Най - вълнуващия въпрос зимно време.
andro440 - майстор
След като прочетох темата и някои изказвания ,как се свързва серпентината ,към локално парно ,се замислих и реших да питам тук .Бойлера е елдом с една серпентина и никога не съм успявал да го загрея от котела . Горната част е свързана с Топлата /входяща вода -а долната към студена /изходяща/ -на самия бойлер така е посочено с надписи . И след първите опити ,след монтажа на бойлера ,когато установих,че не мога да постигна резултат и да го стопля от котела ,врътнах кранчето на серпентината и така си е затворено-5-та година ..
Прикачен файл:
Снимка1112.jpg
Прикачен файл:
Снимка1113.jpg
Прикачен файл:
Снимка1114.jpg
LazarGanev - "Велик майстор"
Вчера пуснах една система с пелетен котел, буфер 200л и 200л бойлер. За 20минути бойлерът беше загрял (вързан е за загрява с приоритет), после почна да се пълни буфера и топлото тръгна към радиаторите. Всеки път рзултата е същия :) . Няма специална помпа за бойлера, но важно как е вързан към системата и с какви тръби. Масово на самоделни инсталации и такива от самозвани майстори виждам бойлерът да е вързан към колектора с тръба ф16 - почти винаги резултатът е плачевен. Най-малкото, което може да се направи в такъв случай е да се сложи помпа за бойлера - вероятността да се оправят нещата е голяма. Колкото до това къде да се върже горещата вода на серпентината - горе или долу, това не е от голямо значение. Добре е да се спазват препоръките на производителя - повечето препоръчват загряването да отгоре надолу, но някои (като Бош например) указват горещата вода да се подава в долния край на серпентината. Няма проблем, ако тези препоръки не се спазват :)
filmatoplo - майстор
:) Моя бойлер е точно същия .
Фитилчо - майстор
Лазаре, искаш да кажеш, че за да се даде приоритет на бойлера, в случая примерно трябва да е захранена серпентината с 22 или 28 мм ли? :?
filmatoplo - майстор
Ами да -по голям дебит по сигурно и бързо загряване .фи-22 мед стига за 80 литра бойлер , дори и за 150-200 стига , от 200 нагоре тръбите нека да са с размера резба на серпентината -ако е 3/4 или 1 цол вече се ползва фи-28 мед .Ако бойлера е 500/700 или 1000 литра -тръбата към серпентината вече фи-32 :wink: .Захранване на бойлер с фи-16 тръба с ал вложка е компромис , не че 1000 000 бойлера не са свързани така :wink: .
LazarGanev - "Велик майстор"
Не е само диаметъра на тръбата, а и начинът на свързване
filmatoplo - майстор
:-D Как -Бай Иван свързва винаги бойлера като радиатор от колектора с фи-16 и воала , пък аз -отдени помпи , автоматика и тръби с по големи дебити -и скъп си бате :wink: .
fox_vt - майстор
Това важи само за серпентината за котелно отопление за солар е обратното.А и за котел не е задължително да е с твърде голям размер,и кубик вода за секунда да прекараш от там то от мощноста на серпентината зависи колко ще се поеме.Тънка тръба с голяма серпентина гарантира бавно движение на водата в серпентината,голямата тръба вече е проточен принцип а там ако се престарае човек почват игри с кранчета и клапани и кел файда от големия цолаж :lol:
Фитилчо - майстор
fox_vt написа:
Това важи само за серпентината за котелно отопление за солар е обратното.

Може ли да изясниш това, ако не те мързи.
Благодаря ти предварително !
Фитилчо - майстор
Само да добавя, че оная смешната тръба с Ал. вложка не я обсъждам ама изоПщо :-D Това е някакво евтино подобире на нещо.
Много добър мой приятел имаше страшни ядове с такава, с последващо наводнение, а не е от хората, които ще спестят, тоест тръбата не беше китайка...
Последва замяна на целият кръг с Фи40 неръждавейка :lol: от тогава проблеми не е имало. ПОчна да ползва също и Hep2O на Wavin :razz:

Правим елементарна сметка, за разликата между Ал вложка и мед- медта е 5 лв, ал вложката е наполовина. Е колко точно ще спестим, като направим ремонт после на паркета... :lol:

Тема "как да ,,размърдам,,водата в бойлера" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: