• 1
  • 2
Напишете въпрос свързан със санирането.
prascho - майстор
имам един такъв въпрос. Какъв е жизнения цикъл при правилно положени системи с вата и стиропор. Ватата я дават, че не старее и реално издържа жизнения цикъл на сградата, докато живота на стиропора е от 15 до 20 години в статиите. В този случай не е ли по-добре да се вложат малко повече пари и да се направи изолацията с вата отколкото със стиропор??????Практически системата с вата е вечна. Има ли истина в тези твърдения???
prascho - майстор
Абе гледам сериозно на това, готов съм да дам повече пари и да го направя с вата и мазилка пък ти се смееш. Дайте по-сериозно моля.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Emi смея се! Ватата си е вечна. какво питаш???
prascho - майстор
Питам за жизнения цикъл на стиропора. Накрая ще взема да се откажа, без това съм стресиран от майка ми, която не иска да разваляме хубавата вечна варово-циментова мазилка.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
ОК. Външната мазилка на къщичката ми е от 1932ра година. Ок сие, с изключение на кърпено под единия улук. Вътрешна изолация само на външни стени. Преди години нямаше избор на материали и една стая е със стиропор. Има ефект откъм отопление. Има и много влага.
Което е със вата си е ок.
Относно избора на вътрешна или външна изолация и прословутия акумулиращ ефект. Елементарната физика ми казва, че КПД на акумулатор е по-малко от КПД на директно отопление. С прости думи казано - по-скъпо е да топля първо стените и после да чакам те да ме топлят, отколкото да си включа когато ми трябва. Относно комфорта - 12мм стоплен гипс ми дава достатъчно комфорт.
Същото се отнася и за прословутите инертни чугунени радиатори.
Много зависи от стила на живот. Аз не знам кога ще ми трябва топлото и предпочитам домът ми бързо да реагира.
И пак конкретно на "въпроса" ти. МИНЕРАЛНА вата - стъклена или каменна... материалът и технологията на направата - наистина е вечна. Ако и покритието и е адекватно...
prascho - майстор
За жялост усещам, че си прав и направо съм в положение мат. Как са изградени пасивните къщи?/риторичен въпрос/. При тях реално нямаме акумулиращ ефект. Имаме гипсокартон, вата и гипсфазер. Бързо отопление, топлото няма къде да избяга, докато при тухлената зидария се топли една значителна площ може би напълно излишно. Матиран съм да знаеш. :shock:
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
В какъв смисъл си в мат?
Впрочем, кирпичена къща, ако е хидроизолирана изотдолу, и ако се намалят загубите през прозорците си е точно пасивна. Като градеж.
Пасивната къща не е сбор от стени, а система от въздуховоди, всъщност. Вкарва се отдолу студения 9или горещ летен) въздух и през система от филтри и води се обезпрашава, обезлажнява и затопля/охлажда....
prascho - майстор
В мат съм каква система за изолация да избера- външна, вътрешна, с вата , със стиропор. Изводът, който си правя е, че единствено с наличие на вътрешна и външна изолация една тухлена къща може да се доближи до параметрите на пасивна. Загубите от термомостове на вътрешната изолация да бъдат редуцирани от външната.
http://www.isover.bg/forum/viewtopic.ph ... 8ed48161f6
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Опиши къщата.
  • 1
  • 2

Тема "жизнен цикъл вата/стиропор??" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: