• 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 16
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
idunno - специалист
Ако намалянето на скоростта помагаше всички щяха да са го направили, все пак, като нещо не работи ,човек прво върти копчетата и тогава вече вика "Помощ"...
Сега ще го напиша по друг начин - когато има проблем с елементарна отоплителна система се тръгва от очевидното, да не мислите,че признаците, които съм изброил по-горе са ми дошли свише.Непознаването на хидравликата, дори на такава елементарна система, като камина с водна риза, обикновено води до проблеми.Ситуацията е попрвима за 20 минути, малко тръба и един тройник.Това е.И още нещо- като човек има проблем с нещо неработещо не търси майстор, а инженер.Има малка разлика, да знаете.
Чираче - майстор
Разликата въобще не е малка. Най-добрия вариант е, ако майстора е инженер по специалността. За съжаление в повечето случаи не е така.
Бреййййй,чуду стана. Зарад една обикновена инсталацийка ,зехми да си мерим вишкити.
Не мога да намеря един лаф на Филма за Бай Пешо Парата,за да го цитирам. Много е прав.
Та по темата-не разбрахме как е монтирана помпата, а и как е свързано захранването към нея. Тук някой елинженер трябва да се произнесе дали ако се разменят фазата и нулата ,на електронно защитения мотор, то той ще тръгне да върти в обратна посока.Това са единствено пипнатите неща,които биха могли да се объркат.Преди това всичко е било наред.
ESPACE - майстор
Мотора не е електронно защитен, а му се управлява честотата, респективно оборотите с инвертор. И не, не можеш да му обърнеш посоката на въртене ако размениш L и N.
ESPACE написа:
Мотора не е електронно защитен, а му се управлява честотата, респективно оборотите с инвертор. И не, не можеш да му обърнеш посоката на въртене ако размениш L и N.
Само за протокола-
Циркулационна помпа Grundfos UPS2 25-40/60 180 1x230V
<li>Изолационен клас (IEC 85): F</li> <li>Защита: Електронна. Не са необходими допълнителни защити
но за поляритета си прав,та това отпада като вариант за грешка при инсталацията.
Остава да е допусната грешка при монтажа на помпата,а ако не е..................
stefan33 - специалист
Изчетох цялата тема....Интересна работа.....
1.Ако водата в РС не променя нивото това НЕ означава че нямаш теч.След като обезвъздушиш нивото пада,нали?
2.Щом си на два кръга , затвори единия за да локализираш къде имаш теч,тъй като едва ли и на двата кръга имаш "пробойни"!Щом се губи вода това е най-вероятно.
3.Оглеждай внимателно за " подмокряне" :shock: !
krasi92 - майстор
При смяна на помпата са източвали и водата.Дали е изтекла всичката вода при този ръждясал ламаринен съд-едва ли.По написаното до тук не съм сигурен дали има обезвъздушител след камината.Почти сигурно е че без чужда помощ едва ли ще се реши проблема.Ако имаше и малко снимки може би отговорите щяха да са по точни.
sonofsyn - специалист
имаш лично съобщение
LazarGanev - "Велик майстор"
За да се появи този проблем явно РС е вързан на нагнетателната страна на помпата - както е начертал схемата bigdragon на стр. 3. При тази схема няма да има никакъв проблем в 2 случая
1. Ако РС е затворен и статичното налягане е по-високо от остатъчния напор на помпата
2. Ако РС е отворен, но височината, на която е поставен спрямо оста на помпата е по-голяма от остатъчния напор на помпата.
Ако това, второто условие не е спазено, то помпата при сработване ще изпомпва течност от системата и ще я вкарва в РС, като нивото в РС се повдига, а на входа на помпата се създава вакуум и тя работи в режим на кавитация, а в системата е нормално да се засмуква въздух от някой автоматичен обезвъздушител. Ако преди помпата е била 25/4 е нормално остатъчния напор в точката на РС да е бил по-малък от статичното налягане, създавано от РС и проблемът да не се е проявявал, а след смяната на помпата с по-мощна нещата се променят - помпата вече лесно нагнетява вода в РС, като в някои участъци се създава вакуум. Ако се превключи на по-ниска скорост, напорът на помпата ще намалее и се получи ситуацията, каквато е била преди смяната на помпата. Това би трябвало да може да го проумее всеки технически грамотен човек поглеждайки графиката на помпата. Дори и хладилен техник трябва да може да се ориентира, стига разбира се да не си е купувал дипломата :wink: .
Разбира се, че с промяната на мястото на РС в схемата също може да се реши проблема, но при готова изградена система това е най-трудния начин, а дори може и да е невъзможен - не мога да кажа, без да съм видял на място ситуацията. Най-лесно е да се превключи помпата на по-ниска скорост, след това е варианта на преобразуване на системата в затворена.
plamenogn - специалист
Трифон П.Трифонов написа:
Щом системата е работила толкова години,значи ........................
Приемаме ,че съдът е на правилното място.
Системата ,обаче, спря. Защо спря?.....Какво променихме?
Спряла е да работи защото старата помпа не е изгоряла когато температурата е станала 60 градуса,а защото дърго време не е работила и е блокирала.Трябвало е просто, с отвертка ,да се развърти вала на помпата и след това да се пали печката. Пиша го това ,за да не купувате всяка година помпа.
След това купихте нова помпа и я монтирахте.Това е единствената промяна от работещата в миналото система и неработещата сега. Трябваше от тук да започнете. Колегите ,по напред,и аз ,за втори път,обръщам внимание да се провери дали помпата е монтирана правилно. На помпената част трябва да има посока на монтаж,стрелка.Както автомобилните гуми.
Затворен съд би подобрил положението,но може и да няма нужда от него щом преди нещата са били наред.
Проверете правилно ли сте монтирали помпата и пишете!
Старата помпа беше отворена и проверена, почистена. Работеше си. Завъртяхме я и на студено. Но като вдигна градуси - просто спря. То си е наша грешка, че толкова години не я поврътвахме от време на време.. Освен новата помпа сменихме и радиаторите - от чугунени на алуминиеви. Нищо друго не е пипано.
Помпата е поставена правилно, това вече беше посъветвано от колега тук. Стрелката сочи към печката и е монтирана след филтър на студената вода.
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 16

Тема "Въздух в радиаторите, който не излиза" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: