Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
radius - майстор
За пода на гаража/работилницата ( общо около 45 кв.м.) засега не предвиждам друго покритие освен положената бетонна настилка. Понеже наблегнах на строителя, че вероятно с нищо няма да покривам и се търси максимална гладкост, точно тази плоча е най- недодяланата #-o . На места има локални задирания както и надигания от хеликоптера, има и ВиК шахта, около винкелите на която е най-зле – има по 1см надстърчания и вкопавания. Искам сега да пооправя нещата, тъй като ще боядисвам и после е нежелателно да върша прашни процеси.
За капак има и дълги пукнатини от шахтата към стени/ъгли. Явно не е уплътнено достатъчно добре, а армировката е като за настилка и не може да държи, ако има кухо отдолу.
„Санирането” ще протече в 3 етапа – 2 сега и може би финален трети някой ден.
Етап 1 : запълване на пукнатините. Целя да не влиза вода и да разрушава армировката. Все пак и колата зимата е осолена и това влошава нещата. Пукнатините са тесни ( под 1мм), но както писах дълги. Харесал съм на Мапей EPOJET - продукт на епоксидна основа точно за целта – бил рядък, сипва се директно и т.н. http://www.mapei.com/BG-BG/Продукти-за- ... ане/EPOJET Някакви други подобни продукти да препоръчате?

Етап 2: шлайфане на бетона. Ясно ми е , че няма да стане като бетона по бензиностанциите , целта е да се премахнат издиганията. Колкото да е по-удобно за метене и някой ден за трети етап. Ще шлайфам с ъглошлайфа с камбана за мозайка от такъв тип http://praktiker-online.bg/product/9468 ... bosch.html
Питанията ми по този въпрос са:
1. С каква едрина да е камбаната, тъй като гледам че има различни видове?
2. Предполагам заради праха и за по-хубаво се шлайфа на мокро?
3. Дали да мина навсякъде един вятър с тази камбана или бетона ( Б20) като не е специален за шлайфане ще стане по-зле? Притеснявам се, че в момента има като кора от цим. мляко, а ако мина с абразива, ще стане по-порьозен, макар и повърхностно гладък.
4. Дали да мина с един импрегнатор за камък, който ползвах за прозоречните первази Mapei Antipluviol (дават го, че става и за бетони), малко от малко да запечатам повърхността?

Етап 3: Полагане на финално покритие. Някой ден.
Теракот/грес не е подходящо ( ако изтърва чука...), разни фирмени решения със полагане на смоли ще ми дойдат скъпо. Може да се пробвам с някой от многобройните продукти на Mapei, но ще искам съвет, тъй като наистина са много и не мога да се ориентирам – Mapefinish, Mapelastic, Monofinish, Planitop, Ultratop и много други. Вероятно като им разбера цената, етап 3 ще остане само във форумен стадий. Или пък с рецептата на ФЛо с цимент и латекс, която пробвах вместо саморазливна замазка, но ми се струва, че няма да е износоустойчива.

Благодаря на всички стигнали до края и още повече на тези, които ще се включат.
Фитилчо - майстор
За стадии 3, има епоксидно двукомпонентно покритие в Англия и не е много скъпо.

Ще дадеш ли линк към идеята на Фло?
radius - майстор
В тази тема viewtopic.php?f=47&t=43978&hilit=%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%BA%D1%81&start=20 сме писали за рецептата. Оригиналните мнения на Фло не ги намирам.
Мисля си, че ако накрая правя някакво покритие със смола, няма смисъл от етап 1 и запечатването на пукнатините. Смолата накрая ще си свърши работата, не вярвам да се просмуче. Обаче усещам, че правенето на под със смола не е нещо, дето да го направиш от първия път хубаво. А се налага. Би ли ми дал нещо по-конкретно за тази английска смола?
8180 - майстор
Тук имаше един Колега - Изомакс (Изомат) - не се мярка май, но в доста голяма тема отговаряше на въпроси за продуктите си.
Струва ми се, че имаше някакви за ПРЕД гаражи/алеи. Възможно е да обединят 3 в 1 при теб.
Чираче - майстор
Продуктите на Изомакс са много добри - лично ги ползвам. Но те са за хидроизолация, външна. За целта на колегата няма да помогнат. Според мен, най-добрия вариант за него е гранитогрес. Всяко друго решение за тия пукнатини ще е компромис. Принего е нарушена целостта на бетона. Арматурното желязо остава незащитено. Зависи с какво Ф е, но времето за корозия е доста. И плочата няма да падне в тоя живот. :?
radius - майстор
Не знам дали тези епоксидни покрития може да запълват по-дълбоки дупки. На места ( около ВиК шахтата) ще има пълнеж - може би 1 см. То май по-добре да запълня с нещо по-евтино, а накрая финала да е тънък слой. Но пък колкото повече слоеве, толкова по-голяма вероятност да се отлепят...

8180, може би имаш предвид Изоасфалт, поне аз не видях друго подобно в листата. http://www.isomax.bg/product.php?id=11 Дават го за външно, а и е малко грубовато.

Професионал, показваш ми конкретен продукт или начина на полагане? Хареса ми как хвърлят едни бляскави работи да стане по-интересно, има и компонент против пързаляне. Ползват и специален комплект за подготовка на основата. Явно е много важно да е обезмаслена и обезпрашена, иначе ще се отлепи. Отделно имат и смола за цепнатини. Изглежда лесно на клипа, а на Rust Oleum съм фен заради една боя за метал, която ползвам. Обаче това в БГ гаранция няма да го намеря, а и цената, само грунда е 50 паунда кутията.

Чираче, не искам грес и после да треперя да не изтърва чука.

Дали тези смоли за подове са някакви по-специални или става с обикновена епоксидна смола ?
schuldiner - майстор
Последно епоксидната я гледах десетина лева за килограм обикновена българска, ама беше отдавна. Разходът е към 3 кг/м2, отделно разредител, втвърдител, пълнител, евентуално оцветител. И да не ти казвам каква мацаница е - ако си виждал майсторите на минерална как са оплескани, това е десет пъти по-зле.
От друга страна покритието е перфектно за гараж/работилница. Не се сещам за по-добро, така че преценявай, а ние ще помагаме, ако се налага.
radius - майстор
Уау :shock:, 30лв. кв.м. само материала. А едва ли фирмените решения са по-евтини. Гледам Сика имат някаква боя за подове акрилатна Sikafloor 2020, но пък тя няма да запълва дупки, а и ще е несравнимо по-слаба от смолите. Май да си остана с етап 1 и 2. Наистина сега не мога да отделя 1000+ лв. за красив под. Днес пилнах малко от повърхността на бетона и отдолу не е шуплесто, а гладко. Обаче забелязах, че пие по-бързо вода като го шлайфам. Явно коричката на млякото пази донякъде. Ще взема да позагладя наред, но никой не каза за едрината на камбаната.
VLADO66 - майстор
Първо си запълни пукнатините.Сика имат такива саниращи разтвори.След това заглаждаш нацяло със саморазливна замазка евентуално/ако е равен пода/ и отторе епоксидна боя на две-три ръце за запечатка.

Тема "Запълване на пукнатини и шлайфане на бетон" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: