Най - вълнуващия въпрос зимно време.
LazarGanev - "Велик майстор"
Разбира се, че е така
stoyanstoyan - специалист
Някой може ли да каже ,при еднакви параметри на котлите ще има ли разлика в разхода между български и вносен такъв котел.(все пак цената при някои модели е почти двойна и нагоре)
syncho - майстор
Да разбира се :) Разликата е в начина на сертифициране (получаване на параметрите), ако изобщо имат сертификат българските, защото не малко от тях просто дават данни на база сметки. Също така при едно сертифициране се взима в предвид количеството фини прахови частици и се мери при определено количество от тях.

Също така им разлика в така наречените "екстри". Примерно защитите при българските в повечето случаи са доста по-малко - има защити по ниско и високо налягане на водата (електронно), защита за ниска тяга на комина, защита за обратно горене, защита по температура в бункера, водната риза (на две нива), и стаята, защита за отворени врати (на котела/печката), предпазен клапан по налягане и температура и т.н. Освен защитите има и примерно допълнителни неща като автоматично почистване на потата, автоматично почистване на димогарните тръби, вентилатор за изходящите газове, автоматично запалване, модулиране, седмичен програматор, помпа, разширителен съд, дистанционно управление (не особено важно, но го има), така наречените "турбулатори" в димогарните тръби за забавяне и завихряне на изходящите газове и още, които в момента не мога да се сетя.

А и не като последно материалите (стоманата, чугуна и т.н.) като качество и количество имат и различна цена.

Така, че общо взето не е като да няма разлики.
Strahil - специалист
stoyanstoyan написа:
Някой може ли да каже ,при еднакви параметри на котлите ще има ли разлика в разхода между български и вносен такъв котел.(все пак цената при някои модели е почти двойна и нагоре)

Стояне котел с горелка не е основния виновник за разхода ти ,а това са топлозагубите ти.Да не навлизаме в детайли ,но най общо горелката ти управлява горивните процеси в котела .Така че в зависомост от топлозагубите/при по студено време са по големи/ трябва да съобразиш и моментната мощност на горелката .Другото важно нещо е КПД-то на котела /някъде бях срещал на горелката - това са пълни глупости/ .
+ сега видях какво е написал сънчо - гледай тези поне които имат сертификат/издателя също е важен ,все пак това е независима лаборатория която да потвърди данните на производителя/
stoyanstoyan - специалист
Бихте ли ми дали линк към одобрените котли в германия
syncho - майстор
Търси тези сертифицирани в Австрия. Там са най-строги сертифициращите органи. Ще потърся някакъв линк, но не мога да обещая, че ще намеря.
p_delin - специалист
Stoyanstoyan, погледни страницата на Екоефект, техните котли са сертифицирани за Германия , аз съм с такъв и съм довоен.
vrangelov - специалист
stoyanstoyan написа:
Бихте ли ми дали линк към одобрените котли в германия
Списък на автоматично пълнени съоръжения на биомаса имащи право на подпомагане. С други думи, котлите от които се поучават субсидии. :)
Никъде не видях, че да си вземат немците парите, всичко трябва да мине през банката, като кредит. Може и да съм пропуснал. :lol:
Нека някой, ако има под ръка, да даде линк за Австия. До колкото съм запознат, там вече нямат право на подпомагане.

Поздрави!
stoyanstoyan - специалист
Благодаря за информацията.

Излиза ако съдиме и по точните модели които са дадени(изключвам тези над 10000лв),вариантите са ponast kp,kostrzewa mini и twin bio и orlingo 100.

Тема "Котел на пелети?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: