• 1
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
  • 78
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Evgeniy - майстор
Между другото, ако имате изгорели енергоспестяващи лампи в тях има и грец и кондензатор. Стига да са със сходна мощност може да се ползва тази част от платката.
2v6 - майстор
Evgeniy написа:
Eто класическа схема, не гледай стойността на кондензатора. За нашите цели от 22 до 100 мкф е достатъчен.:
Изображение

C2 ; C3 са за подтискане на смущения. Аз на практика съм ги пропуснал, както и C5.
Все пак да предупредя, че това си е с директна връзка с ел. мрежата и трябва да се работи с повишено внимание заради високото напрежение.
За какво е тази схема :?
brad4edat - специалист
Привет :)

Днес направих плафона с диодите 3014, които уж ги дават от 900-1200Lm. на метър. Направих два кръга по 20 лентички с 6 диода на лентичка. Напрежението след греца без филтриращия кондензатор го замерих 211v, но сложих един 400v/ 10mf и напрежението се вдигна на 274v, което явно ще наложи да добавя още лентички на всеки кръг, или просто от единия кръг ще прехвърля няколко от лентичките, а другите ще ги изключа. Аз до колкото знам диодите не ги плаши много напрежението а големината на тока. Ето данните за този тип диоди 3014 - http://www.apt-hk.com/upload/201371816831668.pdf Така както свети сега с двата кръга диоди е много силно, сигурно към 120-130w обикновена крушка. На мен ще ми трябва да свети колкото 90-100w крушка. Един кръг с 25 лентички ли да направя, или да добавя и към двата кръга по още 5 лентички, какво бихте казали?:) Под диодите съм облепил целия плафон с едно доста здраво изолационно тиксо-лента, за всеки случай, да няма заря :)
Прикачен файл:
2014-03-29 19.37.29.jpg
2014-03-29 19.37.29.jpg (71.41 KиБ) Видяна 2100 пъти
Прикачен файл:
2014-03-29 19.49.16.jpg
2014-03-29 19.49.16.jpg (101.3 KиБ) Видяна 2100 пъти
пс. Доста си понагрейва плафона така, сигурно към 50-тина градуса :-D Явно ще се наложи да ги преправя само на един кръг с поне 25 лентички, но ме притеснява, че ще свети доста слабо така, иска ми се поне на 90w крушка да се равнява светлината. Обичам да ми е светло. :lol:
Evgeniy - майстор
Според мен поне 2 по 28 трябва да постигнеш за да не грее; както беше казано високата температура намалява живота на диодите.
brad4edat - специалист
2x28 диода, няма ли да вдигне общата мощност на лампата и да грее дори повече от сега? Тая лента нали я дават 12w на метър, аз съм вкарал 2м. лента в нея, което да предположиме, че се равнява на 20-24w общо ( не съм го замервал с мултицет все още).
Ако ги презапоя на 1x30 диода, няма ли да грее по-малко и да свети малко по-слабо от сега, че имам чувството, че някой заварява в стаята. :lol:
fox_vt - майстор
Тиксото което си залепил под лентите не е добра идея при толкова мощна лента.Самата лента си има достатъчно добра изолация но ако искаш след греца монтирай един стъклен бушон според тока който дърпаш да си спокоен.Самата ламарина на плафона може да се нагрява стига самите диоди да не са много горещи,все пак самия плафон играе роля на радиатор.
brad4edat - специалист
Знам за тиксото, че не е много препоръчително, ама реших за сметка на безопасността да намаля малко термопроводимоста. Тя лентата си има изолация под нея, но изолацията на тая лента е доста по-тънка отколкото при лента тип 3528, когато погледнеш под нея се виждат изходите за запояване, та за тва сложих и тая сива лента по целия плафон. Днес ще я преработя на 1х30 диода да видя как ще свети и колко грее, пък и тия 274v след кондензатора не са желателни за тая бройка от 20 лентички :)
brad4edat - специалист
Нищо не става с комбинация от 1х30 диода! Може и да е добре спрямо волтажа след кондензатора (274v) но свети колкото 60w крушка сигурно, което е крайно недостатъчно, поне за мен.
Комбинацията от 2Х20 диода пък е много ярка! Предполагам се равнява на 120-130w крушка, идва слаба спрямо напрежението след кондензатора и диодите си понагрейват в повечко.

През седмицата ще си взема 3 метра нова лента и ще направя плафона наново с комбинация от 2Х24 диода и това ще е. Хем ще свети като хората, хем малко ще понамалее греенето на диодите, надявам се :?
fox_vt - майстор
Сложи по голям кондензатор да достигнеш поне 300 волта и може да стане таман за 30 броя.
brad4edat - специалист
Сега шунтирах 6 от лентичките и стана 1х24 диода, пуснах я и светлината е идеална, колкото на една 20-23w енергоспестяваща крушка, предполагам 80w обикновена. Само да поизчакам да проверя как е греенето. Иначе 24лентички х 12v на лентичка = 288v Даже има 10v запас, но по принцип за диодите е важен тока през тях, не толкова волтажа.

пс. Сега съм със 10mf/400v кондензатор, как да сметна или колко голям като капацитет кондензатор да сложа за да достигна 300-330v, та да си препоя обратно тия 6 лентички дето ги шунтирах сега, че в моето село няма от къде да си купи човек такива елементи и е малко сложно набавянето им. Иначе сега светлината е идеална, нито прекалено светло, както беше вчера нито като 60w крушка. Свети колкото 23w енергоспестяваща която беше преди. Диодите взеха да отделят и топлина, но е в рамките на нормалното и допустимото, пък и самия плафон му лепнах 3 6мм краченца за да има малко разстояние между него и тавана, та да има циркулация на въздуха.
Много е важно когато си разполагате лентичките да се съобразите с това че диодите все пак са насочен източник на светлина (120*) а не излъчват като другите крушки на почти 360*. Трябва така да залепите лентичките, че част от лентите или половинките от тях да излъчват почти директна светлина настрани към стените! Иначе ще имате лошо и насочено разпределение на светлината - директно в пода, а тавана ще остане в сянка :lol:

Ето как ги разположих лентите днес :)
Прикачен файл:
2014-03-30 15.54.03.jpg
Прикачен файл:
2014-03-30 15.54.19.jpg
Прикачен файл:
2014-03-30 16.33.13.jpg
  • 1
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
  • 78

Тема "Направи сам LED осветление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: