл

untitled.JPG
untitled.JPG (19.58 KиБ) Видяна 7109 пъти
Orlio - напреднал
някой ще обясни ли по точно термина СФАЗИРАНЕ :?:
Милен - майстор
Orlio написа:
някой ще обясни ли по точно термина СФАЗИРАНЕ :?:
Свазиране означава фаза R на мрежата да съответства на фаза R на генератора, аналогично и за другите две фази. Необходимо е при включване в паралел на генератор към мрежата за да не се получи късо съединение. Най-лесния вариант е с пробна лампа както е показано по-горе на схемата да се намерят две по две фазите между които не свети.
krasiorocknroll - специалист
Аз използвам синхронометър :wink:И мисля че принципа е един и същ.
Последна промяна от krasiorocknroll на вт фев 19, 2008 8:22 am, променено общо 1 път.
romanpm - майстор
Доколкото се знае оборотите на генераторите , било ВЕЦ ТЕЦ или АЕЦ се синхронизират по някакъв известен начин , а тук става въпрос за вятъра , което е доста променлива величина за разлика от това да гледаш синхроноскопа . :-D
romanpm - майстор
romanpm написа:
Доколкото се знае оборотите на генераторите , било ВЕЦ ТЕЦ или АЕЦ се синхронизират по някакъв известен начин , а тук става въпрос за вятъра , което е доста променлива величина за разлика от това да гледаш синхроноскопа и да вдигнеш шалтера , става въпрос за автоматика .Каква е тя ?Как става " номера "! :-D
Johny - майстор
romanpm написа:
Доколкото се знае оборотите на генераторите , било ВЕЦ ТЕЦ или АЕЦ се синхронизират по някакъв известен начин , а тук става въпрос за вятъра , което е доста променлива величина за разлика от това да гледаш синхроноскопа . :-D
Оборотите нямат никакво значение. И при ниски и при високи обороти честотата и напрежението трябва да са постоянни, т.е. качествена енергия. Ако не отговарят - се изключва от паралел. То си има и апаратура дето следи тези параметри.
Гледам дописал си. Само че това са твърде сериозни неща и се правят проекти, които не са за форум/прекалено лекомислено е/. За обща култура - става.
pavelari - майстор
освен това тук на дневен ред идва управлението на синхронни генератори /перката на "вятърната мелница" най-често задвижва такива генератори/. изравняването на напрежението и честотата с мрежовите става с помощта на:
-промяна на възбудителния ток - използват се пропорционално интегриращи регулатори /PI - регулатори/, които включват на т.нар динамични звена и реостатни или тиристорни блокове с които се променя възбудителното напрежение /респ. ток/ като функция на изходните параметри на генератора.
-въздействие на въртящия момент подаден на ротора на генератора.
Определено бих могъл да изкарам някой и друг ват от вятъра, но хората вече са поусъвършенствали методиката.
Като компоненти - като черни кутии които се монтират без специални знания по електроника а по скоро е въпрос на обучение и добра подготовка с инструкции. може би вече се предлагат всички елементи на една такава система, но тук е необходима консултация с опитен монтажник на такива системи.
engineer - специалист
Генераторите, които са най-разпространени в Североизточна България са АСИНХРОННИ с мощност 400 и 630 kVA. Не могат да работят самостоятелно, а само в паралел с енергосистемата. Сфазирането се състои в това да се уцели Фаза R на генетарора с фаза R на Енергосистемата, съответно фаза S --> фаза S, фаза Т --> фаза Т. В противен случай генератора става електродвигател и служи за това да създава вятър в световното пространство. Но това се установява едва след включване на генератора в паралел и става с няколко A-V измервания.

Оборудвани са с кондензаторни батерии, тъй като при всички режими и мощности консумира реактивна енергия. Процеса се следи от компютър, който следи около 50 параметъра като: U на мрежата, P, Q, cos fi на трите фази, скорост и посока на вятъра, следене на пориви, въртене на кулата по азимут, превключване на полюси (4 при скорост 5-15 м/сек и 2 при скорост над 15 м/сек), система за ранно предупреждение за буря (радиовръзка), разположена на около 3 км североизточно от кулата, и още няколко неща свързани с механиката и хидравликата на ротора и елероните.
romanpm - майстор
И като знам как се борих заради вятъра с вратата на гаража докато не се изкърти пантата ](*,) , ми идва да запитам , а няма ли по 1-2 кwt генераторчета :bulb: та да си икономисваме годишната ел. енергия :)

Тема "СФАЗИРАНЕ НА ФАЗА ОТ ВЯТЪРЕН Г-Р" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: