• 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 31
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
filmatoplo - майстор
:? Това вярно ли е което чета .
syncho - майстор
filmatoplo :) кое по-точно? :)
filmatoplo - майстор
:) Не е свързано с вашите постове Сънчо и Лазар , мисълта ми беше че не трябва да има такива нападки във форума , ако колегата иска да вземе отношение по въпросите на отопление с пелети -моля нека сподели опит лошо няма :) , но с нападки не е хубаво .Аз не се заблуждавам че нещата са спрели развитие и знаем всичко , непрекъснато се усъвършенстват , ако една камина или котел са били номер 1 по кпд днес -утре излиза нов модел с още по добри показатели , нямам време да зная всичко ново , затова контактувам и тук с колеги точно за да обменя информация и опит . :)
choko - специалист
Какви са недостатъците на по качествените българските камини с водна риза и кои са марките които заслужават внимание?
Какво е нужно като допълнителна окомплектовка към тях и колко приблизително е този допълнителен разход в сравнение с напълно окомплектованите.
Кое от окомплектовката е нужно за нормална работа, кои екстри заслужават внимание?
LazarGanev - "Велик майстор"
choko написа:
Какви са недостатъците на по качествените българските камини с водна риза
Кои марки имаш предвид?
choko - специалист
LazarGanev написа:
choko написа:
Какви са недостатъците на по качествените българските камини с водна риза
Кои марки имаш предвид?
Не съм запознат, Моля, да споделите ако наистина има качествени бълраски камини.
LazarGanev - "Велик майстор"
Ами аз не знам, не мога да препоръчам. Пелетни котли има качествени, горелки има качествни, топловъздушна камина също мога да препоръчам, но пелетна не мога. Който може - да препоръчва.
choko - специалист
Моля, специалистите и търговците да разяснят следните въпроси:
КАк да измеря тягата на комина ?
Какво представлява профилактиката на камината и каква е цената на услугата?
Нужно ли е подаване на въздух от вън за добър микроклимат в помещението?
Кои от частите определяте като консуматив и какви са цените им?
Какви са приблизително цените на най- често поврежданите части ?
Какво е нивото на шума при работа на камината чува ли се нещо при работата и?

Моля, онези които използват камини да споделят модела си ако решат да споделят : на какво време приблизително се налага почистване на стъклото, почистване от пепел и как бихте определили шума от работата на камината?
jabata - специалист
Като любител, а не професионалист който се занимава с търговия или нещо подобно ще ти дам отговор само на някой от въпросите.
Тягата на комин можеш да я измериш с Микроманометър, защото нормалния точността му е много груба за тези малки налягания които има при комините, и тягата се измерва както при топъл, така и при студен комин(стойностите са различни). Но за съжаление много от "майсторите" даже не са и чували за такова нещо, и при инсталация гледат комина, височина и сечение и така действат, но да не забравяме че това не е достатъчно, защото тягата много зависи, измазан ли е комина отвътре и колко е плътен. И да не забравяме че тези груби сметки с размерите не включват номера на БашМайстора и шапката на комина, което за съжаление е много често срещано явление в къщите, а не е само от филма. Но точни замервания може да ти направи само един добър специалист а не гаражен майстор. За съжаление аз много съм си патил от инсталатори водопроводчици, които гледат и казват достатъчно е. Докато в един момент не дойде един истински майсор, замери и каза този комин има някакъв проблем. Тягата е много по-малка от тази която се очаква да има при тези размери. Но специално при пелетните камини не е необходим комин, а само димоотвод, защото извеждането на газовете става принудително.

Профилактиката на камината представлява едно обстойно почистване на цялата камина, димогарни тръби, и т.н. както е преглед на всички детайли като например уплътнения, реглаж на вратичката (ако се налага).. За цените вече самия инсталатор може да ти каже точно колко струва.

Необходимо ли е подаването на въздух отвън за камината, зависи много от помещението където е инсталирана. Но като цяло е добра идея, защото самата камина тегли от кислорода в стаята, така че е добре да имаш приток на въздух отвън. Повече по-този въпрос има в документацията на камината, където пише какъв е минималния обем от въздух, необходим за да работи камината. Под това е абсолютно задължително приток на въздух отвън. Но като цяло винаги е желателно.

Нивото на шум, има го също в документацията. Но там е дадено в децибели. Които на хората малко им говорят, затова ориентировъчно, това е по-малко от духалка. Т.е. незначително. Изключая случаите, когато вентилатора на камината работи поради някакви причини на максимална мощност, когато шума си е колкото духалка. Но общо относно шума, такъв вид уред е подходящ за дневна, а не за спалня.

Що се отнася до частите, зависи. Може и да не ти се наложи да прибягваш до тях. Има случаи когато качествени камини, котли и горелки си работят по 5 и повече години без да се пипа нищо.

Сега от опит с моята камина (Равели), бих казал че я чистя на 3 до 7 дена веднъж (непрекъсната работа) и съответно стъклото тогава го забърсвам. Иначе стъклото започва да потъмнява отстрани като постепенно потъмняването върви към средата, и след 2 дена работа обхваща цялото стъкло, но пак се вижда какво става вътре. Вече към 7 ден, е много трудно да видиш горенето и силата, което ти напомня че е време за чистене. Нивото на шум е много ниско. Но при задръстена камина вентилатора работи на максимална мощност, и тогава шума е като от духалка.
jabata - специалист
zaid написа:
Жабче имаш още мнооого да четеш, че да пораснеш голяма Жаба.
Минималната мощност на 21 кв. камина (Според MCZ) e 4.4 кв./H2O-3 кв/, а минималната мощност на 11.6 кв. e 3.6 кв./H2O-2.5 кв./
Наистина ли смяташ, че разликата от 3.6 до 4.4 има значение ?????
Колега, нито искам да се заяждам, нито да обиждам някого. Само ще кажа, че когато говоря нещо, то е на базата на опит, и четене на документацията. Сега по темата дали между 3.6 и 4.4 KW има разлика. Естествено че да. Много зависи от това какво се отоплява. Защото ако 3.6 KW са ти достатъчни да поддържаш температура на водата 65 градуса, то 4.4 вече ще дойдат в повече и водата ще се вдигне на 70 и отгоре градуса. Иначе самата камина никога няма да прегрее, защото автоматиката ще я изключи. Под прегрее имах в предвид ще работи на ненужно висока температура. А иначе дали има разлика или не, пробвай да затвориш единия радиатор и ще видиш ефекта. Пробвал съм го при мене, като затворя единия радиатор (0.9KW) и водата постепенно се вдига, като след 10 часа тя е 75 градуса, и тогава сложих край на експеримента.
  • 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 31

Тема "Камина на пелети с водна риза" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: