ivanovbg, преди 2-3 години Grundfos UP Basic 25/4 беше на цена 127лв, всяка друга конкуренция се свиваше в диапазона 80-120лв и почти не можеше да продава. Сега като влязоха в сила директивите най-евтиния електронен модел на Грундфос стана на цена 240лв, много от марките дори все още нямат електронен модел, но прекръстиха своите помпи на "соларни" (защото за соларните все още не е влязла директивата в сила), като дори им вдигнаха цената и продължиха да ги продават и то с много по-голям пазарен дял. Та не знам кой ги мисли тези директиви, но са ощетени добрите фирми, но и клиентите, защото преди 3 години за тези пари получаваха много по-качествен продукт
Пак ще помоля за директен линк към тези директиви. Без значение на който и да е от европейските езици.
Щото директиви много а в 99% от случаите са само пожелателни. А в някои от случаите са безумия които и се ползва така нареченото мълчаливо съгласие за не изпълнение.
Последно за което се сещам са точно тези енергоспестяващите крушки. От 2015 трябваше да влезе забраната за използването на тежки метали като живак на пример при осветителните тела. Да ама не щото забраниха с нажежаемата и сега по същата директива трябваше да спре и производството на уж енергоспестявщите. Та освен лоеници и светодиоди нищо друго не би трябвало да има в магазините