• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 17
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
rosso666 - специалист
Искам да ви попитам може ли свързването на отделните ли колектори да го направя с градински маркуч 1/2 пък вече към помпата и бойлера ще използвам каквато трябва тръба.Това ми се налага защото щуцерите които съм намерил са за градински маркуч.
Да се използва стъклопакет(двоен) от PWC или AL.дограма мисля че не е много удачно защото тежи адски много и става малко безсмислено ,аз лично започвам да се замислям за няква прозрачна пластмаса.
Колкото до цената на купешките слънчеви колектори -Да за 200 кинта ще си намериш и ще ти върши работа ,НО те са само 1.8кв.м. ако имаш бойлер над 80литра нещата (цените )отиват на дебело.За 120 литра (аз съм с такъв) цената на колекторите започва от 500 леева .Така че аз ще съм на далавера ако за около 100 кинта успея да сиь направя колектор който да покрива нуждите ми.
По изчисления 4 мои колектора имат нагреваема площ около 3кв.м. ,а за моя бойлер трябват около 2.4-5кв.м. нагреваема площ.
lov - майстор
Не искам да убивам ентусиазма само те информирам. Точно две панелчета по 1.8 квадрата ти са идеални за твоя 120 литров бойлер. Иначе опитай се да избегне болтове и гайки като ги замениш с медни нитове.И вообще всякакви гумени уплътнение. Сега добре но после ядове щото стареят бързо.А за да не слагаш дистанционери направи си едно приспособлени за да направиш на ламарината малки полусфери на равни разтояние. По нашия край му викат дилаф по други маша. Та на едно такова нещо в краищата заваряваш една голяма съчма Ф30мм някъде и една пак голяма гайка. И пердашиш с чука с така направената матрица. И после на местата на контакт на двете ламарини занитваш. Е аз ползвах електронитоване щото имам с какво но пробвано е и с нитове от приятели и става. Като оформиш нита с главичар си става пълна херметизация.
Ако е за времянка става и с маркуч да ги вържеш но да не е полиетиленов щото ще стане на ластик от температурата. В зората на самоделките съм карал с такъв дори няколко години, докато се одърви и почна да се пука сам. За пластмасите си го избий от главата. Поликарбонат уж с УВ защита за няколко години помътнява и почва да се троши. На разните му козирки става но подложен и на температура нещата стават по други сложен на панел. Слънцето и вятъра ме прощават. Дори стъклата почват да се матирват от прахоляците дето вятъра разнася.

Относно термосифонната система. Да наистина изглежда по евтина спестяваш си контролера и помпата но почват другите проблеми. Охлаждане пак заради същия този термосифонен ефект. То със същия на система с помпа видях зор как да се преборя а тука не ми се и мисли. Първите ми опити бяха точно с такава система дори на покрива още ми стои един бойлер с мантел който ползвам пак но вече за друга цел, като резервоар за вода и комай за допълнителна тежест за укрепване на конструкцията на панелите. :lol:
Такава система безспорно работи но при много голяма дължина на трасето както при мен още 3 етажа си е голям кеф като врътнеш кранчето и да чакаш 2-3 минути докато дойде топлото. Пробвах и с варианта да пълня друг боилер но термозагубите си оказват влияние. То и с външния бойлер нещата не са по розови. Иска си яка изолация и колкото да да е добра система против замръзване и пак риска да замръзне зимата си е голям особено на захранващите изводи. Тоест по добре да се източва зимата. И другото което не не никак маловажно хидроизолацията. Налее ли се изолацията веднъж с вода нема оправия докато не го изтърбушиш за да изсъхне.
fox_vt - майстор
alsted написа:
Това, че ти не си послушал професионалистите и си се набутал, не означава, че друг няма да си го направи за без пари. На колегата rosso666 материалите са му съвсем без пари. При nikolovvd нещата са "имам копче, та реших да си ушия балтон" ... :-D но ентусиазма не е без значение. Още повече споделя тук - може би някой ще му даде идея да мине и по-тънко ... от твоите 1200 лева :) Ако си забелязал тази тема е посветена на един особено прост начин за пренос на слънчевата топлина до бойлера - без абсолютно никаква автоматика и всякакви сложни съоръжения. Освен по-ниската начална инвестиция и амортизационните му отчисления ще да са по-ниски?
Относно качеството:
filmatoplo написа:
Точно си го направил оня ден -ремонтирах един оригинален панел , пълна смешка устройството му :wink: беше се пукнал от замръза.
Айде стига глупости :wink: набутал съм се хахха това е цена за цялата система-бойлер сам ли ще си направиш а тръби а помпа стига приказва само ей така.Аз съм доволен от това което съм направил не се оплаквам.За тая система ми искаха на д 2000 лв и то без бойлер аз я правя на половин цена САМ.В стила на форума.Пак да се повторя нека колегите да си направят сами колекторите щом им излиза по евтино има файда но да си го правиш сам и да ти излезе по скъпо това не можеш да го проумееш ти че е тъпо.За замръзналия колектор остави самоделката с вода зимата и ела ми кажи напролет дали е оцеляла. :lol:
rosso666 - специалист
КОлеги имам проблем!!!! гимената лента която използвах (вижда се на снимките ) е свършила (спряно производство) :axe: ,а на мене ми трябва такава лента за още един колектор.... с какво предлагате да я заменя. Чудя се с клингерит дали е удачно???(дали няма да се разпадне от водата и глюкола).Искам да питам колегите до колко градуса е стигала водата в слънчевите ВИ колектори в най-добрите случаи.
Колега "Лов' много благодаря за споделената информация ,но заготовките за колекторите са подготвени и не ми се сменя производствената технология :razz: .Относно тези гумени уплътнения дето съм ги замислил -да стареят колко да стареят-ако издържат поне 3-години ще съм доволен.До тогава я камилата я камиларя.
Използвам болтове защото ми се струва по-здраво стягането .(а и нямат поп нитачка)
иначе благодаря
поздрави.
fox_vt - майстор
А клингерит може да стане ама дали ще уплътни добре по краищата.Иначе за разделителните вътре нямаш проблеми все пак се ползва за гарнитури на двигатели работещи с антифриз.Защо по краищата не ползваш 3 мм метални шини намазани със силикон двустранно то така или иначе няма да има никакво налягане там освен ако е термосифонна но и такава да е налягането ще е малко.Само че искам да ти напомня че така както е на снимките панела ти няма да можеш да го обезвъздушиш,трябва да е завъртян на 90 градуса.Иначе каква мислиш да ти е системата термосифон или с помпа?При това изпълнение ми се струва че ще работи много добре водата ще е като в панел на бош по малко от литър.Но тръбите към бойлера трябва да са максимално тънки че като ти гледам изводите не е на добре.
rosso666 - специалист
По краищата е с гума 3мм дебела намазана със силикон от двете страни .Всички 4 панела съм ги нантирал със гумена лента но не ми стигна за последния панел да сложа по средата както е на снимките .
Преюз тази гума по средата на панела ще преминават болтове и от двете страни на ламарините ще са пристегнати със винкели.(да не се раздуе от налягането) http://rosso666.snimka.bg/experiment/sl ... 7.32918869 За това питал с клингерит намазан от двете страни със силикон дали ще пропуска през дупките за болтовете.То за това беше най добре гума ама като не се приззвежда вече...Днес в баумакс видях градински маркуч но с диаметър като на пожаникарските само че гумен дали ако го нарежа на ленти ще върши работа.Аз затова питам до колко градуса стига водата в такава соларна система.Системата ще е със помпа и редуцир вентил затворен тип.Обезвъдушаването мисля да става чрез автоматичен обезвъздушител в най-горната част на колектора.
Тези щуцери на снимката са сменени такива на 1/2' и такъ размер мисля да е като цяло цялата система .
СИликона е на церазит FT-нещо си.... издържа на температура от -40 до 80 градусацелзии много издръжлив го водят(ДАНО)
lov - майстор
Ами максималната която съм стигал е 100 градуса :lol:
А днеска си напомпа до 78 хем че слънцето малко лабавичко го дава. :razz:
fox_vt - майстор
Сложи някой по температурно устойчив силикон.То хубаво че ще имаш автоматичен обезвъздушител но в позицията показана на предните снимки няма да се обезвъдуши по никакъв начин.Виж то може да е късно но ако трябва разглоби панелите вземи гумените ивици и ги слагай само по краищата на панелите а в средата слагай клингерит там няма значение дали ще уплътнява добре даже и силикон може да не слагаш там.Те са само за да се насочи водата в определена посока налягане върху тях няма.
rosso666 - специалист
Колега лов аз не разбрах с какъв вид колектор си??И какво се прави когато водата подмине 100 градуса ???
lov - майстор
Две турски алуминчета и 120 литров болер. viewtopic.php?f=10&t=38028&p=526486#p526486
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 17

Тема "Слънчев колектор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: