То тези топлообменници май се наричаха економайзери и пак за тях темп на вх вода трябва да е с 15-20гр по- висока от точката за оросяване димните газове за да няма налепване на летлива пепел.А и за оптимална работа пак трябва да се чистят често.А за подгряване на въздуха ...при пелетните горелки е необходим според мен доста по-малко въздух от този за горене на дърва и въглища.Вентилаторът съответно трябва да е с метални перки и с охлаждане на ел елементите.Тези рекуперации са си най-удачни в големи инсталации -промишлени котли с ниско кпд.Но нищо не пречи да се изработят самоделно подобни неща и да се пробват.в домашни условия.
Christo написа: Явно в Германия котлите са регистрирани и се следи тяхната ефективност и екологичност. В момента там явно тече кампания на подмяна на стари котли с нови... До колкото знам, там въпросът с въглищата за домашно отопление е приключен.Нищо не е приключено или забранено. Въглища се продават. Калибровани 170 евро за тон. Даже са по-евтини с 28 лева от обявената цена в сайта на един доста хвален тук български производител на горелки, дадена от него за сравнение с тази на пелетите.
http://www.steinkohle-handel.de/lose-St ... e---3.html
Според правилника за прилагане на Закона за контрол на замърсяването, въглищата в Германия могат да се ползват за домашно отопление, ако инсталацията е нова, с автоматично подаване на горивото и въздуха и има поставен буферен съд съответстващ по големина на киловатите на котела. С обикновени печки могат да се отопляват само отделни стаи.
http://www.gesetze-im-internet.de/bimsc ... 00010.html
Закони със същите изисквания, като мярка за прилагане на европейска директива, ще влезнат в сила в ЕС след 2016 г. и съответно и у нас.