• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте колеги, за пръв път пиша във форума и съм от тези, които повече задават въпроси, отколкото изказват компетентни мнения. Предстои ни топлофициране на блока , в който живеем (4 етажен) и в частност изграждане на вътрешна отоплителна инсталация. Апартаментът ми е 110 кв.м. Какъв размер тръби би бил най- удачен да използвам? Решил съм да взема от белите с алуминиева вложка, поради високата цена на медните, а ми трябват доста метри от тях.
VLADO66 - майстор
Изграждането на отоплителната инсталация се извършва по проект.Ще поискаш от техн.ръководител на обекта,проект по тази част и там всичко си пише.За захранването на радиатори след апартаментния колектор се ползват 16/2мм.тръби от добри производители като Herz и Henco.
Ясно, така и ще стане, но все пак ми се струва, че 16/2мм са твърде малък диаметър. Мислех си за 20/2мм, но не споря, може би си прав.
jabata - специалист
Първо уточни за каква инсталация става въпрос, със хоризонтални или с вертикални щрангове. Предполагам радиаторите всеки ще е на отделен кръг, с шентрален разпределител?
Ако е така, за кои тръби става въпрос....16/2 мм става за радиаторите ако е апартамент...и не са много големи като глидери. Ако се сложат по-големи и е къща, може да се окаже че трябва 18. Разликата идва оттам че при ТЕЦ, парното работи постоянно и радиаторите трябва да поддържат само. Докато ако е с котел, той се пали и гаси, и там трябва и да затоплят и поради тази причина може да се наложи да се сложат и по-големи тръби.
Почти винаги при ТЕЦ в апартамент, проектантите слагат 16 тръби, освен всичко друго и от икономия, понеже тя захранва само един радиатор.
Вертикалните щрангове ще бъдат прокарани от фирма( минават през площадките до абонатната станция). Въпросът ми беше за инсталацията вътре в апартамента, за захранване на радиаторите. Всеки от радиаторите ще бъде на отделен кръг.
montoya - майстор
Те ще го направят с Ф16, а и няма смисъл от по голям диаметър в случая, отвора на крана е колкото половин диаметър на цигара освен ако не е направено със сферични кранчета и от двете страни.
Колеги пак съм с въпрос. Понеже холът ми е доста голям (45кв.м) и имам 4 радиатора поставени по дължина на стаята, останали от предишно локално парно, добре ли ще е да се вържат радиаторите последователно (да станат зависими един от друг, което не ми харесва особено) или всеки по отделно от колектор ( но така пък доста тръби ще се вият из хола)?
VLADO66 - майстор
По-добре е да се вият,другото е компромис и винаги има проблеми.
Паралелното свързване не е ли също добро? От тръба Ф20 или Ф26 (за гореща вода)вървяща над радиаторите да има разклонение към всеки радиатор, а от долу същия размер (за студена вода) пак с разклонение към всеки.
kozl - майстор
От опит в блок с София към Топлофикация София ЕАД:
В никакъв случай последователно радиаторите. От абонатната температурата на ВОИ рядко стига 50 гр. Още в първия радиатор температурата спада значително и втория радиатор последователно вързан на първия не топли.
Едно уточнение: Последователно значи изходящата вода от единия радиатор става входяща в следващия.
Или лъчево е когато от колектора се прекарват по две тръби към всеки радиатор и обходна схема при която две тръби (една за топла и една за охладена вода) започват от вертикалния щранг и обхождат радиаторите.
Изясни какво имаш в предвид под последователно :?
И се поинтересувай как ще се отчита енергията. Ако слагате топломери ще ви са необходими и места за тях, т.е. разпределителни кутии. Ако слагате точкови разпределители по радиаторите може и без разпределителни кутии по обходна схема.
  • 1
  • 2

Тема "ТЕЦ и размери на тръби" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: