• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Andri01 - майстор
Иванов,какво завихряне ? Серпантината е НАПРЕКО!!!!! на водния поток / а не както си го нарисувал/! Давиждаш въздух във водата на бойлера/ освен най-горе при тръбата за изход топла вода? При диаметър кам350мм. на съда,направи сметка колко е скороста на потока вода! Абе,мисли бе човек !Говориш от инат,без никакви аргументи/ освен оня опит с пикапа/ Айде ,стига толкова,че ставаме смешни с този тъп спор! :partyman:
filmatoplo - майстор
Не съм чел спора, точно такова гофре се ползва в бойлерите и буферите Латенто и не само, предполагам техните инженери го имат това предвид -формата на гофрето :) и за това го ползват.
ivanovbg - майстор
Andri01 написа:
Иванов,какво завихряне ? Серпантината е НАПРЕКО!!!!! на водния поток / а не както си го нарисувал/! Давиждаш въздух във водата на бойлера/ освен най-горе при тръбата за изход топла вода? При диаметър кам350мм. на съда,направи сметка колко е скороста на потока вода! Абе,мисли бе човек !Говориш от инат,без никакви аргументи/ освен оня опит с пикапа/ Айде ,стига толкова,че ставаме смешни с този тъп спор! :partyman:
Аз не споря за разлика от тебе. :wink: Просто споделям едно разсъждение.

Та аргументите са следните:
1. Не става въпрос за скоростта в бойлера, а за скоростта в гофрето. Да речем Ф16мм, а не 350мм както си написал.
2. Циркулационна помпа обикновено има примерен дебит 3,5куб/час или това ще рече около литър в сек. Тръба с ф16 има обем 200куб см на метър дължина и скоростта на водата в тръбата е 5метра /сек или 18 км/час. Както виждаш вече си е скорост.
3. Това с пикапа го дадох за пример, но това е единично, а в гофрето все едно имаме пикап след пикап.
4. Рисунката дето съм нарисувал в началото, отгоре е вътрешната страна на гофрето, а отдолу е водата в бойлера.
5. Ако и беше чел внимателно какво съм писал и ако си спомняш нещо от уроците по физика щеше да ти е ясно, че е малка разликата в начина на потока на флуидите. Една от разликите е ,че водата прави завихрянията при доста по малка скорост отколкото въздуха. Иначе завихрянията са еднакви и затова когато се изследва обтекаемостта на модели в намален мащаб се ползва вода.

@filmatoplo, инженерите ползват гофрето най вече , че много лесно се работи и трудно се пречупва. Както каза @шоп-а слагаш по дълга тръба и готово. Същото е и с полагането на кабели. И те са в гофре точно поради тази причина, нищо че е по трудно да прокарваш кабел в гофре, отколкото в гладка тръба.
filmatoplo - майстор
И че няма да стане с язви като медта. За топлообмена -поне това което пишат за Латенто не споменават и грам за лош топлообмен поради ползването на гофре а не гладка тръба.
ivanovbg - майстор
Кой пък ще си вади кирливите ризи. Все едно Фолкваген да си признаят , че помпадюзите са им по калпави. Правят акция от време на време и ги сменят без пари на хората и те така.

Това че е по малко ефективна гофрето от правата тръба е спорно. В края на краищата с допълнителна дължина всичко се постига. Същото е да сравняваш плосък и тръбен колектор. Единия е по ефективен от другия, но и двата топлят водата :-D

:partyman:
LazarGanev - "Велик майстор"
Може пък и да е по-ефективно - гънките във всички случаи са естествен турболатор, който завихря ламинарния поток и така се подобрява топлообмена :)
idunno - специалист
Глупости, потока си е турболентен и без гънките на гофрето единственото, което "допринасят" тези гънки е увеличението на съпротивлението на тръбата.
шоп - майстор
Когато няма конкретни параметри, а именно диаметър и скорост на потока, никой не може да сметне по формулата на Рейнолдс дали имаме ламинарно или турболетно движение. Така че крайните определения са нежелателни.
agj - майстор
На мен до тук ми направиха впечатление няколко неща.
Ако вземе буквално следното :
шоп написа:
..нахвърлям 5-6 метра неръждаемо гофре във водосъдържателя и монтирам фланеца..
-то това означава ли че просто вкарваш гофрето без да е подредено и укрепено като серпентина ?
Не трябва ли да се вкара нещо такова Изображениеили няма тая възможност през отвора на фланеца ?

От опит знам че в 80л. бойлер ако е поставена медна серпентина с дължина около 5метра, няма много добър топлообмен ,нагрява водата за около час и като се изкъпе един човек водата свършва и после пак чакаш час да нагрее и то само ако камината е вдигнала 80гр. Това обаче -при условия че бойлера е последна точка ,може би ако е първа нещата ще са съвсем други? Така че ,въпросите ми са следните:
Гофре от 5-6 метра достатъчно ли е за бойлер от 80л.? Понеже имаше мнения че трябва да бъде увеличена дължината при неръждаемо гофре!
По какви правила или по какъв начин се смята дължината на серпентината за различните материали и за различните вместимости на бойлерите?
ivanovbg - майстор
Продават готови серпентини на фланец за старите 80 литрови бойлери. На баджанака преди 5-6 години монтирах такава и няма проблем.
Иначе е нормално да свършва водата като в нормален бойлер на ток.
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12

Тема "Язви по медна серпантина -Защо ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: